היהודים בפולין: עלייה בתקריות אנטישמיות לפני הבחירות

לדברי יו"ר הקהילה היהודית בוורשה, ארגונים לאומניים המאגדים צעירים בעלי השקפת עולם לאומנית, פוגעים גם באזרחים שאינם יהודים המביעים אהדה כלפיהם

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר

לקראת הבחירות לפרלמנט בפולין, שיתקיימו בתשעה באוקטובר, טוענים בכירים בקהילה היהודית כי קיימת עלייה בתקריות האנטישמיות במדינה. יושב ראש הקהילה היהודית בוורשה, פיוטר קאדלצ'יק, אמר באחרונה כי מורגשת עלייה ברמת האנטישמיות בפולין. לדבריו, ארגונים לאומניים, המאגדים צעירים בעלי השקפת עולם לאומנית, פוגעים גם באזרחים שאינם יהודים המביעים אהדה כלפיהם.

הקורבן האחרון היה דאריוש לביונקה, היסטוריון השואה ומנהל האגף המדעי במוזיאון מיידנק. לפני יומיים ציירו אלמונים על מכוניתו צלב קרס שחור. זו אינה הפעם הראשונה שבה לביונקה מסומן כמטרה בידי קבוצות אנטישמיות. בעבר אף נזרקו על ביתו אבנים ונשלחו פצצות-דמה. לפני כשנתיים מסר לביונקה עדות במשפטם של חברי הארגון הקיצוני "המחנה הלאומי", שקיימו הפגנה קולנית בעיר בז'אג. בית המשפט הוציא את ארגונם מחוץ לחוק.

יושב ראש ההתאחדות האנטי-פשיסטית "לעולם לא עוד", מרצ'ין קורנאק, אמר כי "לאיש אין עוד ספק כי אנו עדים לגיוס מוגבר של קבוצות לאומניות בפולין". לדבריו, "באחרונה השחיתו את האנדרטה לזכר קרבנות ידוובנה, וריססו סיסמאות אנטישמיות על הקברים העתיקים בבתי העלמין היהודיים. איש לא נחקר, איש לא נעצר. כל זה מעיד כי מבצעי הפעולות חשים בטוחים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ