בצרפת אסור להתפלל ברחובות גם אם המסגדים עמוסים

האיסור הוטל ביוזמן מרין לה פן, מנהיגת הימין הקיצוני, שביקשה להילחם בתופעת המתפללים על המדרכות

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

פאריס. איסור להתפלל ברחובות, שנכנס לתוקף שלשום בצרפת, מונע עתה מאלפי מוסלמים במדינה לפרוס שטיח תפילה ברחובות הערים הגדולות ולמצוא חלופות במקומות אחרים.

האיסור הוטל ביוזמתה של מרין לה פן, מנהיגת הימין הקיצוני, שהתנגדה במשך זמן רב לתופעת המתפללים על המדרכות, שאותה תיארה אותה כ"פלישה" למרחב הציבורי. לה פן היתה גם אחת מיוזמות האיסור, שנכנס לתוקף לפני כמה חודשים, על לבישת בורקה בציבור.

ההחלטה עוררה ביקורת ציבורית רבה על ממשלתו של ניקולא סרקוזי, לפיה החוק מפלה לרעה מוסלמים, וכי הוא נכנס לתוקף לפני הבחירות לנשיאות כדי למשוך קולות מהימין הקיצוני למחנהו של הנשיא. בצרפת, מדינה שבה יש הפרדה נוקשה בין הדת למדינה, יש תמיכה נרחבת באיסורים כגון אלה לא רק בימין הקיצוני, אלא גם במחנה המרכז-ימין של סרקוזי ואפילו במחנה השמאל.

מוסלמים מתפללים בתחנת כיבוי אש ישנה בפאריס, שלשוםצילום: רויטרס

שר הפנים קלוד גיאאן, אמר בחודש שעבר כי תפילות ברחוב אינן קבילות והן מהוות התקפה ישירה על עקרון החילוניות. הוא קרא למוסלמים שרוצים להתפלל ברחובות ללכת למקומות זמניים שהוכנו מראש בידי הממשלה, "כגון תחנות כיבוי אש שאינן בשימוש, שבהן יכולים להתכנס עד 2,000 מתפללים", עד לבניית מרכזי תפילות חדשים.

המוסלמים בצרפת, שמספרם על פי ההערכות הוא יותר מחמישה מיליון בני אדם, הם המיעוט המוסלמי הגדול ביותר בקרב מדינות אירופה, אם כי שיעור המוסלמים האדוקים שבהם מוערך כלא יותר מ-10%.

בתוך כך, ממשלת הולנד השכנה הולכת בדרכיהן של ממשלות צרפת ובלגיה, לאחר שהגישה שלשום לפרלמנט הצעת חוק האוסרת ללבוש בפומבי רעלות המכסות את הפנים ברחובות, בתחבורה הציבורית, בבתי ספר ובבתי חולים.

לפי הצעת החוק, פטורות מציות לחוק נשים שנמצאות במסגדים או במוסדות דת, וכן תיירות זרות שעוברות באולמות המעבר בנמלי התעופה ההולנדיים הבילאומיים. נשים אחרות, שילבשו בורקה בפומבי, ייקנסו בסכום של 330 דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ