לגור בגיל 41 אצל ההורים

גרדיאן וסוכנויות הידיעות
גרדיאן וסוכנויות הידיעות

סבלנותם של בני זוג, פנסיונרים תושבי ונציה, פקעה. הם החליטו שדי להם לטפל בבנם בן 41, שמסרב לצאת מהבית, ולכן פנו למחלקה המשפטית של "אדיקו", האגודה להגנת הצרכן בעירם כדי להיעזר בהם בפינוי הצאצא הסורר. הבי-בי-סי מסר שאנדריאה קאמפ, עורך הדין המטפל במקרה, שלח לבן מכתב שבו דרש ממנו לצאת מהבית בתוך שישה ימים. אם יסרב, ייאלצו ההורים לפנות לבית המשפט ולבקש שיוצא נגדו צו פינוי.

לבן עבודה קבועה והוא מתפרנס בכבוד. הוא עצמאי לכל דבר, פרט לכך שהוא ממשיך להתגורר בבית הוריו ומצפה שידאגו לכל צרכיו היום-יומיים. טוב לו בבית הוריו והוא מסרב להתפנות. אלא שלהוריו הקשישים נמאס לבשל, לכבס, לגהץ ולסדר. הם פנו לאגודה בבקשת עזרה אחרי שקראו בעיתון שהיא התגייסה לעזרה בעשרות מקרים דומים.

באחד המקרים בו הצליחו אנשי האגודה לשכנע בן לצאת מבית הוריו, מיד אחרי צאתו הזוג נחפז להחליף את המנעולים. "איננו יכולים לעמוד בזה יותר", ציטט קאמפ את האב. "אשתי סובלת ממתח נפשי והיה צורך לאשפז אותה. לבן יש עבודה קבועה טובה, אבל הוא מסרב לצאת מהבית". באחדים מהדיווחים נמסר שהבן גם החל להתנהג בתוקפנות.

בסקר שנערך לאחרונה באיטליה, התגלה כי יותר מ-48% מהגברים האיטלקים בגילים 18-39 עדיין מתגוררים בבית הוריהם. כתוצאה ממצב עניינים זה, הממשלה האיטלקית החליטה לפעול לפתרון הבעיה, ואחד משרי הממשלה קרא לחוקק חוק חדש שיאלץ צעירים וצעירות לצאת מהבית בגיל 18, ולסייע להורים המבקשים לסלק את צאצאיהם מבית המשפחה עם הגיעם לבגרות. אפילו הוותיקן הביע דאגה מהתופעה, שבגללה טוענים שהמדינה סובלת משיעור ילודה נמוך. רנאטו ברונטה, שר בממשלה, הודה לאחרונה שגם הוא היה "במבוצ'וני" (תינוק מגודל), וכי אמו הציעה את מיטתו מדי יום עד שהגיע לגיל 30.

אחת הסיבות שהצאצאים נשארים בבית היא שרבים מהם מועסקים בחוזים לטווח קצר, והם לא מצליחים לרכוש דירות ולהתחייב לתשלום משכנתאות. מאוריציו סקיאבי, בן 36, המתגורר בבית הוריו ברומא, אמר לגרדיאן כי "אם השר יודע איך אוכל לשלם על דירה, אשמח לקבל בברכה את החוק הזה. אני מהנדס קול מוסמך, חייתי לבד ובחו"ל. הייתי נשוי והתגרשתי. אבל עכשיו, בגיל 36, חזרתי לגור אצל הורי. כמו רבים אחרים נפגעתי מהמיתון. אני מובטל. המדינה שילמה לי 70% ממשכורתי הקודמת במשך שישה חודשים, ואחר כך כלום. לכן, נאלצתי לחזור לבית הוריי.

"החזרה שלי הביתה התקבלה ברגשות מעורבים. כשהייתי בחו"ל, הם תמיד דאגו לי. אבל כעת אני יודע שנוכחותי מכבידה עליהם. אבל גם לי קשה. אבי בן 77 ואמי בת 72. הם מסורתיים מאוד. אין לי חיים פרטיים, ולמרות שאני מסתדר היטב עם הוריי, לא קל לחזור לחיות בצורה שחשבתי שהשארתי מאחור".

לדבריו, מצב דומה קיים אצל סטודנטים. "אין באיטליה מענקים. רק מלגות לנזקקים ביותר לכיסוי הוצאות המחיה הבסיסיות, ולכן, רוב הסטודנטים גרים אצל ההורים עד שהם מסיימים את הלימודים".

תגובות