ראש ממשלת איטליה: הורדת הדירוג מנותקת מהמציאות

סוכנות דירוג האשראי (S&P) שהורידה את דירוג האשראי שלה עבור איטליה, הזהירה מפני האטה בצמיחה וחוסר הוודאות הפוליטית במדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני הגיב היום (שלישי) להודעת חברת הדירוג סטנדרד אנד פורס שהחליטה להוריד את דירוג האשראי של איטליה לרמה של A-מינוס. ברלוסקוני אמר כי החלטת חברת הדירוג איננה תואמת את המציאות וכי ממשלתו כבר החלה לנקוט בצעדים שיעודדו את הצמיחה במדינה.

"ההערכה של סטנדרד אנד פורס הוכתבה יותר על ידי פרסומים בתקשורת מאשר בהתבסס על המציאות ונראה כי נבעה משיקולים פוליטיים", אמר ברלוסקוני בהודעתו. הוא הוסיף כי ממשלתו אישרה מהלכים שיאזנו את התקציב ב-2013 וכבר הכינה צעדים שיעודדו צמיחה ויישאו פירות בטווח הבינוני והקצר.

ממשלת ברלוסקוני העבירה בשבוע שעבר תכנית צנע בהיקף 29.8 מיליארד יורו בפרלמנט, והתחייבה לאזן את התקציב שלה עד 2013 על רקע חוב בהיקף 1.9 טריליון יורו, שבמסגרת משבר החובות באירופה מלחיץ את המשקיעים.

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוניצילום: בלומברג

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) שהורידה את דירוג האשראי שלה עבור איטליה, הזהירה מפני האטה בצמיחה וחוסר הוודאות הפוליטית במדינה. המהלך ההפתיע את השווקים והוסיף ללחץ על גוש היורו בגין משבר החובות.

החברה מסרה כי יש מעט אמון כי חבילת הצנע - שעברה לאחר שינויים רבים וכוללת העלאות מסים וקיצוצים בתקציב- תפתור את הבעיה הבסיסית של איטליה: היעדר צמיחה משמעותית. "אנו מאמינים כי קצב הצמיחה הכלכלי האיטי של איטליה עד כה יקשה על ממשלת איטליה לעמוד ביעדיה התקציביים", נאמר בהצהרת S&P.

"בנוסף, מדיניותה של ממשלת איטליה בתגובה ללחצי השוק האחרונים מצביעה על חוסר ודאות פוליטית נוספת בכל הנוגע להתמודדות עם האתגרים הכלכליים העומדים בפני איטליה", נכתב עוד בהצהרה.

הקואליציה של ברלוסקוני סובלת ממלחמות פניומיות ומחלוקות בנוגע למדיניות, וראש הממשלה עצמו נאבק בשערוריית זנות שרק הולכת ומתרחבת, ופגעה אישית באמינותו האישית.

איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, נגררה למרכז משבר החובות ב-3 החודשים האחרונים על רקע חששות לגבי החוב העצום שלה, המהווה 120% מהתמ"ג. אך המהלך של סטנדרד אנד פור'ס הפתיע את השווקים, בין היתר כיוון שההערכות היו כי סוכנות הדירוג שתפעל ראשונה בנושא תהיה מודי'ס. מודי'ס הזהירה בשבוע שעבר כי תשקול את החלטתה בנוגע לאיטליה חודש נוסף.

הורדת הדירוג של איטליה מגיעה על רקע מאבק קשה של יוון לעמוד בדרישות של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית לצעדי צנע נוספים, ומדגישה את חומרת המשבר בגוש היורו, משבר שפגע בשווקים ברחבי העולם.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ