הגרעין האיראני, בעיניים סיניות

סין מעריכה שאיראן חותרת להשגת נשק גרעיני, אך טרם קיבלה את ההחלטה הסופית, אומר פרופ' יין גאנג, מומחה סיני למזרח התיכון המבקר בישראל; לדבריו, פיתוח נשק גרעיני איראני מנוגד לאינטרס הסיני

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן

"בוודאי שאנו מעריכים שאיראן חותרת להשיג נשק גרעיני, ואנחנו אף חוששים מכך. האיראנים אמנם מצהירים שתוכנית הגרעין שלהם מיועדת לצרכים אזרחיים, אך הממשלה והמודיעין בסין סבורים, שאיראן מעוניינת לבנות פצצת גרעין".

את הדברים הברורים והחד-משמעיים הללו אומר פרופ' יין גאנג, מומחה סיני למזרח התיכון, שביקר באחרונה בישראל כאורח של "סיגנל" - ארגון החותר לחזק את יחסי ישראל-סין באמצעות קידום קשרים אקדמיים בין שתי המדינות. יין, המכהן כפרופסור ב"אקדמיה הסינית למדעי החברה" ומגדיר עצמו כ"חוקר עצמאי", כלומר, כזה שאינו מזוהה עם המפלגה הקומוניסטית או הממשלה - השתתף כאן בסימפוזיון שדן ביחסי ישראל-סין מטעם "סיגנל" ומרכז גלוריה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

הידע של פרופ' יין על איראן מתבסס גם על ביקורים שערך שם. התובנות שלו מעניקות חרך הצצה אל השניות, שלא לומר הסתירות-לכאורה, במדיניות החוץ הסינית, שבישראל מתקשים לעתים להבין אותה.

כך מצד אחד סין, ביחד עם רוסיה, מתנגדת להצעות החדשות של ארצות הברית והאיחוד האירופי להחריף את העיצומים הבינלאומיים על איראן בשל סירובה לציית להחלטות מועצת הביטחון, הקוראות לה לחדול מהעשרת אורניום. מצד אחר, הצטרפה סין להחלטות מועצת הביטחון שהטילו עיצומים רופפים על משטר האייתוללות. מחד, סין רוכשת נפט מאיראן, אך מאידך היא מסרבת לבנות בעבורה כורים גרעיניים ולמכור לה ציוד בעבור תוכנית הגרעין שלה.

פרופ' יין אינו סבור שמדיניותה של סין ביחס למזרח התיכון בכלל וכלפי איראן בפרט היא פתלתלה. לדעתו, היא ברורה ועקבית. "המדובר במדיניות שמבוססת על הפילוסופיה שלנו, שמטרתה להימנע מנקיטת עמדה בסכסוכים. אנו משתדלים לנהוג בנייטרליות גם ביחס לסכסוך במזרח התיכון. בעבר, בתקופת המלחמה הקרה, תמכנו בערבים והיינו נגד ישראל. אך זה השתנה. אנו רואים עצמנו כיום כידידיה של ישראל, ובה בשעה שואפים לקיים יחסי ידידות עם כל המדינות. אנו חברים של ישראל ושל טורקיה, של איראן ושל הערבים".

הכור האיראני בבושארצילום: אי–פי

להערכתו, "סין לא יכולה לעשות הרבה כדי להשפיע על ההתפתחויות באזור. איננו מייצאים עוד את המהפכה ואיננו מבקשים להפיץ דמוקרטיה באמצעות תמיכה בתנועות דמוקרטיות. אנו זקוקים לנפט לצורכי הכלכלה שלנו ולכן אנחנו מעוניינים שבמזרח התיכון תשרור יציבות. רק כשיש שקט הנפט זורם".

כראיה לכך שסין פועלת בזירה הבינלאומית מתוך אחריות, מביא פרופ' יין את תיאור ההתפתחויות ביחסי סין עם איראן: ב-1993 חתמו שתי המדינות על הסכם ולפיו סין תמכור שני כורים קטנים יחסית למטרת הפקת חשמל לאיראן. ואולם, כעבור שנתיים מיהרה רוסיה להציע לאיראן כור גדול יותר להפקת חשמל - זה שבנייתו הושלמה באחרונה בבושהר - והוא החל לפעול וחובר לרשת החשמל האיראנית. "רק אז, ב-1995, התחילו להבין בארצות הברית ובישראל, כי פניה של איראן מועדות ליישום תוכנית גרעין שתאפשר לה גם לייצר נשק גרעיני. וושינגטון הפעילה עלינו לחץ כבד ביותר והחלטנו לבטל את כל ההסכמים הגרעיניים עם איראן. האיראנים כעסו עלינו, הטילו עלינו חרמות שונים והאשימו אותנו שנכנענו ללחץ אמריקאי-ציוני".

מאז לדבריו, פועלת סין בשיטתיות על מנת לשכנע את איראן לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית, להפגין רצון טוב ולהוכיח כי היא אכן מעוניינת לפתח תוכנית גרעינית לצרכים אזרחיים, כפי שהיא טוענת, ולא לצרכים צבאיים. מטעמים אלה סין גם תמכה בהחלטות מועצת הביטחון להטיל עיצומים על איראן. "פיתוח נשק גרעיני על ידי איראן מנוגד לאינטרסים של סין", הוא מדגיש.

אך מעת לעת מתפרסמות ידיעות על חברות סיניות המסייעות לתוכנית הגרעין של סין?

"אלה אינן חברות ממשלתיות אלא פרטיות. כל אימת שיש מקרה כזה, של סחר בלתי חוקי המפר החלטות בינלאומיות, ממשלת סין חוקרת אותו. אולי זה לא ידוע, אך ב-2006, בעקבות החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, עצרנו גם מכירות נשק לאיראן".

אך אינכם מוכנים להיות תקיפים יותר כדי למנוע מהם להגיע למטרתם, כלומר להשיג נשק גרעיני?

"אנו בהחלט רוצים לעצור אותם. להערכתנו, גם באיראן - אף שיש להם רצון להשיג נשק גרעיני - טרם התקבלה ההחלטה הסופית בעניין. נפגשתי באחרונה עם שגריר איראן בבייג'ין ואמרתי לו: 'איחרתם את המועד בכל האמור לייצור נשק גרעיני. אם תרכיבו פצצת אטום תצטרכו להילחם בארצות הברית ובישראל ובמדינות המערב וגם במדינות הערביות'. הצעתי לו שילכו בדרכה של יפאן. יפאן היא מעצמה גרעינית. יש לה כורים גרעיניים ויש לה כמויות אדירות של מאגרי פלוטוניום ואורניום מועשר, אך היא החליטה שלא להרכיב נשק גרעיני. יש לה כמובן אופציה. אם היא תרצה, היא תוכל לייצר נשק גרעיני בתוך זמן קצר ביותר".

ומה הוא השיב לך?

"הוא רק שמע ולא הגיב".

כדי להדגיש את מדיניותה הייחודית של סין מפתיע פרופ' יין בההערכה הבאה: "סין מתנגדת לכל צעד צבאי כלפי איראן שיפגע ביציבות האזור ויקשה על זרימת הנפט. אך סין גם לא תנסה לעצור בעד ישראל אם זו תחליט לתקוף את איראן. מכל הסיבות האלה ישראל והמזרח התיכון זקוקים למדינה כמו סין. ישראל זקוקה לעוצמתה של סין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ