ויכוח לוהט: עד כמה השפיעה ההתחממות הגלובלית על גרינלנד?

על פי המפות באטלס טיימס שיצא בשבוע שעבר הקרחונים בגרינלנד נמסים במהירות מפחידה. מדעני קוטב בריטיים חושבים שמדובר בהגזמה נטולת כל הוכחה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

השאלה עד כמה השפיעה ההתחממות הגלובלית על ערבות הקרח של גרינלנד, עומדת במרכז המחלוקת בין כותבי האטלס הבריטי "טיימס", לבין מדעני קוטב מהממלכה המאוחדת. במהדורה האחרונה של האטלס, שפורסמה בשבוע שעבר, מוצגת מפה של האי השוכן בצפון האוקיינוס האטלנטי, ולפיה מסת הקרחונים באי הצטמצמה ב-15% והפכה ל"שטח ירוק ונקי מקרח". מדענים ממכון סקוט למחקרי קוטב טוענים כי המפה המוצגת שגויה, וכי הקרח לא הצטמצם בצורה כל כך דרסטית.

המהדורה שהתפרסמה בשבוע שעבר היא ה-13 במספר של האטלס המתיימר להיות "האטלס הסמכותי ביותר שיש". במהדורה האחרונה בוצעו מספר עדכונים בטופוגרפיה העולמית, שמקורם בשינויי האקלים בכדור הארץ, שחלו מאז פורסמה המהדורה הקודמת בשנת 2007. בין השינויים שמופו מחדש ניתן למצוא מדפי קרח שנשברו בקוטב הדרומי, הצטמצמות של ימים ואגמים פנים יבשתיים דוגמת ים המלח וימת אראל והתייבשותם של נהרות דוגמת נהר הקולורדו.

ואולם הקביעה של עורכי האטלס לפיה "בפעם הראשונה, עורכי המהדורה החדשה של האטלס נאלצו למחוק 15% מהקרחונים של גרינלנד, ובכך להפוך שטח השווה בגודלו לזה של בריטניה ואירלנד גם יחד לשטח ירוק ו'נקי מקרח'".עוד נכתב באטלס כי מדובר ב"הוכחה מוצקת לשינויים הבלתי הפיכים שחווה כדור הארץ כתוצאה משינויי האקלים, ולקצב המהיר והמדאיג בו הם מתרחשים".

1 מתוך 5 |
סירה מנווטת בין שברי קרח שנתקו מקרחון בגרינלנד
2 מתוך 5 |
גוש קרח שניתק מקרחון בגרינלנד

אולם, מדענים בריטים ממכון סקוט לחקר הקטבים טוענים כי הקביעה הזו, כמו גם המפה המוצגת באטלס הן שגויות. "לפי תצלומי לווין עדכניים ברור שבאזור המוצג כנקי מקרח נותרו קרחונים ומעטה קרח קבוע, ואחוז האדמה החשופה נמוך מהמוצג במפות של הטיימס", כך על פי מכתב ששלחו החוקרים להוצאה לאור.

"רבים מהחוקרים במכון סקוט נמצאים בהליכי מחקר פעילים הבוחנים את ההשפעות שלשינויי האקלים על הקטבים. "אין על פי הידע המצוי בידינו שום ראיה שתתמוך בטענות לפיהן הקרחונים הצטמצמו בשיעור המדובר", אומרים במכון.

יחד עם זאת, מדעני המכון מגבים את הסברה לפיה שינויי האקלים והעליה בטמפרטורות מביאים להצטמצמות הקרחונים, כולל אלו הנמצאים בגרינלנד, אולם לא במהירות ובסדר הגודל המוצגים באטלס. "זה עניין חיוני מאין כמוהו לדווח על שינויי האקלים בכדור הארץ ועל ההשפעה ששלהם, אך חשוב לעשות זאת כראוי ובמהימנות תוך הצגת סימוכין", אומרים המדענים במכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ