שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארדואן הודיע על ניתוק היחסים עם שלטון אסד

בעיצומו של המשבר עם ישראל, ראש ממשלת טורקיה שוקל להצטרף לבקשת ארה"ב להטיל סנקציות על סוריה. ייתכן שייאסר על חברות טורקיות לסחור עמה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בהודעה קצרה וחדה מסר אתמול ראש מממשלת טורקיה כי הוא חדל מכל שיג ושיח עם המשטר הסורי. "לא רצינו להגיע למצב הזה אבל המשטר הסורי דחף אותנו לכך שנקבל את ההחלטה. המשטר הזה פתח במסע תעמולה אפל נגד טורקיה. זהו מסע מתועב ואין לנו כל אמון במשטר הזה". מקורות טורקיים מסרו אתמול כי מעבר להצהרתו של רג'פ טייפ ארדואן, טורקיה בוחנת, בעצה אחת עם הממשל האמריקאי, להטיל סנקציות על סוריה. לא ברור מה טיבן של הסנקציות הללו, אבל ייתכן שייאסר על חברות טורקיות פרטיות להמשיך לעשות עסקים בסוריה או להשקיע בפרויקטים. סנקציות אלה, אם יוטלו, יצטרפו לסנקציות שהאיחוד האירופי ממליץ להטיל על סוריה, שאם יאושרו מחרתיים, יאסרו על חברות אירופיות להשקיע בתשתיות אנרגיה וטלקומוניקציה בסוריה, ובכך הן עלולות לפגוע בפיתוח רזרבות הנפט של המדינה, שהולכות ומתכלות. בה בעת, ממשיכה טורקיה לארח את קבוצות האופוזיציה הסוריות שמנסות, בינתיים ללא הצלחה מרשימה, לאחד את שורותיהן ולהסכים על הנהגה מאוחדת שתוכל להציג אלטרנטיבה למשטרו של אסד.

בסוריה המשיך הצבא לירות באזרחים בערים שונות ברחבי המדינה, ועל פי דיווחי קבוצות האופוזיציה, נהרגו אתמול לפחות 14 בני אדם. בכך מתקרב מספר ההרוגים ל-2,700 בני אדם מאז תחילת האירועים בחודש מארס. ואולם, לפי שעה אין המשטר הסורי מראה סימנים לכך שבכוונתו לשנות את אסטרטגיית הפעולה שלו . משטרו של אסד, שנהנה מסיוע כספי איראני, נשען גם על תמיכתה המדינית של רוסיה, שמתנגדת להטלת סנקציות בינלאומית על אסד. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, סיפר אתמול כי בכוונתו להציג תכנית רוסית לפתרון המשבר ברוסיה, שעיקרה הפסקת האלימות "מכל הצדדים" ופתיחת דיאלוג לאומי בין האופוזיציה לממשלה. זו הצעה שכבר נוסתה בסוריה ונדחתה על ידי האופוזיציה, אחרי שהתברר כי אסד אינו מתכוון לשנות את שיטת המשטר באופן מהותי.

שיתוף הפעולה של טורקיה עם מדיניות הענישה של ארה"ב ואירופה הפך למשענת חיונית ללחץ הבינלאומי, במיוחד כאשר מדיניות זאת מתנגשת עם האינטרסים האיראניים. ארדואן חותר לנצל את חשיבותה של טורקיה נגד הציר הסורי-איראני, כדי לקבל מוושינגטון תמיכה צבאית ומדינית במלחמתו נגד הטרור של הפק"ק (מפלגת הפועלים הכורדית). ארדואן מבקש לקבל במתנה או בהחכרה מזל"טי קרב אמריקאיים, וכן הנהון אמריקאי לכוונתו לפלוש לצפון עיראק כדילהילחם נגד בסיס הפק"ק. אולם, בעוד שכלפי פלישה אפשרית לעיראק מוכן הממשל האמריקאי לעצום עיניו, העברת המזל"טים דורשת את אישור הקונגרס, שאיננו ממהר להעניקו לארדואן בגלל המשבר ביחסים עם ישראל. אלא שארדואן מחזיק בידיו קלף נוסף, בדמות המכ"מ נגד טילים שארה"ב מבקשת להציב בטורקיה, כאמצעי התרעה נגד מתקפת טילים איראנית. ארדואן, שנתן הסכמה עקרונית להצבת המכ"מ, משהה בינתיים את ההצבעה בממשלה עד שתתברר החלטת הממשל והקונגרס בשאלת המזל"טים. זו גם הסיבה לכך שאובמה מפעיל עכשיו לחץ על ארדואן ליישב את הסכסוך עם ישראל ולמצוא פתרון לבעיית קפריסין. ארדואן לא מסר מה סוכם עם אובמה בשני עניינים אלה, אבל הבהיר כי אין בכוונתה של טורקיה להפעיל כוח צבאי נגד קידוחי הגז בשטח הימי של קפריסין. אשר לישראל, הבהיר ארדואן, כי הממשל האמריקאי "איננו בעמדה לומר לנו מה לעשות כי הוא יודע שאנחנו צודקים". למרות זאת סבורים מקורות טורקיים כי ארה"ב תמשיך במאמצי התיווך וייתכן כי בקרוב תימצא נוסחה לפתרון המשבר.

נשיא סוריה אסד וראש ממשלת טורקיה ארדואן, באיסטנבול במאי. ארדואן מבקש לקבל במתנה או בהחכרה מזל"טי קרב אמריקאייםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ