דנה הרמן

לונדון. בית דין לערעורים בפאריס זיכה אתמול את ראש ממשלת צרפת לשעבר, דומיניק דה וילפן, מאשמת ניהול מסע השמצות נגד הנשיא ניקולא סרקוזי. בכך בא קץ לשערוריית שחיתות בת 5 שנים.

דה וילפן זוכה בשנה שעברה, בערכאה נמוכה יותר, מאשמת מעורבות בפרשת "קלירסטרים", אך התביעה ערערה על פסק הדין, וביקשה להפעיל עונש מאסר על תנאי של 15 חודשים שהיה תלוי נגדו. הזיכוי בבית הדין לערעורים יאפשר לווילפן להתמודד מול סרקוזי בבחירות לנשיאות בשנה הבאה, אם ירצה בכך.

הפרשה נקראת על שם בנק קלירסטרים מלוקסמבורג. היא החלה כשהופיעה רשימה מסתורית של לקוחות, שהחזיקו חשבונות סודיים בבנק. לכאורה, בחשבונות הוחזקו תשלומי שוחד שהתקבלו ממכירת ספינות קרב לטייוואן ב-1991 וכספים ממקורות מפוקפקים. אחד השמות ברשימה היה שמו של סרקוזי, שעליו נאמר כי עסק בהלבנת כספים.

דה וילפן קיבל את הרשימה וביקש מגנרל בדימוס לחקור את מקורה. בכתב האישום נאמר כי היה עליו להתריע בפני מערכת המשפט בשלב מוקדם יותר, והוא הועמד למשפט באשמת מעורבות בהוצאת דיבה. התיק נסגר לבסוף לאחר שבית דין לערעורים אישר פסיקה, לפיה דה וילפן לא השתתף בהוצאת דיבה. הזיכוי הוא סיומו של קרב שנמשך שש שנים בין דה וילפן לבין סרקוזי, והוא מהווה תבוסה לסרקוזי, שאמר בשלב מסוים במשפט כי היה רוצה לתלות את וילפן על וו באטליז.

תיאורטית, הזיכוי יאפשר לווילפן להתחרות נגד אויבו סרקוזי בבחירות לנשיאות ב-2012, למרות שסקרי דעת קהל מראים כי אין לו תמיכה רבה. יתרה מכך, בשבוע שעבר הופיעו נגדו האשמות חדשות, לפיהן בהיותו ראש ממשלה קיבל מיליוני אירו מנשיאים אפריקנים כדי לממן את מסעות הבחירות שלו.

דומיניק דה וילפןצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ