רוסיה: הפסדנו 167 מיליון ד' מביטול מכירת הטילים לאיראן

כך טוענת חברת ייצוא נשק מובילה ברוסיה. "אם הסנקציות יתבטלו, נשקול מחדש את מכירת סוללות הנ"מ המתקדמות S-300 לאיראן"

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן

רוסיה הפסידה 167 מיליון דולר עקב סירובה למכור לאיראן סוללות נ"מ מסוג אס-300, כך הודיעה אחת מחברות ייצוא הנשק הגדולות במדינה, "רוסובורונאקספורט". מדובר בעסקה גדולה מ-2007, שבה איראן ביקשה לרכוש את הסוללות המתקדמות נגד מטוסים, בעלות רדאר משוכלל ויכולת יירוט גבוהה ביותר. הסוללות נועדו להגן על אתרי הגרעין באיראן ואתרים צבאיים אחרים מפני תקיפה אפשרית של ישראל או ארה"ב.

רוסיה חזרה בה לבסוף מהעסקה לאחר לחץ כבד שהפעילו ארה"ב וישראל. בעקבות סנקציות האו"ם אף חתם נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב בספטמבר 2010 על צו האוסר את מימוש העסקה, כמו גם עסקאות נשק נוספות עם איראן. בראיון ליומון "קומרסאנט" אמר מנכ"ל החברה אנטולי איזקין כי "אי ביצוע העסקה גרם להפסד הכספי הגדול ביותר לחברה שלנו מאז 2007".

לדבריו, החברה העניקה לאיראן ערבות כי אם היא לא תספק את הסוללות בנסיבות שאינן תלויות בה, היא תחזיר לאיראן את הכסף. במקרה זה, טוען המנכ"ל הרוסי, הנסיבות הבלתי צפויות הן העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם על איראן. איזקין הוסיף כי אם יוסרו עיצומי האו"ם תשקול החברה מחדש את אספקת הסוללות.

סוללת אס 300. בישראל לא רוצים שתגיע לידי הסוריםצילום: אי–פי

לפני שנה הודיע רמטכ"ל צבא רוסיה ניקולאי מקרוב, כי ארצו לא תספק לאיראן את הסוללות המתקדמות. לדבריו, מכירת מערכות הטילים לאיראן תהווה הפרה של הסנקציות שהטיל האו"ם על טהראן - סנקציות, שרוסיה תמכה בהן.

דברי הרמטכ"ל הרוסי היו האישור הראשון שהתקבל מידי אישיות רוסית בכירה, על החלטתה של מוסקווה שלא לספק את הטילים - איתות לנכונותה של רוסיה להצטרף למאמצי המערב לבודד את טהראן בשל פרוייקט הגרעין. למרות זאת, כחודש לפני הודעתו של מקרוב, דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית כי איראן הצליחה להשיג 4 סוללות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ