דומיניק שטראוס קהאן מדבר לראשונה: "הטענות נגדי דמיוניות"

יושב ראש קרן המטבע העולמית לשעבר, שנאלץ לעזור את תפקידו בעקבות חשדות לתקיפה מינית, הודף את הטענות על ניסיון לאונס ב-2003

דנה הרמן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
אי-פי

בריאיון ראשון מאז שנעצר דומיניק שטראוס-קאהן ב‑14 במאי בידי משטרת ניו יורק, הודה הערב (ראשון) יו"ר קרן המטבע העולמי לשעבר כי קיים יחסי מין עם החדרנית במלון סופיטל, אולם הכחיש כי השתמש באלימות או פגע בה. שטראוס-קאהן הגדיר את המפגש עם החדרנית, נפיסטו דיאלו, כ"כשל מוסרי".

לדבריו, "מה שקרה היה יותר מקשר בלתי הולם. זאת היתה שגיאה", והוסיף כי "אני חש חרטה אינסופית על כך". שטראוס-קאהן הדגיש כי יחסי המין היו בהסכמה וטען כי היא "שיקרה", שעה שהאשימה אותו בניסיון אונס וכליאה בלתי חוקית.

שטראוס-קאהן אף כינה את טענותיה של העיתונאית הצרפתייה, טריסטן באנון, המאשימה אותו שניסה לאנוס אותה בעת שראיינה אותו ב‑2003 כהאשמות "לא מציאותיות". הוא התעקש כי לא התרחש בין השניים "שום מעשה של תוקפנות, שום אלימות".

דומיניק שטראוס-קאהן בראיון לטלוויזיה הצרפתית, הערבצילום: רויטרס

בתשובה לשאלה אם בכוונתו לחזור לפוליטיקה, אמר שטראוס-קאהן כי "החמיץ את ההזדמנות אצל הצרפתים" בנוגע להתמודדות לנשיאות וכי הוא אינו מתכוון לחזור לחיים הפוליטיים. לדבריו, הוא מתכוון לנוח "לקחת זמן כדי לחשוב על הדברים, ולשקול את עתידי". שטראוס-קאהן אף מתח ביקורת חריפה על מערכת המשפט האמריקאית ש"השפילה" אותו, ועל הצהובונים שקבעו שהוא אשם לפני שהוכח אחרת.

הריאיון עורר עניין רב בצרפת. לא היה איש שלא התכונן אמש לצפות בערוץ הטלוויזיה TF1בשעות הערב. המראיינת היתה קלייר שזאל, המגישה את היומן ב‑TF1זה 20 שנה, שהיא גם חברתה וגם עמיתה לשעבר של אישתו של שטראוס-קאהן, אן סנקליר. שזאל הודיעה בעבר כי היא מעריצה את סנקליר על התמיכה שהיא מפגינה בבעלה.

חברות בקבוצת "לה ברב" (הזקִן), הידועה בזכות ההפגנות הציניות שהן עורכות ובזכות הזקנים המלאכותיים שהן עוטות על פניהן בהפגנות, החלו להתאסף מחוץ לבניין התחנה בשעות אחר הצהריים והפגינו נגד קיום הריאיון, שלדעתם היה צפוי להיות סלחני.

שלשום פרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית פרטים על תשאול שעבר שטראוס-קאהן בידי המשטרה על ההאשמות נגדו. לפי הדיווח, מקור המקורב לחקירה אמר שהפוליטיקאי הודה כי "התחיל" לפני עשר שנים עם באנון, אולם טען כי לא השתמש בכוח. "עם זאת, הוא הודה שניסה לחזר אחריה, מבלי לפרט באיזו צורה", נמסר. ב"ל'אקספרס" דווח ששטראוס-קאהן הודה כי ניסה לנשק את באנון, אך לא התעקש להמשיך אחרי שדחתה את חיזוריו.[1]

באנון, מצידה, ממשיכה לטעון ששטראוס-קאהן אחז בה "כמו קוף שימפנזה מיוחם", נאבק בה על הרצפה, ניסה להפשיט אותה ממכנסיה וחולצתה, והיא נאלצה לבעוט בו ולהכות אותו באגרופיה כדי להימלט. היא דיווחה על התקיפה, לכאורה, מיד לאחר שקרתה, בין היתר

בטלוויזיה הצרפתית אך הגישה תלונה במשטרה רק השנה, אחרי ששטראוס-קאהן נעצר בניו יורק והואשם בתקיפת החדרנית במלון סופיטל. לעת עתה, טרם החליטו התובעים בפאריס אם להגיש נגד שטראוס-קאהן כתב אישום בתיק באנון. ואולם, לפי הערכות יהיה קשה להוכיח את השתלשלות האירועים לפני שמונה שנים.

בסקר דעת קהל שפורסם לפני הריאיון עלה כי 53% מהנשאלים מעוניינים כי שטראוס-קאהן יפרוש לחלוטין מהחיים הפוליטיים. 64% הודיעו כי הם עדיין רוצים שהוא יביע את דעתו על המשבר הכלכלי ויציע פתרונות, ואילו 22% תומכים ברעיון שיודיע על מועמדותו לבחירות לנשיאות. לפי רוב הערכות אפשרות זו היא אפסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ