לקראת תחילת קמפיין 2012: ירידה חדה בתמיכת הציבור באובמה

שביעות הרצון מהנשיא הגיעה לשפל חדש, בעיקר על רקע המצב הכלכלי. צניחה בתמיכה היהודים והדמוקרטים. מוביל ב-7% בלבד על ריק פרי הרפובליקני

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

סיכום הסקרים הפוליטיים של השבוע בארה"ב העניק הגדרה חדשה למרוץ הבחירות לנשיאות 2012: עם אכזבת האמריקאים מהנשיא ברק אובמה וחוסר ההתלהבות מיריביו הרפובליקאים, שם המשחק כרגע הוא מי מהם יהיה הרע במיעוטו. כמה סקרים חדשים מראים כי אחוזי התמיכה באובמה נמצאים בשפל חסר תקדים, גם בקרב בוחריו הדמוקרטים. לפי הסקרים של סי-בי-אס וניו יורק טיימס, למשל, מעל מחצית מהאמריקאים חוששים שהכלכלה כבר בדרך למיתון נוסף. זאת למרות שהתוכנית החדשה של הנשיא ליצירת מקומות עבודה זכתה בעיקר לתגובות חיוביות. כמעט שני שלישים מהנסקרים חושבים שהמדינה "נעה בכיוון הלא נכון".

הפסימיות של האמריקאים לגבי המצב הכלכלי במדינה גוברת. למעשה, מאז יוני, שיעור האמריקאים שחושבים שהמצב החמיר הוא 43%. כמו כן, כמחצית מהאמריקאים אינם מרוצים מאובמה בתור נשיא, למרות שחלק גדול מהם עדיין מחבבים אותו בתור בן אדם. גם במחנה הרפובליקאי המצב אינו מזהיר: למרות עושר ההיצע של המתמודדים על תפקיד מועמד המפלגה לנשיאות, אף אחד משמונת המתמודדים לא מצליח לסחוף את המפלגה השמרנית . בשבועות האחרונים, עיקר תשומת הלב הופנה לשני המתמודדים המובילים - ריק פרי ומיט רומני. אך פרי יצא בהפסד מהופעתו בעימותים הטלוויזיוניים לקראת הפריימריז, וכמחצית מהרפובליקאים אומרים כי היו שמחים לו היו להם אפשרויות בחירה נוספות. אחת הסיבות לכך היא הפער בין העמדות שמציגים המתמודדים לבין אלה שאוחזים בהן מרבית מחברי המפלגה: רוב המתמודדים הרפובליקאים אינם מאמינים בהתחממות גלובלית, לעומת שלושה רבעים מהמצביעים הרפובליקאים שחושבים שהתופעה קיימת. שישה מתוך עשרה חברים תומכים בזכותם של הומואים להינשא או להיכנס בברית הזוגיות, ורק שליש מהרפובליקאים רוצים לאסור הפלות.

ברק אובמה, בביקור בבית ספר תיכון בווירג'יניה, שלשוםצילום: רויטרס

הבחירות המיוחדות במחוז התשיעי של ניו יורק בשבוע שעבר (רובע בקווינס בעל שיעור גבוה של אוכלוסייה יהודית), בהם הדמוקרטים הפסידו את המושב המסורתי שלהם למתמודד רפובליקאי שמרן, העלו מחדש את השאלה האם אובמה עומד להפסיד את הקול היהודי. סקר חדש של מכון "גאלופ" מחזק את הטענות של הרפובליקאים היהודים, ששילוב של אכזבה מתפקודו של אובמה בזירה הביתית ועמדתו כלפי ישראל, עוררו לבטים בקרב חברי הקהילה בנוגע לתמיכה בקמפיין שלו. מהסקר עולה כי שיעור המרוצים מתפקודו של אובמה הוא 54%, לעומת 68% במאי. עם זאת, בסקר שנערך בידי מכון רסמוסן, אובמה עדיין מנצח את המועמדים הרפובליקאים. לפי הסקר, 46% יתמכו באובמה במקרה של התמודדות נגד המועמד הרפובליקאי המוביל, מושל טקסס, ריק פרי, שזוכה ל-39% בלבד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ