ראפ בשירות האופוזיציה

בסנגל שבמערב אפריקה מנהיגה קבוצה של ראפרים את המחאה נגד נשיא מושחת המסרב לעזוב את תפקידו. בדירותיהם בשכונות העוני בבירה דקאר הם כותבים שירים ומארגנים את ההפגנות

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

מהפכה שבראשה עומדים ראפרים מספרת משהו על הפוליטיקה או המוזיקה במדינה מסוימת, או על השתיים.

הזרם הפוליטי המרכזי בסנגל דורך במקום, אך המוזיקאים אינם קופאים על השמרים, ובדיוק מסיבה זו מובילים מוזיקאים עם שמות במה כמו "בחור משוגע-חולני" ו"ג'וניור" תנועת מחאה נמרצת נגד נשיא בשנות ה-80 לחייו.

מנעמי השלטון וסממני השחיתות המוכרים - פסל ענק המשקיף על הבירה שהוקם בעלות של 27 מיליון דולר, מטוס נשיאותי חדש והכנסת שינויים לחוקה - לא התקבלו בהבנה במדינה הענייה והגאה, שהתרגלה בעברה למציאות טובה יותר. התופעות הובילו למרי בנוסח צפון אפריקה במדינה המערב אפריקאית, מושבה צרפתית לשעבר.

בקיץ האחרון התחוללו בסנגל הפגנות המוניות, שנענו בגז מדמיע והצליחו לשכנע את הנשיא עבדולאי ואדה לוותר על שינויים בחוקה שהיו אמורים להבטיח את בחירתו לכהונה שלישית. בחזית המאבק עמדו ראפרים כ"בחור חולה-משוגע" (ששמו האמיתי מלאל טאלא), ו"ג'וניור" (שייח עומר סיריל טורה). הם הלהיטו את המוני הגברים הצעירים שיצאו לרחובות, נעצרו בידי כוחות הביטחון של ואדה והפכו לקדושים מעונים בשם תנועת ההתנגדות.

ראפרים וחברי תנועת "נמאסתם" בהפגנה מול ארמון הנשיאות בדקאר, בחודש יולי השנהצילום: אי-פי

ביולי התאספו עשרות מעריצים מחוץ לכלא המרכזי בדקאר, שם נלקח ג'וניור לחקירה. השוטרים טענו שהראפר אמר כי הנשיא הוא "זקן שקרן שאין לו מקום במדינה הזאת". הוא לא הכחיש זאת. נוכח תגובת הציבור והתקשורת, שוחרר ג'וניור ממעצר.

בסנגל לא חסרים פוליטיקאים, מפלגות או עיתונים המתנגדים בגלוי לוואדה, בדרך כלל בביטויים מלאי להט וזרם מלים בלתי פוסק, כמיטב המסורת הסנגלית. הראפרים, לעומת כל אלה, הצליחו לגעת בעצב חשוף. הם ישירים, בוטים ואמירותיהם אינן משתמעות לשתי פנים.

"בפוליטיקה אין כלום חוץ מצביעות וגזל. ממשלה, למה את משקרת תמיד?", שרים בצרפתית חולה-משוגע והחטיבה המשוריינת, בשיר ששמו "אנחנו נספר הכל". הם ממשיכים בוולוף, השפה המדוברת בסנגל, ומשווים את המדינה לסירת דיג קטנה. "הסירה טובעת, ומי שיעז לומר זאת, יבלה את הלילה ביחידה לחקירת פשעים".

בשונה מפוליטיקאים רבים באופוזיציה, הראפרים מעולם לא נהנו בעצמם ממנעמי השלטון. בחולצות מסמורטטות וכובעי צמר, הם נראים כמו אלפי הצעירים חסרי הכל, למשל מוכרי כרטיסי חיוג ברחובות, ומזוהים בבירור כניגוד מוחלט לנשיא הקשיש. טבעי היה שהראפרים יסייעו בהקמת התנועה הפוליטית "נמאסתם", שהפכה לכוח רב עוצמה במרכז ההתנגדות לניסיונותיו של ואדה להישאר בשלטון, על אף הבטחותיו הקודמות וסעיפי החוקה שאוסרים עליו להתמודד לכהונה נוספת.

אף שהתנועה פועלת מהבירה דקאר, שבה זוכים הפוליטיקאים ומפלגות האופוזיציה לתמיכה הרבה ביותר, "נמאסתם" נותרה עדיין תנועה בלתי מזוהה. עם הקמתה בינואר הבטיחו ראשיה שלעולם לא יצטרפו לפוליטיקאים מהשכונות העשירות יותר, ונותרו נאמנים לשורשיהם בשכונות העניות, המכונות "המגרשים הנקיים".

ב"מגרשים הנקיים" התושבים הולכים בחול ברחובות ללא עצים, העזים חולקות את שטחי המגורים, ובניין "המרכז לטיפול במעשי כישוף ועין רעה" צמוד לחניון עגלות המשא שגוררים סוסים, ומשמשות להעברת בלוני גז.

נאמן לתדמיתו, חולה-משוגע, או מלאל טאלא, אינו אדם רשמי במיוחד. בראיון שהעניק באחרונה במשרדי התנועה, השתרע על ספה ישנה ולא הסתיר את פיהוקיו. ממסגד קטן בשכונה נשמעה קריאת האימאם למאמינים, שיבואו לתפילה, ועזים פעו בבית הסמוך.

"אנחנו רחוקים במידה שווה מכל המפלגות", אמר טאלא בן ה-37, כשהוא מעיף מדי פעם מבט בעיתון שבידיו. "אנחנו כמו כלב שמירה". ג'וניור לא בא לראיון שתואם אתו. מאוחר יותר התברר כי בשעת צהריים מאוחרת, הראפר המוביל עדיין לא יצא מהמיטה.

בראיון שהעניק באחרונה ליומון הצרפתי "לה קרואה", נשאל הנשיא ואדה ישירות עד כמה תוכל להשפיע תנועת האופוזיציה החדשה. "הראפרים מ'נמאסתם' מייצגים את עצמם בלבד. אין להם שום קשר לצעירים במרכז המדינה", אמר הנשיא. אולם היקף ההפגנות, והעובדה שעל ואדה היה לבטל שינויים בחוקה, מרמזים למשהו שונה. "נמאסתם" נולדה מתסכול - מניתוקי זרם החשמל, מהעוני הקשה, מהמנהיג שאינו מוכן לפרוש מהשלטון.

בעוד מנהיגי אופוזיציה אחרים עולים לרגל לטובא, המכה של סנגל, כדי להתייעץ עם מנהיגי דת, אנשי "נמאסתם" מסרבים לעשות זאת. "בעיותיה של סנגל לא ייפתרו בטובא", אמר טאלא. "ייסדנו תנועה. אמרנו שנגמר זמן הדיבורים. לדעתנו, המפלגות הפוליטיות כשלו. הם מדברים, אבל הסנגלים לא מקשיבים".

דובר הממשלה מספר על ההתקדמות שהושגה בתקופת שלטונו של ואדה. "מי שמותחים עלינו ביקורת שלטו בסנגל 40 שנה, ולא עשו דבר למענה". בהתייחס למטוס הנשיאותי אמר הדובר כי "מדובר בביטחון וכבוד לאומי. נוסף על כך, המטוס אינו שייך לנשיא ואדה אלא לסנגל". לדבריו, גם נבחרות הספורט הלאומיות טסות בו.

"באחד הימים החשמל היה מנותק 20 שעות", אמר פאדל בארו, עיתונאי וידיד הראפרים, שבדירתו האפלולית נולד רעיון התנועה. "אמרתי להם: 'מכירים אתכם, אבל אינכם עושים דבר כדי לשנות את המדינה הזאת'". אלה היו המלים שדחפו את המוזיקאים לפעולה.

מטרת התנועה פשוטה, לדברי בארו. "אנחנו רוצים שהם (ההנהגה) יפסיקו לתת עדיפות לזוטות, כגון פסל הענק או מטוסים חדשים. אנו נלחמים כדי שהבעיות היום-יומיות של הסנגלים יחזרו למרכז הפוליטיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ