3 ערעורים ו-22 שנה לאחר הרצח השנוי במחלוקת טרוי דיוויס הוצא הלילה להורג

המקרה של דיוויס, שהורשע ברצח שבוצע לפני 22 שנה, לכד את תשומת ליבו של הציבור האמריקאי. אלפים, ביניהם אישי ציבור ואף נשיא ארה"ב לשעבר פעלו לזיכויו. לאחר לילה מורט עצבים הוא הוצא לבסוף להורג

ניו יורק טיימס וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וסוכנויות הידיעות

טרוי דיוויס, שהורשע לפני 22 שנה ברצח שוטר בסוואנה, הוצא לפנות בוקר (חמישי) להורג בזריקת רעל בבית הכלא של מדינת ג'ורג'יה. היה זה קיצה של פרשיה שנויה במחלוקת, שמשכה תשומת לב בינלאומית, וגם סופו של לילה מותח ומורט עצבים.  

אמש היתה הפעם הרביעית בה הועמד דיוויס בפני הוצאה להורג, לאחר אין ספור תמרונים משפטיים שנמשכו שנים. בפעם הזאת לכד סיפורו את תשומת לבו של הציבור האמריקאי כולו. בשבועות שלפני המועד שנקבע הגישו יותר מ-630 אלף בני אדם עצומה לבטל את ביצוע גזר הדין, ובמקביל עשו זאת אישי ציבור רבים, בהם הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר והארכיבישוף הדרום אפריקאי דזמונד טוטו.

דיוויס הורשע ברצח מרק מקפייל, שוטר מסוואנה שניסה לעצור קטטה ונורה למוות בפניו ובלבוו. דיוויס טען לחפותו. לאורך השנים התווכחו מומחים בתחום המשפט אם המקרה, שהתבסס על עדויות ראייה ושבמהלכו שינו עדים את גרסתם, הניב מסקנות מוצקות דיין כדי לפסוק לדיוויס גזר דין מוות.

ההוצאה להורג תוכננה לשעה 01:00 (שעון ישראל). אולם שעה לפני, הגישו עורכי הדין של דיוויס ערעור נוסף לבית המשפט. בינתיים נאספו מחוץ לבית הכלא בו היה כלוא הנידון למוות מאות אנשים. הם התפללו, שרו והדליקו נרות. מאות אחרים קיימו עצרות והפגנות במקומות שונים ברחבי ארה"ב, וגם באירופה. מספרו של השופט הדן בעתירה הודלף על ידי פעילים לזיכויו של דיוויס, במטרה להפעיל עליו לחץ לבטל את ההוצאה להורג. במשך שלוש שעות מורטות עצבים דנו השופטים בעתירה, ולבסוף החליטו לדחות אותה.

דיוויס. 22 שנה של גרסאות סותרותצילום: רויטרס

לפי דיווחים של כתבים שנדחו בהוצאה להורג, דיוויס ביקש לפנות לפני מותו אל משפחתו של השוטר הנרצח. "אני חף מפשע", הוא אמר. "מה שקרה באותו הלילה הוא אינו אשמתי". לאחר שנודע על ההוצאה להורג אמר עורך הדין של דיוויס: "מדינת ג'ורג'יה רצחה הלילה אדם חף מפשע. מה שראינו כאן הוא אירוע טראגי".  

בני משפחתו של מקפייל המתינו יותר מ-22 שנה לסיום הפרשה, ואתמול הם עקבו מקרוב אחר עדכוני התקשורת והודעת בית הכלא. "יהיה זה אבסורד לקרוא לדיוויס קורבן", אמרה שלשום אלמנתו של מקפייל, ג'ואן מקפייל-האריס. "אנחנו אלה שחיינו את האירוע 22 שנים, אנחנו הקורבנות".

ילדיו של מקפייל, מדיסון בת 24 ומרק בן 22, באו אתמול בערב לכלא כדי להיות נוכחים בזמן ההוצאה להורג.

פעילים למען שחרורו של טרוי דיוויס מחוץ לבית הכלא, דקות ספורות לאחר שהוצא להורגצילום: אי–פי

בצד השני של המתרס היו בני משפחתו של דיוויס. בתחילה התאספו במלון באטלנטה כדי להמתין להכרעה. כששמעו מצוותו המשפטי של דיוויס בארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" כי עומדים להוציאו להורג, הם יצאו לבית הכלא ג'קסון כדי להיות עם בנם.

וונדה גוזאן, דוברת אמנסטי שביקרה את דיוויס שלשום, אמרה כי מצבו טוב והוא מתפלל. דיוויס, שסירב לארוחה האחרונה, אמר לה: "לא אפסיק להילחם עד נשימתי האחרונה. ג'ורג'יה מוכנה ליטול את חייו של אדם חף מפשע".

מאות בני אדם מחו שלשום ואתמול על כך שדיוויס, אפריקאי-אמריקאי, "הואשם בטעות, הורשע בטעות, וכעת מוצא להורג בטעות" בידי מערכת משפטית המפלה נגד מיעוטים. "מה אני אמורה לספר לבני?", שאלה מארי רוס, בת 37. "שהוא חי עדיין בתקופת חוקי ההפרדה הגזעית?". רוס השתתפה שלשום באירוע לעיתונאים בכנסייה הבפטיסטית אבנעזר, הפועלת בשכונה בה ד"ר מרטין לותר קינג נהג להטיף.

ההפגנה מחוץ לבית הכלא בו המתין דיוויס לפסיקה בעניינוצילום: רויטרס

באירוע פנו "ההתאחדות הלאומית לקידום השחורים" (N.A.A.C.P) ואמנסטי אינטרנשיונל לוועדת החנינות והמאסר על תנאי של ג'ורג'יה, שסירבה מוקדם יותר באותו יום להעניק חנינה לדיוויס, וביקשו שתשנה את דעתה. תומכיו של דיוויס פנו גם לתובע במשפטו המקורי, וביקשו ממנו לשכנע את השופט במשפט המקורי לבטל את גזר הדין. בנג'מין ג'אלוס, ראש "ההתאחדות הלאומית לקידום השחורים", אף ניסה לבקש מנשיא ארה"ב ברק אובמה להמתיק את דינו של דיוויס.

ועדת הערעורים של ג'ורג'יה עיכבה בפעם הראשונה את ביצוע גזר הדין ב-2007, כמה שעות לפני ההוצאה להורג. ב-2008, 90 דקות לפני ההוצאה להורג, התערב בית המשפט העליון של ארה"ב. אף על פי כן, מאוחר יותר דחה בית המשפט את ערעורו של דיוויס.

בשבועות שלפני המועד השלישי של ההוצאה להורג, עיכב אותה בית המשפט לערעורים כדי להתייחס לטיעון שהגישו לו עורכי דינו של דיוויס, לפיו עדות חדשה שיכולה היתה להוכיח את חפותו של דיוויס לא נלקחה בחשבון. בית המשפט לערעורים לא קיבל את הטענה, אך העניק לדיוויס זמן נוסף כדי שיוכל לפנות ישירות לבית המשפט העליון.

זה האחרון הורה לביהמ"ש הפדרלי לבחון את הראיה החדשה. ביוני קבע שופט כי עורכי דינו של דיוויס לא הוכיחו את חפותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ