ארה"ב מקימה בסיסי מל"טים חשאיים בקרן אפריקה וחצי האי ערב

על פי מקורות אמריקאים, הפעלת מספר בסיסים ברדיוס נרחב תאפשר לאסוף ידע על סניפי אל-קאעדה באפריקה. הבוקר דווח כי מל"טים אמריקאים תקפו בסיסים של הארגון בתימן

זאן רייס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאן רייס, גרדיאן

ארה"ב מקימה במזרח אפריקה רשת בסיסי מל"טים שישמשו לתקיפת מטרות של אל-קאעדה ברחבי היבשת ולאיסוף מודיעין, כך דיווחו מקורות אמריקאיים. לפי הוושינגטון פוסט, אחד הבסיסים מוקם באתיופיה, בעלת ברית מובילה של ארה"ב בקרן אפריקה. בסיס נוסף נבנה באיי סיישל, לאחר שניסוי ה"תוכנית נגד פיראטיות" הוכיח כי מל"טים מסוג "הנטר-קילר" שימריאו מסיישל יוכלו לבצע סיורים באזור סומליה. מל"טים מבסיס אמריקאי בג'יבוטי כבר הופעלו במסגרת פעולות נגד הטרור בסומליה ובתימן. בסיס נוסף, שיאפשר טיסות נוספות בשמי תימן, נמצא כיום בבניה בחצי האי ערב.

הבוקר (חמישי) דווח ב"אל-ערביה" כי ארה"ב הפציצה בסיסים השייכים לאל-קאעדה במחוז אביאן שבדרום תימן. המחוז נשלט ברובו על ידי כוחות המדינה, אולם מורדים איסלאמים עדיין נוכחים ופעילים בו.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

השקת המערכה האגרסיבית באזור קרן אפריקה משקפת את הדאגה הגוברת מהסכנות שמציבים ארגונים ותנועות באזור, הקשורים לאל-קאעדה. ארה"ב מקווה שהפעלת מספר בסיסי מל"טים תיצור מעגל ניטור רחב, לצורך מעקב ופיקוח על מטרות פוטנציאליות. "אין לנו ידע מספיק על סניפי אל-קאעדה באפריקה", אמר גורם אמריקאי לכתב וול סטריט ג'ורנל, והוסיף: "האם יש מישהו שאפשר להגדיר כעתידו של הארגון? ומי יהיה אוסאמה בן לאדן הבא"?

מל"ט "פרדטור B" של חיל האוויר האמריקאיצילום: אי–פי

על אף שסוכני אל-קאעדה ניצלו את סומליה חסרת החוק כמקום מסתור במשך יותר מעשר שנים, האיום הנוכחי מגיע מצד המורדים האיסלאמים שמנסים להשתלט על המדינה. אל שבאב, גוף איסלאמי קיצוני, יצר קשרים עם אל קאעדה, וגייס לשורותיו ולמאבקו לוחמי ג'יהאד זרים וסומלים שחיו בגלות. ארה"ב ניהלה שיחות עם אתיופיה במשך שנים אחדות כדי להגיע להסכמה בדבר הקמת בסיס מל"טים בתחומה לצורך פיקוח איסוף מידע על פעילות אנשי אל-שבאב, והיא אף תלויה במתרגמים אתיופים שיפענחו ויתרגמו שיחות טלפון ודוא"לים של אנשי הארגון.

איי סיישל שנמצאים כ-1,600 ק"מ מזרחית לאפריקה. הם שותפים ברורים פחות למלחמה בטרור. ב-2009 פרשה ארה"ב בפעם הראשונה באיים מל"טים לא חמושים מסוג 9 MQ. רשמית היו המל"טים חלק מניסיון רחב יותר לענות על איום הפיראטים הסומלים, שתקיפותיהם בוצעו גם באוקינוס ההודי, סביב איי סיישל.

אולם, מברקים דיפלומטיים שפורסמו בוויקיליקס הוכיחו כי המל"טים שימשו למבצעים
בשמי סומליה וכי גורמים אמריקאים שקלו לחמשם. מל"טים אלו יכולים לשגר טילים או פצצות מונחות, וטווח הפעולה שלהם הוא 1,850 ק"מ. גורם צבאי אמריקאי התייחס לבסיסים החדשים ואמר כי "אם בוחנים זאת מהזווית הגיאוגרפית, זה הגיוני. לוקחים סרגל ומותחים קווים שמסמנים את טווחי הטיסות של המל"טים מהבסיס ממנו הם ממריאים ועד ליעדים הרצוים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ