חזרת פוטין לקרמלין: הציבור אדיש, הפוליטיקה סוערת

לאחר הכרזת ראש הממשלה על התמודדות לנשיאות, הודיע שר האוצר שלא ישתתף בממשלה עתידית בראשותו של מדוודב

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

מוסקווה. שר האוצר הרוסי, אלכסיי קודרין, הודיע אתמול כי לא יסכים לקחת חלק בממשלה הבאה. קודרין אמר את הדברים במחאה על תוכניתו של ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, למנות את הנשיא, דמיטרי מדוודב לראשות הממשלה במקומו, אם ייבחר לנשיא בבחירות בשנה הבאה.

קודרין, בעל בריתו של פוטין, שואף גם הוא לכהן כראש ממשלה. הוא אמר שבינו לבין מדוודב, שנאלץ לוותר על חלום הקדנציה השנייה כנשיא בגלל החלטתו של פוטין להתמודד לנשיאות, יש חילוקי דעות. "לא שלא הציעו לי תפקיד בממשלה", אמר קודרין, בן 50, "אבל אני חושב שחילוקי הדעות שלי עם מדוודב לא יאפשרו לי להצטרף לממשלה".

משקיעים זרים הביעו חשש נוכח התנהלותו של קודרין. "קודרין מייצג את היציבות הכלכלית והפיסקלית של רוסיה. פרישתו תהיה מכה קשה לתיק ההשקעות הרוסי", אמר רולנד נאש, אסטרטג ראשי בחברת ההשקעות ורנו קפיטל. "איני חושב שאפשר כבר להיפרד ממנו. הוא מקורב לפוטין כמדוודב. אולי זו תחרות על תפקיד ראש הממשלה".

הפגנה נגד ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקווה, אתמול צילום: תצלום: אי-פי

פוטין, בן 58, ומדוודב, בן 46, שלטו כצמד מאז נאלץ הראשון לפרוש מלשכת הנשיא ב-2008, לאחר שכיהן בתפקיד במשך שתי הקדנציות הרצופות המותרות לפי החוקה הרוסית. ראש הממשלה המכהן (פוטין), זכה לתשואות רמות כשקיבל את הצעתו של הנשיא הנוכחי (מדוודב), להתמודד שוב על תפקידו הקודם, בכינוס של מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת", שהתקיים שלשום. מדוודב, מצדו, הסכים לעמוד בראש רשימת רוסיה המאוחדת בבחירות לפרלמנט שייתקיימו בדצמבר, במטרה לסייע למפלגה לשמור על הרוב הנוכחי שלה בבית התחתון. שליטת המפלגה מבטיחה כמעט בוודאות ששני הגברים אכן ימלאו את התפקידים שהוזכרו.

סקרי דעת קהל הראו כי מועמדים אחרים, כגון הלאומן ולדימיר ז'ירינובסקי או הקומוניסט גנאדי זיוגאנוב, נהנים מתמיכה מועטת בקנה מידה ארצי. מדיניותו של פוטין, הכוללת את חיסול המרד הצ'צ'ני, דיכוי המיליארדרים ו"אילוף" המחוזות המתבדלים, חיזקו את הפופולריות שלו בקרב הרוסים.

שר האוצר קודריןצילום: תצלום: רויטרס

ההודעה על כוונתו של פוטין לחזור ללשכת הנשיא, שהגיעה לאחר חודשים של מה שנראה כמתח מאורגן ומתוזמן, עוררה הדי התעניינות קלושים בלבד ברחוב הרוסי. "הם לא השתנו", אמרה יועצת ההנקה אנה ארוין, שהוסיפה, "הם מעבירים סמכויות זה אל זה. אני מחבבת אותם. שניהם סקסים, לשניהם יש קסם אישי. אין לי בעיה עם אף אחד מהם".

אולם עבור אנשים מסוימים, ההודעה הייתה הזדמנות להתפכח מאשליות בכל הנוגע למערכת הפוליטית ברוסיה. "זה כמו אופניים לשניים, והם מחליטים מי יקבל מה", אמר גימלאי בן 71, שהכיר את הקומוניזם ואת העידן שלאחריו. "רוסיה המאוחדת מחזיקה בכל הסמכויות. לרוע המזל, תקוות שנות ה-90 לדמוקרטיה אמיתית לא נשאה פרי". המוסקוואים ותושבי הסביבה כאחד חולקים תחושה של קבלת הגורל לגבי הבחירות. בכפר בקרבת מוסקווה, אמר חוואי בן 67 כי "הדבר החשוב ביותר מבחינתנו זה לקבל את תשלומי הגימלה בזמן, ושהמחירים לא יעלו. ממש לא חשוב מי בעצם מכהן כנשיא".

הממשל האמריקאי, על כל פנים, אמור להמשיך לקדם את "אתחול" היחסים עם מוסקווה, מבלי להתחשב בזהותו של הנשיא הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ