אוטוביוגרפיה חדשה של אסאנג' פורסמה בניגוד לרצונו

מייסד ויקיליקס חתם על חוזה לפרסום זכרונותיו בידי סופר צללים, אך חזר בו

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. אוטוביוגרפיה חדשה על מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג', שנכתבה בידי סופר צללים, התפרסמה אמש ללא אישורו. אסאנג', בן 40, שהאתר שהקים פרסם מאות אלפי מברקים דיפלומטיים מסווגים והביך את הממשל האמריקאי ומדינות נוספות, הביע זעם שלא התאפשר לו להציע שינויים ותיקונים נחוצים. בהודעה ארוכה האשים אתמול מייסד אתר ההדלפות את קאנונגייט, בית ההוצאה לאור של ספרו, ב"ספסרות", "אופורטוניזם" ופרסום של "יצירה שנמצאת בתהליך עבודה ולא עברה שום תיקונים או בדיקת עובדות". לדבריו, לא מדובר בחופש המידע אלא "בהולכת שולל".

בחודש דצמבר 2010 חתם אסאנג' על חוזה בסכום עתק של מיליון דולרים כדי לכתוב ספר זיכרונות, שיפורסם השנה. מלבד זיכרונות, הספר אמור היה לכלול גם מניפסט של אסאנג' שבו יציג את השקפת עולמו. ואולם, לדברי ההוצאה, לאחר שקראו את הטיוטה הראשונה של הספר, שהתבססה על יותר מ-50 שעות של שיחות שניהל אסאנג' עם סופר הצללים שלו הסופר הסקוטי אנדרו אוהגן, הביע מייסד ויקיליקס דאגה גוברת והולכת מעצם הרעיון של פרסום אוטוביוגרפיה והשווה בין ספרי זיכרונות לזנות.

בחודש יוני הודיע אסאנג' להוצאה כי ברצונו לבטל את החוזה, אולם לדברי המוציא לאור, לא היה מוכן להחזיר את הכסף שקיבל כמקדמה, שבו השתמש כדי לשלם על ייעוץ משפטי. "לפיכך החוזה עדיין בתוקף. החלטנו לכבד אותו ולפרסם את הספר", כך נאמר בהודעה של קאנונגייט. "ברגע שנכסה את עלויות המקדמה, נמשיך לכבד את החוזה ונשלם לג'וליאן תמלוגים", הוסיפה ההוצאה לאור.

בספר נכתב כי אסאנג', שככל הנראה יוסגר לשוודיה בגין האשמות על תקיפה מינית ובינתיים שוהה במעצר בית באחוזתו שבבריטניה, טוען כי אף על פי שייתכן שהוא "חזיר שוביניסטי", הוא אינו אנס. "רק גרסה מעוותת של פוליטיקה של המין יכולה לנסות להפוך אותי לכזה", נכתב בשמו. בספר עוד עולה כי אסאנג' טוען כי אחת הנשים שהאשימו אותו פנתה למשטרה משום שלא התקשר אליה לאחר שקיימו יחסי מין. "זו כבר הפכה לשיחת הטלפון היקרה ביותר שלא עשיתי", נכתב.

ג'וליאן אסאנג' צילום: תצלום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ