איראן שחררה את המטיילים האמריקאים שהורשעו בריגול

המטיילים שוחררו בערבות של חצי מיליון דולר כל אחד, שחרור המטיילים מגיע כיממה לפני נאומו המיועד של נשיא איראן בפני העצרת הכללית של האו"ם.

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המטיילים האמריקאים גו'ש פטאל ושיין באואר שוחררו מהכלא האיראני לאחר שנתיים בשבי ונמצאים כעת בחזקתו של נציג רשמי מעומאן. מכונויות דיפלומטיות נשלחו לאסוף את המטיילים מבית הכלא, אך לא ניתן היה לראות אותם בעת שהוכנסו לרכב.

המטיילים שוחררו בערבות של חצי מיליון דולר כל אחד, כך על פי דיווח של הטלוויזיה הממלכתית האיראנית. שחרור המטיילים מגיע כיממה לפני נאומו המיועד של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, בפני העצרת הכללית של האו"ם.

באואר ופטאל הורשעו לפני כחודש באשמה שחדרו למדינה באופן בלתי חוקי ובאשמת ריגול עבור ארה"ב,נגזרו עליהם 8 שנות מאסר כל אחד. נציגים מעומאן ושוויץ המתינו מחוץ לבית הכלא על מנת לקלוט את השניים. שוויץ מייצגת את ארה"ב באיראן מכיוון שלארה"ב אין שגרירות בטהרן, ואילו עומאן תיווכה בעבר בין ארה"ב ואיראן.

פטאל ובאואר נעצרו ביחד עם מטיילת נוספת, שרה שורד ביולי 2009 לאחר שסטו ככל הנראה משביל לא מסומן על הגבול בין עיראק הכורדית ואיראן. שרוד שוחררה כשנה לאחר המעצר של השלושה בשל מצבה הרפואי, סמוך למועד נאומו של אחמדינג'אד לאו"ם.

לטענת המטיילים, הם חצו את הגבול לאיראן לאחר שירדו בטעות משביל עפר לא מסומן עת שטיילו בצפון עיראק, הם הכחישו בתוקף את ההאשמות נגדם כל העת בה שהו במעצר.

נציגים בכירים בקהילה המוסלמית אמריקאית ובהם המתאגרף מוחמד עלי קראו לשחרורם של השניים. בשבוע שעבר משלחת של נוצרים ומוסלמים אמריקאים נועדו עם אחמדינג'אד וביקשו ממנו לשחרר את השניים. אחמדינג'אד אמר לפני הפגישה כי השחרור של השניים קרב ויצר שבוע של מתח וציפייה בעקבות הצהרתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ