מלחמת הצבעונים של רומניה והולנד

הכל החל כאשר שלטונות רומניה מנעו העברת 15 משאיות צבעונים מהולנד. בתוך שעות כבר נשמעו המלים "נקמה", "סחיטה" וגם "חיידקים מסוכנים"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בתחילה, כאשר עצרו שלטונות רומניה משאיות של צבעונים ופקעות צבעונים מהולנד בשבת, זה נראה כמו פעולה שגרתית של ביקורת גבולות. אך הפעולה חזרה על עצמה שלשום, ובסך הכל נמנעה העברת 15 משאיות צבעונים מהולנד. בתוך שעות כבר נשמעו המלים "נקמה", "סחיטה" וגם "חיידקים מסוכנים".

הרקע לתקריות האחרונות הוא העובדה שממשלת הולנד הודיעה כי תטיל וטו על כניסת רומניה לאזור שנגן. עשרות המדינות האירופיות החתומות על אמנת שנגן מאפשרות מעבר חופשי ביניהן - ללא צורך באשרות כניסה ובדיקות במעברי גבול - וממשלת הולנד מתנגדת לצירופה של רומניה.

ברומניה טוענים כי לתפיסת הצבעונים אין כל קשר לוויכוח על אזור שנגן, והודיעו כי עלה חשד שהפקעות והזרעים עלולים להיות נגועים בחיידקים מסוכנים. לפי המשטרה הכלכלית של רומניה, שלושה מטענים נשלחו בחזרה לספקים בהולנד.

אך בהולנד המהלך כבר מעורר זעם. חברת פרלמנט הולנדית פרסמה הודעה שבה האשימה את רומניה בסחיטה: "נראה ששלטונות רומניה בחרו בצבעוני ההולנדי, מוצר מרכזי בכלכלה ההולנדית ובעל ערך סמלי רב, כאמצעי סחיטה בסגנון הדור הישן", אמרה אסתר דה לנגה, שקראה למישל בארנייה, הנציב לענייני השוק הפנימי של האיחוד האירופי, לברר את הנושא.

חוות צבעונים בהולנדצילום: בלומברג

סורין צ'ירטי, מהמשטרה הכלכלית של רומניה, אמר כי דוגמיות מהצבעונים נשלחו לבדיקות מעבדה. דה לנגה הגיבה על כך ואמרה שאם בבדיקות יופיעו חיידקים מסוכנים היא תדרוש לראות את תוצאותיהן. העיתון הרומני אדווארול לעג להסבר הרומני הרשמי ואמר כי הממשלה בבוקרשט מחפשת בעצם את "חיידק שנגן".

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הולנד, ההולנדים שלחו לרומניה בשנה שעברה כתשעה מיליון פקעות פרחים - בעיקר של צבעונים - בשווי 683,000 אירו.

יצואני הצבעונים הגישו תלונה לשגרירות רומניה בהאג, ומורקו מיינליף ממשרד הכלכלה ההולנדי אמר כי ממשלתו ביקשה משלטונות רומניה להסביר מדוע המשלוח נעצר. "אנחנו עדיין ממתינים לתשובה", הוסיף.

הוא הדגיש שהעמדה הרשמית של הממשלה היא "שאין סיבה לחשוד שהיה קשר" בין המשלוחים שנתפסו לבין ההחלטה בעניין שנגן.

ביום שישי אמר חרט לירס, השר ההולנדי לענייני הגירה, כי הולנד תחסום את כניסת רומניה לאזור שנגן משום שבוקרשט לא עשתה די במלחמה נגד השחיתות. לירס אמר בראיון ברדיו ההולנדי כי "אם נקבל את רומניה ובולגריה לאזור שנגן, ניתן להן למעשה את המפתחות לנמלי הכניסה שלנו בתחומים שעלולים להשפיע על ריבונותנו ועל הפיקוח על הגבולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ