אי-פי

פאריס (אי-פי). אם ישיגו חברי מפלגת השלטון השמרנית בצרפת את מטרתם, הנוער הצרפתי ייאלץ להישבע אמונים להגנתה של צרפת, בצעד שמהווה מעין פרשנות כוחנית לשבועת האמונים האמריקאית.

15 שנים אחרי שצרפת שמה סוף לשירות החובה הצבאי, החליטה מפלגת השלטון השמרנית (UMP) להדק את הקשר בין המדינה לצבאה. הדרך: לחייב צעירים בני 18 להכריז "אמונים לנשק" של צרפת. ההצעה היתה אחת מ-29 שנוסחו באסיפה של המפלגה בענייני ביטחון, שהתקיימה בשלישי האחרון. הצעות אחרות קוראות לבדוק בריתות צבאיות חדשות עם מדינות כמו רוסיה, וקריאה לתמוך בתעשייה הביטחונית של צרפת.

לפי הצעת UMP, כפי שהופיעה באתר האינטרנט של המפלגה, הנוער הצרפתי "יצהיר 'אמונים לנשק' ביום הלאומי להגנת צרפת, או ביום בו יקבל את אזרחותו". לפי חוק שעבר בשנה שעברה, בני נוער בצרפת נדרשים להשתתף ב"יום ההגנה והאזרחות", במטרה ללמוד על השירות הצבאי והאזרחי במדינה.

בצרפת יתקיימו בשנה הבאה בחירות לנשיאות ולפרלמנט, ושבועת הנשק נראית כמו ניסיון של השמרנים לזכות בקולות מהימין הקיצוני. רעיון שבועת האמונים מעורר ביקורת גם בשורות מפלגת השלטון. לפי הדיווחים, שר ההגנה, ז'ראר לונגה, אמר כי המונח מפריע לו ושר החינוך, לוק שאטל, אמר כי ההצהרה אינה "בהכרח ראויה".

צרפתים רבים מתגאים בצבאם, שיחד עם צבאה של בריטניה נחשב לגדול במערב אירופה. ההמנון הצרפתי כולל את הקריאה: "לנשק, אזרחים!", והדיון על הצבא בצרפת, בעלת נשק גרעיני, הפך לסוגיה מרכזית במערכת הבחירות. כך למשל, סגולן רויאל, שהפסידה בבחירות לסרקוזי ב-2007 ומתעתדת להתמודד על מנהיגות המפלגה הסוציאליסטית בבחירות הקרובות, חידשה לאחרונה את קריאתה להקים מחנות אימונים בסגנון צבאי לנוער עברייני.

התומך הנלהב ברעיון, יו"ר מפלגת השלטון ז'אן-פרנסואה קופה, הוא גם האיש שעמד מאחורי החוק האוסר לבישת כיסוי ראש מלא בצרפת, שנכנס לתוקפו השנה.

מארין לה פן, יו"ר מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית", התייחסה להצעת שבועת הנשק, ואמרה כי תשומת הלב צריכה להיות לשירות הלאומי עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ