רוסיה: האוליגרך פרוחורוב הודיע שלא יתמודד בבחירות

תום פארפיט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תום פארפיט

גרדיאן

מוסקווה. איל ההון הרוסי מיכאיל פרוחורוב הודיע אמש על כוונתו לזנוח את מועמדותו לעמוד בראש מפלגה שתתמודד בבחירות לפרלמנט בעוד כשלושה חודשים. הטייקון הרוסי האשים את ולדיסלב סורקוב, סגן ראש הסגל של הנשיא דמיטרי מדוודב ב"הפרטת המערכת הפוליטית" ובתכנון מפלתו. הונו של האוליגרך, הנחשב לאחד משלושת האנשים העשירים ברוסיה, נאמד ב-11.4 מיליארד ליש"ט.

מיכאיל פרוחורוב, אחד משלושת האנשים העשירים ברוסיה צילום: תצלום: רויטרס

הפרשה הנוכחית היא הקרובה ביותר לדרמה פוליטית אמיתית שנראתה במוסקווה בחודשים האחרונים. ככל הנראה, חברים באליטה השלטת של רוסיה ארגנו את סילוקו של פרוחורוב כדי להעניש אותו על שאינו הולך בתלם, לאחר שהסכים במאי לעמוד בראש מפלגת "המטרה הנכונה". "אני אעשה כל שביכולתי כדי שסורקוב, המושך בחוטים, יפרוש מתפקידו", הדגישפרוחורוב במסיבת עיתונאים.

סורקוב נחשב לאידאולוג הראשי של הקרמלין ולאדריכל "הדמוקרטיה המנוהלת", שבשמה הוקמו מפלגות פוליטיות נאמנות למשטר. מפלגת "המטרה הנכונה", שהציגה מצע ליברלי המצדד בשוק חופשי, נראתה בתחילה כפרויקט המנוהל על ידי הקרמלין במטרה ליצור אשליה של תחרות פוליטית לקראת הבחירות שייערכו בדצמבר. בהתאם לכל התחזיות, בבחירות אלה תנצל מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת", שבראשה עומד ראש הממשלה ולדימיר פוטין.

פרוחורוב כינס שלשום מסיבת עיתונאים חפוזה, ואמר כי מתבצע נגדו מרד במפלגתו בהשראת בכירים בקרמלין. עונשו היה מהיר. נערכה הצבעה והוא סולק מראשות המפלגה בוועידה שנערכה אתמול במוסקווה, שעה שהוא הכריז על התפטרותו בוועידה יריבה. לדבריו, הוא ידרוש להיפגש עם מדוודב ועם פוטין, ויספר להם "מה קרה למפלגה" ויראה להם "את המסמכים הנחוצים". הטייקון פרוחורוב הוא נשיא קבוצת "אונקסים", והוא הבעלים של קבוצת הבייסבול ג'רזי נטס. כשהסכים להתמנות ליו"ר "המטרה הנכונה", הוא טען שהוא רוצה לעמוד בראש "מפלגה אלטרנטיבית חזקה" ולא בראש קבוצה אופוזיציונית. פרשנים במוסקווה חלוקים בדעתם על אודות העימות בינו לבין הקרמלין. רבים סבורים שזה תכסיס שתוכנן על ידי ההנהגה הרוסית כדי ליצור רושם של תחרותיות, ולקדם את פרוחורוב כפוליטיקאי עצמאי שעשוי להועיל בתור מועמד "ליברלי" חלש בבחירות לנשיאות.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ