רוסיה מפעילה לוחמה פסיכולוגית של הק-ג-ב נגד דיפלומטים

בספר חדש נחשף כי הפ-ס-ב הרוסי פורץ לבתי דיפלומטים מערביים, משנה את סדר החפצים ומשבש את חיי משפחותיהם, כדי לגרום להם לקצר את שהותם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

סוכנות הביון של רוסיה עורכת בחשאי מסע הטרדה והפחדה בממדים נרחבים נגד דיפלומטים בריטים ואמריקאים, כמו גם נגד יעדים אחרים, תוך שימוש בטכניקות "פסיכולוגיות" שפיתח הק-ג-ב, כך חושף ספר חדש.

לפי הפרסום, שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB) נוהג לפרוץ אל בתיהם הפרטיים של דיפלומטים מערבים. לרוב הסוכנים מחטטים בחפצים אישיים, משנים את מיקומם, פותחים חלונות ומפעילים את האזעקה, בניסיון לייאש ולהפחיד את מטרותיהם.

פעילות הפ-ס-ב כוללת גם השתלת מכשירי האזנה בדירות פרטיות, ציתות נרחב לטלפונים ומעקבים אחר דואר אלקטרוני. "קורבנות" המסע הזה כוללים אזרחים רוסים העובדים בשגרירויות המערביות, אנשי אופוזיציה, פעילים למען זכויות אדם ועיתונאים.

לפי הפרסום, ממשלות ארה"ב ובריטניה מודעות לגמרי למסע ההפחדה. אולם אף אחת מהן לא התלוננה עליו, מתוך חשש להגברת המתיחות ביחסים הקשים ממילא עם משטרו של ולדימיר פוטין – שהיה בעצמו בעבר לוטננט קולונל בק-ג-ב, ועמד בראש הפ-ס-ב.

בעקבות החשיפה הודו מקורות בבריטניה כי ברשותם תיקים "בעובי של כ-15 ס"מ", בהם מפורטות פריצות הפ-ס-ב ומקרי הטרדה אחרים נגד אנשי הצוות בשגרירות במוסקווה. "בדרך כלל איננו מקימים רעש בעניין זה", אמר אחד מהם. עוד הוא ציין כי מסע ההפחדה של כל כך חודרני, עד שהממשלה הבריטית אינה מסוגלת לאייש במלואה את שגרירותה במוסקווה. לטענתו, הפריצות נועדו לגרום לדיפלומטים לקצר את משך תפקידם במקום.

ולדימיר פוטין. בעברו היה לוטננט קולונל בק-ג-ב, ועמד בראש ה FSBצילום: אי–פי

למרות שיפור שחל לאחרונה בקשרים בין ארה"ב לרוסיה, הרי שהפ-ס-ב מכוון את פעילותו גם כלפי דיפלומטים אמריקאים ובני משפחותיהם. במברק מסווג שחשף ויקיליקס ב-2009, שגריר ארה"ב במוסקווה, ג'ון ביירל, מתלונן שהאמצעים התקופניים של הפ-ס-ב הגיעו לרמות חסרות תקדים.

לפי הפרסום, הק-ג-ב החל להתעניין ב"פסיכולוגיה מבצעית" בשנות ה-60. אולם השטאזי, המשטרה החשאית של גרמניה המזרחית, היא ששפרה את הטכניקות הפסיכולוגיות והחלה להשתמש בהן בהרחבה נגד מתנגדי המשטר בשנות ה-70 וה-80.

לדברי אנשי שטאזי לשעבר, מטרת מסעות ההפחדה שביצעו הייתה "לכבות" את מתנגדי המשטר באמצעות שיבוש של חייהם הפרטיים או חיי משפחותיהם. השיטות כללו הורדת תמונות מהקירות, החלפת התה בסוג אחר ואפילו משלוח של ויברטור לאישתו של אחד היעדים. לרוב, לא היה לקורבנות מושג כי השטאזי היה אחראי למעשים. רבים סברו שהם משתגעים, אחרים התמוטטו, מעטים שלחו יד בנפשם.

אריך הונקר, המנהיג הקומוניסטי של גרמניה המזרחית, הגיע למסקנה ששיטות כאלו, של תעתוע פסיכולוגי, עדיפות על פני רדיפות גלויות, משום שקל להכחיש אותן.

הדברים נחשפו בספר בשם "מדינת מאפיה", שנכתב על ידי לוק הארדינג, כתב עיתון ה"גרדיאן" במוסקווה לשעבר. הארדינג טוען בספר כי הוא ועיתונאים נוספים היו גם הם קורבנות של פריצות חוזרות ונשנות של הפ-ס-ב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ