אובמה - הנשיא היהודי הראשון

במאמר השבוע בניו יורק מגזין נטען כי אובמה הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לישראל. עם זאת סימנים מעידים על שחיקת התמיכה היהודית בנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ניו יורק מגזין" פרסם השבוע כתבה ארוכה תחת הכותרת "צורעס", ובה התנוססה תמונתו של הנשיא ברק אובמה עם כיפה. בכתבה נטען כי אובמה הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לישראל - "אז מדוע נתניהו ובעלי בריתו האמריקאים כה מתקשים להבין זאת?"

מספר סקרים חשפו לאחרונה את שחיקת התמיכה של היהודים בארה"ב בנשיא אובמה. על פי הסקר של מכון "גאלופ", ארבעה מתוך עשרה יהודים לא מרוצים מתפקודו של אובמה כנשיא. מדובר בעליה של שמונה נקודות בחוסר שביעות הרצון יחסית לסקר שנערך ביוני, אז רק 32% מהאוכלוסייה היהודית בארה"ב הביעו אי שביעות רצון מתפקודו.

אנשי הקמפיין של אובמה שאחראים על הדיאלוג עם הקהילה היהודית טוענים שהצגת הרקורד הנפלא שלו של תמיכה בישראל והישגיו במדיניות הפנים בנושאים החשובים לקהילה - ואין שום סיבה שהנשיא לא ישחזר את הצלחת בחירות 2008. אז גרף 78% מקולות היהודים. כעת, מספר אישים יהודים בולטים כולל ראש הסגל של הבית הלבן רם עמנואל, מתייצבים לקידום עמדה זו.

תמרור האזהרה האחרון לאנשי אובמה היה ההפסד הדמוקרטי הצורב בבחירות המיוחדות במחוז התשיעי בניו יורק, מחוז בו היהודים מהווים כשליש מהתושבים ובו החזיקו הדמוקרטים במשך 90 שנה. הדמוקרט דיוויד וופרין הפסיד לרפובליקאי השמרן בוב טרנר - ואנשי הקמפיין של אובמה הסבירו שזה לא מנבא שום דבר לגבי בחירות 2012 לנשיאות.

ברק אובמה עם מנהיגים בקהילה היהודיתצילום: אי–פי

מהכתבה עולה כי לאובמה יש סיבה לדאגה מפני שסימני שחיקת התמיכה היהודית - של התורמים והמצביעים - מתרבים. בכתבה נאמר שלמרות בידודה הגובר של ישראל בזירה הבינלאומית, ולמרות הנזק שעשוי להגרם לעמידתה של ארה"ב באזור, אובמה לא נסוג מתמיכתו בישראל - בדיוק כמו בכל הסתבכות קודמת של ישראל, החל מהמשט ועד לתקיפת שגרירות ישראל בקהיר.

אז איך הוא הגיע למצב הזה? ראשית, הוא בא אחרי הנשיא בוש שתמיכתו בישראל היתה "על גבול עיוורון". שנית, הצוות של אובמה עשה כמה טעויות דיפלומטיות גדולות. שלישית, אובמה דחק בצוות שלו שעסק בקידום השלום במזרח התיכון לומר בדיוק אותו הדבר בדלתיים סגורות לצדדים המעורבים - ובפומבי.

הנשיא אובמה על שער ניו יורק מגזין

"אנאפוליס היה נפלא, אבל הוא התחיל אותו בשנה האחרונה בתפקיד, וזה היה מאוחר מדי, אז התיאוריה שלנו היתה שאובמה הולך ללחוץ על דוושת הגז מהיום הראשון", סיפר לעיתון ראש הסגל לשעבר של אובמה רם עמנואל המכהן כיום כראש העיר של שיקגו.

על הדרישה האמריקאית להקפיא את הבניה בהתנחלויות - רעיון שהפלסטינים והערבים הציגו בתור האפשרות היחידה להחזיר את הפלסטינים לשולחן המו"מ - עמנואל לא התנצל, אלא אמר שמדובר במדיניות האמריקאית זה עשרים שנה.

ג'ונתן פרינס שעבד במשרד החוץ עם השליח דאז למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל הדגיש שהממשל הפעיל לא פחות לחץ על הפלסטינים, מה שלא זכה למספיק הבלטה. "בילינו הרבה יותר שעות בפגישות עם הערבים לגבי מה שהם צריכים לעשות מאשר עם הישראלים", סיפר פרינס. "היו לנו שיחות מאוד קשות עם הערבים, לנשיא היו פגישות קשות. אבל זה לא דווח".

ראש הסגל לשעבר בממשל אובמה, רם עמנואלצילום: אי–פי

עמנואל הוסיף שההתנחלויות הפכו לחדשות בגלל ש"אף ממשל לא היה כה ברור וחד-משמעי עם ישראל בנושא הזה. היתה עלינו החובה - וכאן אנחנו מקבלים כרטיס צהוב - מה אנחנו עושים גם עם הפלסטינים והערבים".

בכיר עלום שם הודה שנאום קהיר של אובמה והביקור במזרח התיכון ללא ביקור בישראל היה טעות. סיבה נוספת למתיחות עם ישראל היתה בעיה שבאה לידי ביטוי גם בתחומים אחרים של התנהלות הממשל של אובמה - החיכוכים וחילוקי הדעות בין הבכירים השונים, כולל היועצים למדיניות החוץ.

גישת היועץ לבטחון הלאומי תום דונילון והיועץ המיוחד של אובמה דניס רוס היתה שאי אפשר להשיג דבר מישראל באמצעות הפעלת לחץ - בניגוד לעמדת "האהבה הקשה" של הילרי קלינטון, ג'ורג' מיטשל ורם עמנואל.

"הנשיא היהודי הראשון? אולי לא, אבל בהחלט נשיא אוהד ישראל לפחות כמו ראש ממשלתה נתניהו, ואם מסתכלים על זה מזווית ראויה, אולי אפילו יותר ממנו". מסכם המאמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ