טניה בראניגן, גרדיאן

בייג'ין. אחת מרשתות הטלוויזיה הגדולות בסין הודיעה על הורדת תוכנית "כוכב נולד" המקומית מלוח המשדרים, והחלפתה בתוכניות העוסקות במשק הבית ובמשדרים בעלי תכנים חינוכיים, בעקבות "הוראה מגבוה". הגוף המפקח על השידורים בסין, הרשות הלאומית לרדיו, קולנוע וטלוויזיה (SARFT), כבר הגביל בעבר את מספר השעות המוקדש לתוכניות שכאלה, מחשש שישפיעו לרעה על צופים צעירים, ועכשיו נראה שהוא מחריף את המאבק בהן.

שידורי העונה האחרונה של תחרות SUPERGIRL, שהיתה להיט ענק בסין, הסתיימו ביום שישי האחרון. דובר תחנת שידורי הלוויין הונאן (HUNAN SATELLITE TV) הודיע שהרשת לא תשדר יותר תחרויות כישרונות רבות משתתפים בשנה הבאה, לאחר שהואשמה בחריגה ממגבלות השידור. "הונאן טי.וי. תישמע להנחיית הרשות המפקחת ולא תקיים תחרויות כישרונות בשנה הבאה", אמר הדובר, והוסיף כי "במקומן, ישדר הערוץ תוכניות העוסקות בענייני מוסר וטוהר מידות, בבטיחות ובמתן עצות שימושיות למשק הבית".

התוכנית היתה בשיא הפופולריות שלה באמצע העשור שעבר, כאשר לא פחות מ-400 מיליון צופים הצביעו בעד המתמודדים המועדפים עליהם באמצעות מסרונים ובטלפון. ואולם, בשנת 2007 קבעה SARFT תקנות המגבילות את משך שידור תחרויות הכישרונות לשעתיים ביום, והורתה שאין לשבצן בשעות צפיית השיא - בין שבע וחצי לעשר בחצי בערב. כמו כן, נאסרה ההצבעה באמצעות מסרונים, לאחר שבכירים ברשות היו מודאגים מכך ששיטת הבחירות הדמוקרטית תשפיע לרעה על העם.

"לדעתי הבעיה אינה בתוכן, שאינו שונה מזה של תוכניות דומות במקומות אחרים", אמר ג'רמי קולדקורן, מייסד אתר DANWEI.COM, המסקר את התקשורת הסינית. "מדובר בניסיון להצר את צעדיה של התחנה המקומית המתנשאת, ולגרום לכך שלא יהיה לה להיט שיבייש את רשת השידור הלאומית, ה-CCTV", הוסיף.

לי יוצ'ון, שזכתה במקום הראשון בתוכנית ב-2005. כ-400 מיליון צופים שלחו מסרונים בשנות השיא של התוכנית צילום: אי-אף-פי

לדברי גולדקורן, "רשת השידור הלאומית בסין מאוד מודאגת כאשר לתחנה מקומית יש להיט ענק, והיא מקיימת קשרים הדוקים עם הרשות המפקחת".

הונאן טי.וי. ידועה כתחנה הנועזת והחדשנית ביותר בסין. תכניות שהפיקה על פי פורמטים שנקנו או הועתקו מהמערב ועברו התאמה לקהל הסיני זכו להצלחה גדולה. בין היתר שידרה התחנה גרסאות מקומיות לתוכניות "לרקוד עם כוכבים" ו"טופ גיר".

מדיניות הפיקוח על שידורי הטלוויזיה בסין קשוחה באופן מיוחד, ולעתים מתייחסים שם ברצינות גדולה מדי לתוכניות בידור. בתחילת השנה למשל, העביר פקיד בכיר ביקורת חריפה על דרמות שבמרכזן מסעות בזמן, באומרו שהן מעודדות התייחסות "לא רצינית" להיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ