ארה"ב מקימה בסיסי מל"ט חדשים נגד הטרור בקרן אפריקה ובחצי האי ערב

שון רייס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שון רייס, גרדיאן

ניירובי. ארה"ב מקימה במזרח אפריקה רשת של בסיסי מל"ט (מטוס ללא טייס) שישמשו לתקיפת מטרות של ארגון אל-קאעדה ואיסוף מודיעין, כך דווח בכלי התקשורת בארה"ב. העיתון וושינגטון פוסט דיווח שלשום כי אחד הבסיסים מוקם באתיופיה, בעלת ברית חשובה של ארה"ב בקרן אפריקה.

בסיס נוסף נבנה באיי סיישל, לאחר שניסוי מוצלח של תוכנית נגד הפיראטים הוכיח כי מל"טים שממריאים מהאיים יוכלו לפעול באזור סומליה. מל"טים מבסיס אמריקאי בג'יבוטי כבר הופעלו במלחמה נגד הטרור בסומליה ובתימן. בסיס נוסף, שיאפשר טיסות נוספות בשמי תימן נבנה כיום באחת ממדינות חצי האי ערב, סעודיה, עומאן או תימן.

השקת מערכת המל"טים באזור קרן אפריקה משקפת את הדאגה ההולכת וגוברת של מערכת הביטחון האמריקאית מפני הסכנות שמציבים ארגונים ותנועות באזור, הקשורים בעיקר לאל-קאעדה. לפי הערכות, ארגונים אלה משתפים פעולה ומסייעים אחד למשנהו באספקת אמצעי לחימה ולוחמים. המערב אף חושש כי ארגון אל- קאעדה, בגלל הלחץ שבו הוא נתון בלחימה באפגניסטאן ופקיסטאן, יעביר את עיקר פעילותו לאפריקה. בפקיסטאן ואפגניסטאן קיימים בסיסים פעילים של מל"טים, ויש מגמה הולכת וגוברת של שימוש במטוסים הלא מאוישים במקום לחימה פנים אל פנים של חיילים ומורדים.

"אין לנו מידע מספק על פעילות אל-קאעדה באפריקה", אמר גורם בכיר אמריקאי לכתב וול סטריט ג'ורנל. "איננו יודעים אם יש שם אדם הרואה עצמו כפנים העתידיות של אל-קאעדה או מיהו אוסמה בן לאדן הבא", אמר. ארה"ב מקווה שהפעלת כמה בסיסי מל"טים תאפשר פיקוח ומעקב על יעדים אפשריים לתקיפה.

נוסף על פעילי אל-קאעדה, שניצלו בעשור האחרון את האנרכיה בסומליה כמקום מסתור, מהווים גם המורדים האיסלאמים שמנסים להשתלט על המדינה איום על היציבות באזור. אתיופיה הובילה את התגובה הצבאית ביבשה ופלשה לסומליה ב-2006, שעה שהיא מסתייעת במודיעין, לוגיסטיקה ומימון של ארה"ב. ואולם, המיליציות האיסלאמיות יצרו קשרים עם אל-קאעדה, וגייסו לשורותיהן לוחמים זרים וסומלים שחיו מחוץ למדינה. בשנתיים האחרונות, לאחר יציאת הכוחות האתיופיים הלכו וגברו העימותים האלימים בין המורדים לממשלה המקומית. ארה"ב קיימה דיאלוג ממושך עם אתיופיה כדי להגיע להסכמה על הקמת בסיס מל"טים בתחומה. היא תלויה במתרגמים מקומיים שיפענחו ויתרגמו שיחות טלפון וחילופי מסרים של כוחות המיליציות בסומליה.

איי סיישל, כ-1,600 קילומטרים ממזרח לחופי אפריקה, הם שותף פחות ברור לעין למאבק בטרור. ב-2009 פרשה ארה"ב בפעם הראשונה מל"טים באיים. הצבת המל"טים הוגדרה כחלק ממאמץ רחב יותר לענות על איום הפיראטים הסומלים, שתקפו גם באוקיינוס ההודי, סביב איי סיישל. ואולם, מברקים דיפלומטיים שפורסמו בוויקיליקס הוכיחו כי המל"טים שימשו למבצעים צבאיים בשמי סומליה, וכי גורמים אמריקאיים שקלו לחמשם. מל"טים אלו יכולים לשגר טילים או פצצות מונחות, וטווח הפעולה שלהם הוא 1,850 קילומטרים.

גורם בכיר בצבא ארה"ב התייחס לבסיסים החדשים, ואמר כי "אם בוחנים זאת מההבט הגיאוגרפי, הקמת רשת הבסיסים הגיונית. לוקחים סרגל ומותחים קווים שמסמנים את טווח הטיסות של המל"טים מהבסיס ממנו הם ממריאים ועד ליעדים הרצוי".

תימן: עשרה נהרגו בהתקפת מל"ט

בתוך כך, עשרה בני אדם שחשודים בחברות בארגון אל-קאעדה נהרגו שלשום בתקיפות מל"טים בדרום תימן. לדברי תושבים מקומיים, המל"טים תקפו במחוז אבין שבדרום, שבו יש נוכחות רבה של פעילי אל-קאעדה ושל כמה מראשי הארגון, המנצלים את חולשת השלטון המרכזי וההתקוממות העממית נגדו כדי לבסס את אחיזתם באזורים בדרום המדינה ומזרחה.

הלחימה בין נאמני נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, למתנגדיו התפשטה אתמול בבירת תימן, צנעא. בעימותים נהרגו יותר מארבעה בני אדם ושמונה נפצעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ