טורקיה פותחת חזית נוספת ומאיימת להקפיא את היחסים עם אירופה

סגנו של ארדואן אמר כי ארצו תנקוט בצעד החריף אם קפריסין תמונה לנשיאה התורנית של האיחוד האירופי ב-2012

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

טורקיה תקפיא את יחסיה עם האיחוד האירופי אם קפריסין תמונה לנשיאה התורנית של האיחוד ב-2012, כך אמר שלשום סגן ראש ממשלת טורקיה, לפי דיווח של סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליאן". דבריו משקפים שפל חדש ביחסים בין האיחוד האירופי לטורקיה, שהחלה ב-2005 במגעים להצטרפות לאיחוד. ההתבטאות באה על רקע החרפת המתחים בין טורקיה לקפריסין, בעניין מאגרי גז שעשויים להימצא בקרקעית הים מול חופי קפריסין, והידרדרות היחסים בין טורקיה לישראל.

"אם שיחות השלום בקפריסין לא יובילו להתקדמות ממשית והאיחוד האירופי ימסור את הנשיאות התורנית שלו לקפריסין, המשבר האמיתי יהיה בין טורקיה לאיחוד האירופי, כי נקפיא את היחסים. אנחנו מודיעים על כך, הממשלה קיבלה את ההחלטה הזאת. היחסים שלנו עם האיחוד האירופי יופסקו מיידית", ציטטה אנטוליאן מדברים שאמר בשיר אטלאי, בתום ביקורו באי.

בכיר בנציבות האירופית סירב להגיב על ההודעה.

ארדואן בביקורו בלוב השבוע. טורקיה מאיימת כי היחסים יופסקו מיידיתצילום: רויטרס

ממשלת קפריסין, הזוכה להכרה בינלאומית, צפויה לקבל לידיה את הנשיאות התורנית ביולי 2012 לשישה חודשים. קפריסין מחולקת מאז פלשה טורקיה לאי ב-1974, אחרי הפיכה שביצע בקפריסין ארגון יווני קיצוני. לאחרונה נקלעו למשבר שיחות השלום בחסות האו"ם בין קפריסין הטורקית לקפריסין היוונית, שחודשו ב-2008. האו"ם קבע שהסכם יושג עד אוקטובר, אך הסיכויים לכך קלושים.

ההתקדמות בשיחות על הצטרפותה של טורקיה לאיחוד מתקדמות בקצב אטי, בעיקר עקב העימות בינה לקפריסין. האיחוד האירופי דורש מאנקרה למלא את הבטחתה לאפשר מעבר תנועה מקפריסין היוונית על פי הסכם "פרוטוקול אנקרה". ואילו טורקיה דורשת מהאיחוד להפסיק את המצור שהטיל על המובלעת של קפריסין הטורקית. נוסף על כך, הסכסוך בין טורקיה לקפריסין על תוכניותיה של קפריסין לבצע חיפושי גז סמוך לחופי האי, העצים את המתחים. טורקיה הביעה התנגדות תקיפה לתוכניות. שלשום כינה אותן שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו "פרובוקציה", ואמר כי טורקיה תשקול אפשרות לבצע חיפושי גז משלה אם קפריסין תחל בקידוחים. מנגד, ממשלת קפריסין אמרה שתחסום כל התקדמות בשיחות ההצטרפות של טורקיה לאיחוד האירופי אם אנקרה תמשיך להתנגד לתוכניות.

האו"ם קרא לשני הצדדים לפעול להשגת פתרון מוסכם למחלוקת, וקבע כי שני צדי האי צריכים להפיק תועלת ממאגרי אנרגיה שעשויים להימצא באזור. תפקיד הנשיאות התורנית איבד חלק מהשפעתו מאז נכנסה לתוקפה אמנת ליסבון, אולם מדינה נחושה עדיין עשויה להשפיע באמצעותו על סדר היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ