לראשונה, מפלגת מיעוט רוסית זכתה לרוב בלטוויה

הניצחון בא על רקע הזעם הציבורי על צעדי הצנע של הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ריגה (רויטרס). בפעם הראשונה מאז קיבלה לטוויה עצמאות מברית המועצות ב-1991, זכתה מפלגה פרו-רוסית ברוב הקולות בבחירות. ואולם, שתי המפלגות הגדולות, שהגיעו למקום השני והשלישי, ינסו עתה למנוע ממנה להרכיב את הממשלה הבאה.

מפלגת הרמוני סנטר, הנתמכת בידי המיעוט הרוסי הגדול במדינה, גרפה קולות בבחירות שהתקיימו בשבת על רקע הזעם הציבורי על צעדי הצנע של מפלגת השלטון המרכז-ימנית, והחשש מפני חתירתה להצטרף לגוש האירו בשעה שאירופה שרויה במשבר חובות.

אם מפלגת הרמוני תהיה אמנם חלק מהקואליציה, היא עשויה לסייע לרוסיה להגדיל את השפעתה במדינה, החברה בנאט"ו ובאיחוד האירופי. "אני משוכנע שהפוליטיקאים הלטווים יידעו להרכיב קואליציה שתייצג את האינטרסים של כל הבוחרים", אמר מנהיג המפלגה, נילס אוסקוב בן ה-35.

אוסקוב, שמפלגתו מקורבת למפלגת רוסיה המאוחדת של ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, קורא לעכב את הצטרפות לטוויה למדינות גוש האירו ולשנות את תנאי החילוץ הכלכלי שנכפה עליה ב-2008. אף שגברה על שאר המפלגות, שיעור תומכיה של המפלגה הפרו-רוסית לא עלה משמעותית מאז הבחירות האחרונות ב-2010.

מתוצאות ראשונות של הבחירות, עולה שמפלגתו של אוסקוב זכתה ב-28.5% מקולות הבוחרים.מפלגתו החדשה של הנשיא לשעבר, ולדיס זלטרס, קיבלה 20.8% מהקולות, ואילו מפלגת האיחוד של ראש הממשלה המכהן, ולדיס דומברובסקיס, קיבלה 18.8% מהקולות. שתי מפלגות המרכז-ימין, כבר הודיעו שיקיימו מגעים על הקמת קואליציה.

זלטרס, המבקש להמשיך במדיניות הצנע וההצטרפות לאירו, הודיע שיקיים מגעים גם עם הגוש הלאומני, שכוחו הוכפל לכדי 13%.

הבחירות המוקדמות התקיימו לאחר שזלטרס פיזר את הפרלמנט, בעקבות סירוב בית המחוקקים להתיר למשטרה לערוך חיפושים בדירתו של אוליגרך החבר בפרלמנט. הבקשה לערוך חיפוש הוגשה במסגרת חקירה שנפתחה נגדו ונגד שניים מעמיתיו, בחשד שעשו שימוש בהונם כדי להשפיע על הפוליטיקה ולקדם את עסקיהם.

ממשלות קודמות קידמו חקיקה שנועדה לשלול זכויות מהמיעוט הרוסי, ששיעורו כמעט 30% מאוכלוסיית המדינה, המונה 2.2 מיליון תושבים. בין השאר התקבלו חוקים שמקשים על דוברי הרוסית, אפילו על אלו שנולדו בלטוויה, לקבל אזרחות ולהצביע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ