גרמניה הוציאה אל מחוץ לחוק את הארגון הניאו-נאצי הגדול ביותר במדינה

"ארגון הסיוע לאסירים פוליטיים לאומיים ומשפחותיהם", המונה כ-600 חברים, תמך במבצעי פשעי שנאה על רקע ימני-קיצוני

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ברלין (רויטרס). גרמניה הוציאה אל מחוץ לחוק את HNG, הארגון הניאו-נאצי הגדול ביותר במדינה, שמסייע לאסירים בעלי דעות ימניות-קיצוניות ולבני משפחותיהם - כך הודיע אתמול משרד הפנים הגרמני. זהו צעד נוסף שנוקטת ממשלת גרמניה לריסון השפעתם של ארגונים קיצוניים.

בהודעה נאמר כי "ארגון הסיוע לאסירים פוליטיים לאומיים ובני משפחותיהם" (HNG), שסיסמתו "חזית בפנים ובחוץ", מסוכן לחברה ופועל נגד החוקה הגרמנית, מאחר שהוא שואף לחזק את הדעות הקיצוניות של אסירים ולעודד אותם במאבקם נגד המערכת.

"אין זה מקובל עלינו שקיצונים ימניים, המוחזקים בכלא, יקבלו עידוד מהארגון כאשר הם פועלים בשם התוקפנות נגד הסדר החופשי והדמוקרטי", הודיע שר הפנים הנס-פטר פרידריך. "הארגון מתנגד למדינה החוקתית והדמוקרטית, מאדיר את הנאציונל-סוציאליזם, ועושה מאמצים להשאיר פושעים שדוגלים בדעות קיצוניות בתוך סביבה הומוגנית ותומכת".

בארגון, שהוקם ב-1979, חברים כ-600 בני אדם. האיסור הוכרז בעקבות פשיטות משטרתיות אצל חברים בכירים בכל רחבי גרמניה, שבהן נתפסו חומרים מרשיעים. למרות שארגונים ימניים קיצוניים נהנים מתמיכה בעיקר במדינות המחוז המזרחיות, הפשיטות נערכו הפעם במדינות המחוז מערביות, כולל בוואריה ונורד ריין-וסטפליה.

שירות הביון הפנימי של גרמניה הודיע כי ארגונים ימניים-קיצוניים משתדלים בשנים האחרונות לנצל את המשבר הכלכלי ואת משבר החובות של אזור האירו, כדי להוכיח כי השיטה הקפיטליסטית נכשלה.

האיסור הוטל שבועיים לאחר שהמפלגה "הנאציונל-דמוקרטית" (NPD) הימנית-קיצונית, התומכת בחיסול הדמוקרטיה הפרלמנטרית, הצליחה להיכנס לפרלמנט של מדינת המחוז מקלנבורג-פומרניה. יש לה מושבים גם בפרלמנט של סקסוניה.

ארגונים ימניים-קיצוניים בגרמניה, כולל NPD, הם קיצוניים יותר מאשר מפלגות פופוליסטיות המתנגדות להגירה בהולנד, בלגיה, אוסטריה ושוודיה, הנהנות מהצלחה רבה בבחירות.

המשרד להגנה על החוקה של גרמניה מתאר את NPD כמפלגה גזענית, אנטישמית ומכחישת שואה, וטוען כי הודעותיה מקבלות השראה מהנאצים. לדברי המפלגה, החוקה הגרמנית היא תכתיב ("דיקטאט") של המדינות שניצחו במלחמת העולם השניה.

ניצולי שואה קידמו בברכה את איסור קיומו של HNG, ואמרו כי זה סימן לבגרותה הפוליטית של גרמניה ולנחישותה להתמודד עם קיצונים.

"HNG הוא ארגון ששנאת העולם שלו אינה מסתפקת ביהודים אלא זולגת לכל המיעוטים. ההיסטוריה הראתה לנו לאן יכולה להוביל התנהגות מתועבת כזו", אמר אילן שטיינברג, סגן נשיא ארגון ניצולי השואה וצאצאיהם. "גרמניה הוכיחה שהיא יכולה להתמודד עם המטענים ההיסטוריים שהיא נאלצת לשאת. מדינות אחרות יכולות ללמוד מהדוגמה הגרמנית".

גרמניה הוציאה אל מחוץ לחוק בשנים האחרונות כמה ארגונים ימניים-קיצוניים, אך מבקריה טוענים שהממשלה צריכה לפעול בצורה נמרצת יותר כדי לחסל דעות קיצוניות שמחלחלות בחברה.

"איסור קיומו של ארגון נפשע כמו HNG הוא צעד הגיוני, אם כי נעשה באיחור", אמרה אניטה כהנא, מנהלת מוסד אמדאו אנטוניו, התומכת בפרויקטים למען חיזוק החברה האזרחית.

"עלינו לעשות מאמצים רבים יותר וללמד אנשים, כדי שיתנגדו לדעות ימניות- קיצוניות. למשל, שופטים ושוטרים צריכים לקבל הדרכה מתאימה לטיפול בקיצונים. הבעיה הניאו-נאצית לא נעלמה", הוסיפה.

ביקורת רבה נמתחת על המשטרה ומערכת המשפט במספר מדינות מחוז במזרח גרמניה, שאינן מטפלות בצורה מתאימה בבעיית הפשיעה הנאו-נאצית.

שוטרים גרמנים ומפגינים ניאו-נאצים בדורטמונד שבגרמניה, בתחילת החודשצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ