שובו המפתיע של סאלח מקרב מלחמת האזרחים

למרות תוכניתן של סעודיה וארה"ב, נשיא תימן החליט להמשיך במאבק להחזיק בשלטונו, ולמעלה מ-70 בני אדם נהרגו במדינה במהלך השבוע

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שובו המפתיע לתימן של הנשיא עלי עבדאללה סאלח מעורר מחדש את החשש למלחמת אזרחים במדינה, שעלולה לגרום להגברת השפעתה של איראן במדינה ולזעזוע היציבות בסעודיה ומדינות מפרץ אחרות. על פי תוכנית שכשלה, עליה הסכימו סעודיה, יתר מדינות המפרץ וארה"ב, היה סאלח אמור לחתום על הסכם להעברת שלטונו לסגנו ובתמורה לזכות בחסינות מפני משפט. סעודיה אף הציעה לארח אותו ולהעניק לו תנאי מחיה מכובדים, כפי שהיא מארחת את נשיא תוניסיה שנמלט. הממשל האמריקאי היה בטוח עד לפני כמה ימים ששכנע את סאלח לנטוש את השלטון ולא לחזור עוד לתימן.

אולם סאלח, ששהה בסעודיה שלושה חודשים לצורך טיפול רפואי אחרי פציעתו הקשה בהתקפה של אנשי אופוזיציה בחודש יוני, החליט להמשיך במאבק להחזיק בשלטונו ואינו מתכוון לחתום על תכנית העברת השלטון שניסחו ראשי מדינות המפרץ.

התוצאה המיידית של שובו הייתה התפרצותן של התכתשויות אלימות בין משמר הרפובליקה שעליו מפקד בנו אחמד, לבין חטיבה משורינת שניתקה עצמה מן הצבא ומנהלת מערכה נגד נאמני סאלח. ביומיים האחרונים נהרגו לפחות 57 בני אדם, נוסף ליותר מ-70 בני אדם שנהרגו במהלך השבוע.

תומכי הנשיא סאלח עם דיוקנו, שלשום בצנעא. חשש שחוסר היציבות יביא להתערבות איראניתצילום: אי-פי

לעומת סוריה, שבה אין אופוזיציה כלל ארצית מגובשת ורכיביה בסוריה ובגולה מתאמצים לאחד שורותיהם, ועל אף הדיווחים על עריקתם של אלפי חיילים ועל הקמתו של "צבא סוריה החופשית", המצב בתימן שונה. לאופוזיציה התימנית יש הנהגה פוליטית ויש לה נשק רב וכוחות מאומנים. אלה מהווים אתגר של ממש לכוחות הממשלה, ובכוחם לנהל מלחמה ארוכה ומדממת דוגמת המלחמה בלוב.

בתימן קיימים עוד מוקדי כוח מאיימים אשר עלולים לערער לא רק את היציבות במדינה אלא גם לגרום להתערבות זרה, איראנית או אחרת במדינה. כך למשל פועלים בדרום המדינה פעילים של אל-קאעדה אשר כבשו כמעט לגמרי את העיר אביאן. בשעה שהשלטון המרכזי עסוק בשמירה על כסאו בבירה צנעא, ממשיכים פעילי אל-קאעדה להרחיב את אזורי פעולתם וליהנות ממשלוחי נשק וחומרי חבלה מקרן אפריקה, כמעט ללא חשש מפני כוחות הממשלה.

כוחות אל-קאעדה מאיימים על מפרץ עדן ואם לא ייבלמו, הם עלולים להקים לעצמם בסיס שליטה בנמל ששולט בכניסה לים סוף. סאלח התיר למודיעין האמריקאי לקיים פעילות חשאית שוטפת נגד בסיסי אל-קאעדה, ואף תיאם עם הצי האמריקני התקפות מן האוויר נגד הארגון, אולם אם יעזוב את כהונתו אין שום ודאות שמחליפיו ימשיכו להעניק לאמריקאים יד חופשית במדינה.

בצפון פועלים שבטים שיעיים המאוגדים תחת הנהגה של ראשי שבט אל-חותי, שלרשותם כלי נשק ויכולת צבאית לבלום מתקפות צבאיות של צבא תימן. ממשלות תימן וסעודיה חוששות ששבטים אלה הם בני חסותה של איראן, אשר תשאף להשתמש בהם כגשר להשפעה ישירה בתימן. איראן עלולה גם להציע את שירותיה לכוחות המתנגדים לעלי עבדאללה סאלח, ובכך לכונן לעצמה בסיס פוליטי עתידי שיכרסם בהשפעתה של סעודיה בתימן.

מנגד, למדינות המערב בכלל ולארה"ב בפרט - אשר גם לא ידעה שסאלח עומד לחזור - אין אפשרות להתערב התערבות צבאית כפי שעשו בלוב. האופוזיציה בחלקה היא אנטי-אמריקאית וחלק מראשי השבטים אינם רוצים כלל התערבות אמריקאית באזור. במצב שבו כוחות הממשלה מתכתשים עם הכוחות הפורשים ומיליציות האופוזיציה, כל פעולה צבאית עלולה לפגוע דווקא בצד הלא נכון. ללא לחץ אמריקני וסעודי אפקטיבי, ולאור ההתעקשות של סאלח לאחוז בשלטון לא יהיה זה מוגזם להעריך שתימן מתקרבת למלחמת אזרחים מלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ