מלך סעודיה הכריז על רפורמה היסטורית: נשים יורשו להצביע ולהיבחר לרשויות

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

מלך סעודיה עבדאללה הודיע אתמול כי לראשונה בתולדות הממלכה, נשים יוכלו להצביע ולהיבחר בבחירות לרשויות המקומיות, שייערכו ב-2015. עבדאללה הוסיף כי נשים גם יוכלו להיות חברות במועצת "השורא". חברי המועצה נבחרים בידי המלך עצמו ומייעצים לו בענייני חקיקה, כלכלה ותרבות, אך אינם מהווים רשות מחוקקת.

"אנו מסרבים לדחוק את רגלי הנשים מתפקידים ציבוריים, כל עוד הדבר מקובל על השריעה (ההלכה המוסלמית)", אמר המלך, בנאומו השנתי במועצת השורא. "לאחר התייעצות עם מועצת ה"עולמא" (חכמי הדת), החלטנו לשלב נשים במועצת השורא החל מתקופת הכהונה הבאה. כמו כן, נשים יוכלו לרוץ כמועמדות בבחירות המוניציפליות בכל רחבי המדינה, וגם להצביע בבחירות הללו", אמר בנאום של חמש דקות.

בסעודיה, מונרכיה אבסולוטית הנתמכת על ידי אנשי דת שמרנים, נהוגה גרסה מחמירה של חוקי האיסלאם, הכופה הפרדה בין המינים. ההפרדה נאכפת באמצעות שוטרים המסיירים ברחובות. פעילים במדינה קוראים זה זמן רב להרחיב את זכויות הנשים. על נשות סעודיה נאסר לטייל, לעבוד או לקבל טיפול רפואי מבלי לקבל אישור מגבר בן משפחתן, ואף נאסר עליהן לנהוג.

נשים בסעודיה. הן אינן רשאיות לטייל, לעבוד או לקבל טיפול רפואי ללא אישור מגבר במשפחהצילום: תצלום: אי-פי

"אלה חדשות נהדרות", אמרה ואג'יהא אל-חוואידר, סופרת ופעילה לקידום זכויות נשים במדינה, "סוף-סוף יישמע קולן של נשים. כעת הגיע הזמן להסיר מכשולים אחרים, כמו האיסור על נשים לנהוג במכוניות ואי יכולתן של נשים לתפקד ולחיות חיים נורמליים, מבלי שגברים ישגיחו עליהן".

לכאורה, מדובר בפריצת דרך משמעותית לנשים בסעודיה השמרנית. המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז אל-סעוד, נחשב לרפורמטור בכל הקשור לענייני הפנים של סעודיה, והוא מכהן בתפקידו מאז מותו של המלך פאהד ב-2005. עבדאללה מנסה כבר תקופה ארוכה לקדם רפורמות פוליטיות זהירות, אולם מאחר שאנשי דת שמרנים וראשי משפחת השלטון מתנגדים אפילו לשינויים קטנים, השינוי מתקדם בקצב אטי. הוא הקים אוניברסיטה חדשה לסטודנטים בני שני המינים, ועודד נשים להגדיל את חלקן בשוק העבודה.

הצעד החדש, שאמור אולי לרצות במשהו את דעת הקהל הסעודית, נתפש כחלק מהניסיונות של המלך למנוע מהפכה נוסח האביב הערבי. מאז שהחל גל המהפכות בעולם הערבי, הקצה עבדאללה 93 מיליארד דולר להשקעה בתשתיות ובציבור כדי לשפר את רווחת חייהם של אזרחי סעודיה.

נשים בסעודיה. חייבות אישור של בן משפחה כדי לעבוד צילום: תצלום: אי-פי

במקביל פועל המלך להרגיע את מורת רוחן של נשות הממלכה לנוכח מעמדן. ביוני שעבר יצאו 40 נשים לנהוג ברחובות הבירה ריאד, על אף האיסור על נהיגת נשים בממלכה, אך המלך החליט שלא להענישן. ואולם, שבועות מספר לפני כן נעצרו כמה מהנשים שניסו לארגן את המחאה הנשית, ונהגו במכוניות כהכנה לקמפיין בחודש יוני ברחבי ריאד. העצורות הואשמו אז בהפרת הסדר הציבורי.

הבחירות המוניציפליות הבאות ייערכו ביום חמישי הקרוב, אך לנשים עדיין לא תהיה זכות הצבעה בהן והן ייאלצו לחכות עד 2015. הבחירות ביום חמישי יהיו הפעם השנייה בסך הכל שבה נערכות בחירות מקומיות במדינה, לאחר שנערכו בפעם הראשונה ב-2005.

תומכי המונרכיה האבסלוטית אומרים שהבחירות יעניקו לאזרחי סעודיה השפעה רבה יותר בפוליטיקה, אולם מבקריה טוענים שהן פרודיה. הם מציינים שהבחירות הן רק על חצי מהמושבים במועצות, שהן כשלעצמן בעלות סמכויות מעטות.

"למרות שאלת היעילות של מועצות אלה, שיתוף נשים בהן היה נחוץ", אמרה נאילה עטאר, שארגנה קמפיין בשם "בלדי" (ארצי), הקורא לאפשר לנשים לקחת חלק בבחירות למועצות המקומיות. "אולי אחרי שנשים יצטרפו אליהן יהיו שינויים נוספים. זהו צעד לקראת שיתוף נשים בזירה הציבורית וצעד בכיוון לקראת החלטות נוספות בנוגע לנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ