אובמה רוצה לקחת כסף מהעשירים

ביקורת של הרפובליקאים על הנשיא לאחר שהודיע כי כל תכנית להצלת הכלכלה האמריקאית תכלול העלאת מיסוי על בעלי הממון

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נכנס היום (שני) לעימות חזיתי נוסף עם אנשי הקונגרס הרפובליקאים, בשעה שהציג את התוכנית הכלכלית שלו, הכוללת בין היתר העלאת מס לעשירים. הנשיא הבהיר כי לא יחתום על שום חוק או רפורמה כלכלית שלא יכללו את מס זה.

"זו לא מלחמת מעמדות", אמר אובמה בנאום בגן הוורדים של הבית הלבן. "זה מה שנכון לעשות. זה מתמטיקה. הכסף חייב לבוא מאיפשהו. אני לא מבין מדוע מורה, אחות או פועל בניין שמרוויחים 50 אלף דולר בשנה צריך לשלם שיעור מס גבוה יותר ממי שמרוויח 50 מיליון דולר בשנה".

הרפובליקאים, כצפוי, הפגינו התנגדות חריפה לתוכנית החדשה, והאשימו את אובמה בפופוליזם שלא תורם לשיפור מצב הכלכלה תוך הענשתם של אלו היוצרים מקומות עבודה בפועל.

התוכנית של אובמה קוראת להעלאת הכנסות לתקציב הפדראלי בגובה של 1.5 טריליון דולר, בנוסף לקיצוצים של 3 טריליון במשך עשור, כששני הצעדים יחד אמורים לתרום בטווח הארוך לצמצום החוב הלאומי של ארה"ב, העומד על 14.3 טריליון דולר. הצרה של אובמה היא המיתון, שאילץ אותו להציג החודש תוכנית חדשה ליצירת מקומות עבודה בעלות של 450 מיליון דולר .

"קראתי לאנשי הקונגרס להעביר את החוק כשהם יודעים שיהיה לנו איך לשלם על כל הצעה הכלולה בו", אמר היום אובמה. "החוק הזה לא יוסיף על החוב הלאומי שלנו, והיום אני מציג תוכנית המפרטת כיצד נשלם על החוק ליצירת מקומות העבודה ונצמצם עם הזמן את החוב הלאומי שלנו".

לדברי אובמה, סיום המלחמות בעיראק ואפגניסטאן יחסוך לארה"ב טריליון דולר, זאת בנוסף לרפורמות בתוכניות הסוציאליות הגדולות.

התוכנית החדשה כוללת גם ביטול של הטבת המס לאמריקאים האמידים, שנכנסה לתוקף בימי הנשיא ג'ורג' וו. בוש, וכן מס חדש על מיליונרים, שזכה לכינוי "מס באפט", על שמו של וורן באפט, שמייעץ לאובמה בעניינים הכלכליים.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו תעריפים מיוחדים בשביל העשירים, שממילא היו צריכים להיות זמניים, בטח לא כשאנחנו צוברים גרעונות גדולים", המשיך הנשיא. "בשביל לצאת מהבור הזה, אנו זקוקים לגישה מאוזנת".

במהלך הנאום מתח אובמה ביקורת על יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר ואמר כי "בשבוע שעבר הוא נשא נאום על הכלכלה, והרגשתי מעודד כשהוא אמר שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו יותר פוליטיקה בסגנון: 'זה בדרך שלי או שזה לא הולך', אך באותו הנאום, הוא גם אמר שהוא מתנגד לכל תוכנית לצמצום הגרעון שתכלול מקורות הכנסה נוספים לתקציב. הוא אמר ש'יש רק אפשרות אחת', שהיא קיצוצים. זה אומר לקצץ בחינוך, לוותר על המחקר החיוני לשמירה היתרון הטכנולוגי של אמריקה, זה אומר לאפשר לתשתיות הקריטיות במדינה, כגון כבישים ושדות התעופה, להידרדר. זה ידרוש מהעניים, מהקשישים וממעמד הביניים להקריב - בעוד העשירים והתאגידים הגדולים לא יתבקשו לעשות כלום". זה לא מקובל עלי, זה לא מקובל על העם האמריקאי, וזה לא יקרה במשמרת שלי"..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ