ארדואן רומז: תיתכן פעולה משותפת עם איראן נגד המחתרת הכורדית

שלשום אמר ראש ממשלת טורקיה כי קיבל אישור עקרוני מארה"ב להצבת מל"טים מתוצרתה בשטח ארצו שיסייעו במאבק בפ-ק-ק

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ראש ממשלת טורקיה רמז כי ייתכן פעולה משותפת, אולי אפילו צבאית, עם איראן נגד אויב משותף: המורדים הכורדים המבוססים בצפון עיראק. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן אמר היום (ראשון) כי שתי המדינות פועלות יחדיו והן "נחושות בדעתן".

לפי ארדואן: "לא מדובר בשאלה של דחיית העניין", בהתייחסות לאפשרות למבצע משותף נגד בסיס המחתרת הכורדית המרכזית בהרי קנדיל שעל גבול איראן-עיראק. הוא הוסיף כי "לצערי, יהיה לכך מחיר", ברמיזה לכך שיתכנו הרוגים בצד הטורקי במתקפה.

אגף של המחתרת הכורדית, הנאבקת לקבלת אוטונומיה בדרום מזרח טורקיה, מנהל מלחמה גם נגד טהראן ממושבה בהרי קנדיל. יחידות ארטילריה איראנית מפציצות לעתים מטרות כורדיות בצפון עיראק. אולם לפי הערכות, מעורבות קרקעית צבאית איראנית בצפון עיראק אינה סבירה. כנראה מדובר בעיקר בשיתוף פעולה מודיעיני או דיפלומטי במבצע טורקי צפוי.

טנקים טורקיים בגבול עיראקצילום: אי–פי

המחתרת הכורדית הגבירה את התקפותיה בטורקיה מאז יולי. בהתקפות נהרגו עשרות אנשי ביטחון ולפחות עשרה אזרחים – בהם שלושה בני אדם במכונית ממולכדת בבירת טורקיה בשבוע שעבר. אתמול, שישה חיילים טורקים נהרגו בהתקפת מורדים כורדים על מוצב בדרום מזרח טורקיה. שלושה מורדים נהרגו בקרבות שפרצו לאחר ההתקפה בעיר הסמוכה פרבאני. מאז אמצע אוגוסט מפציצים מטוסי קרב טורקיים מטרות כורדיות בצפון איראן. עשרות אלפי בני אדם נהרגו בעימות הטורקי-כורדי בטורקיה עצמה מאז החלה המחתרת הכורדית במאבקה ב-1984.

בתוך כך, טורקיה קיבלה מארה"ב הסכמה עקרונית להצבת מל"טים אמריקאים שיסייעו לה בלחימה נגד ארגון המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) הפועל מתוך שטח עיראק, כך הצהיר בסוף השבוע טייפ ארדואן. הטורקים משתמשים כעת למטרה זאת במל"טים ישראלים מדגם "הרון". לדברי שר ההגנה הטורקי היום, המטוסים הראשונים יתקבלו ביוני 2012.

ארה"ב כבר מעבירה לטורקיה צילומים שמטוסיה משיגים מעל ריכוזי הכורדים, אבל מטוסים אלה מופעלים מתוך עיראק ובשנה הבאה אמור הצבא האמריקאי לסגת מהמדינה. עוד לא ברור אם מטוסי ה"פרדטור" שיוצבו בטורקיה יופעלו על ידי אמריקאים או שיימסרו או יימכרו ישירות לטורקים, שיפעילו אותם. ה"פרדטור" מסוגל גם לשגר טילים מהאוויר, ונעשה בו שימוש רב בזירות לחימה שונות נגד ארגון אל-קאעדה ונגד הטליבאן באפגניסטאן. הדגם שיועבר לטורקיה לא יהיה ככל הנראה חמוש וישמש רק לתצפית.

מבנה בצפון עיראק שהופצץ בידי הטורקיםצילום: אי–פי

מוקדם יותר החודש הודיעה טורקיה כי היא מסכימה להצבת מכ"ם של נאט"ו בשטחה, חלק ממערכת ההגנה מטילים בליסטיים על אירופה. למרות שלפי מרבית הערכות, איראן וצפון קוריאה הן המטרות העיקריות של המערכת, שגריר טורקיה באיראן הצהיר היום כי המכ"ם אינו מאיים על טהראן. "לטורקיה ואיראן יחסים טובים, ואין לאיראנים סיבה לחשוש מהצבת המכ"ם בשטח טורקיה", אמר השגריר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ