חברת הוגו בוס התנצלה על שימוש בעובדי כפייה בתקופת הנאצים

בספר חדש נטען שחברת האופנה, שייצרה מדים לכוחותיו של היטלר, קיימה יחסים הדוקים עם המשטר הנאצי

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
פאריס

בית האופנה הגרמני הידוע "הוגו בוס", המפעיל חנויות ב-110 מדינות בעולם, פרסם אתמול התנצלות רשמית על התנהלותו בעת השלטון הנאצי ומלחמת העולם השנייה. ההתנצלות פורסמה לאחר הוצאתו לאור של ספר חדש שהזמינה, החושף פרטים חדשים מעברה הנאצי. בהתנצלות, שמופיעה באתר האינטרנט של החברה, נאמר שהיא "מצטערת צער עמוק על כל אלה שסבלו פגיעות או קשיים בבית החרושת שנוהל על ידי הוגו פרדיננד בוס בתקופת השלטון הנאציונל-סוציאליסטי".

פיליפ וולף, הממונה על יחסי הציבור בחברה, הסביר כי בית האופנה הזמין את הספר לאחר שנים שבהן נאלץ להתמודד עם האשמות ושמועות, ולפיהן עיצב הוגו בוס את מדי הנאצים ואף היה החייט האישי של היטלר. "איננו רוצים ומעולם לא רצינו להסתיר דבר", נאמר בהודעתו של וולף, "להפך, אנחנו רוצים לשפוך אור על העבר".

עד כה היה ידוע כי בוס, שהקים את החברה ב-1924, סיפק מדים לנאצים, וכי אחרי המלחמה נקנס בשל קשריו עם המפלגה הנאצית ונשללה ממנו זכות ההצבעה. ואולם, הוא לא חדל לטעון עד מותו ב-1948 כי הצטרף אליה רק כדי להגן על עסקיו.

הספר "הוגו בוס, 1924-1945: מפעל לייצור בגדים בתקופת הרפובליקה של ויימאר והרייך השלישי", נכתב על ידי ההיסטוריון הכלכלי רומן קוסטר. בספר נטען כי יחסי בית האופנה עם הנאצים היו הדוקים הרבה יותר ממה שטען בוס. לפי הספר, החברה לא רק סיפקה מדים לאנשי האס-אס, אלא גם ניצלה עובדי כפייה פולנים וצרפתים במפעל שלה, רובם נשים, שהוחזקו בקרבתו בתנאים קשים ביותר.

לפי קוסטר, עם זאת, בוס ניסה לשפר את תנאי המחיה של העובדים ב-1944, שנה לפני תום המלחמה. "ההתנהגות כלפי עובדי הכפייה היתה לעתים קשוחה ומדכאת, אך היתה גם דאגה לשלומם, ולכן אפיון פשטני אינו אפשרי", כתב. הסופר ציין גם כי מפעלו של בוס היה רק אחד מיותר מ-15 אלף מפעלים גרמניים שבהם ייצרו מדי צבא באותה תקופה.

הוגו בוס, שהוקמה ב-1924 בעיר מצינגן שבדרום גרמניה, אינה החברה הגדולה היחידה שמתנצלת על התנהגותה בתקופת מלחמת העולם השנייה. בשנה שעברה נשמעו התנצלויות מצד חברות כמו איקאה וחברת הרכבות הצרפתית הלאומית, שנאלצו להתנצל על קשריהן עם שלטונו של היטלר באותה תקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ