בכיר רוסי הודה: יכול להיות ש"עזרו" לוולנברג למות

הגנרל וסילי כריסטופורוב הודה כי ייתכן שטענת ברה"מ כי הדיפלומט השוודי שהציל עשרות אלפי יהודים מת מהתקף לב היתה שקרית

לוגו אי-פי
אי-פי
מוסקבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי
מוסקבה

ייתכן שראול ולנברג, שהציל עשרות אלפי יהודים הונגרים לפני שנעלם בשבי הסובייטי, חי עוד מספר ימים אחרי תאריך מותו הרשמי בשנת 1947, כך מסר מנהל ארכיון שירות הביון הנגדי של רוסיה.

היעלמותו של הדיפלומט השוודי בן ה-32 נותרה אחת התעלומות הגדולות של מלחמת העולם השנייה. התנגדותו לנאצים זיכתה אותו בהערכת העולם כולו, דמותו מונצחת בפסלים ומופיעה על בולי דואר, רחובות קרויים על שמו, ועד עצם היום הזה הוא משמש נושא למאמרי מחקר, ספרי קריאה וסרטים הוליוודיים.

העובדה שוולנברג נעלם מבלי להותיר עקבות מהווה מקור למבוכה תמידית לשלטונות רוסיה, אשר לא הצליחו להזים את השמועה העיקשת והבלתי מבוססת (אם כי מתקבלת על הדעת), שוולנברג חי כרוח רפאים בגולג הסובייטי במשך כמעט ארבעה עשורים אחרי מותו לכאורה.

בראיון נדיר לסוכנות הידיעות אי-פי הודה הגנרל וסילי כריסטופורוב כי ייתכן שטענת בריה"מ לפיה ולנברג מת כתוצאה מהתקף לב - שקרית, ואפשר ששוביו "עזרו לו למות". הוא ניסה להזים האשמות ולפיהן הגוף בראשו הוא עומד מסתיר את האמת, אולם דבריו כמו גם דבריהם של חוקרים עצמאיים רק מדגישים כי ייתכן שחידת ולנברג לעולם לא תיפתר.

ראול ולנברגצילום: אי–פי

אף שהגנרל לא ביטל את הגירסה הסובייטית לגבי אופן מותו של ולנברג, הדברים שאמר, והעובדה שנאמרו מפי האיש המופקד על סודות המודיעין השמורים ביותר של רוסיה, מצביעים על סדק בחומת השתיקה הרשמית בנושא. אף שלא הציג כל ראייה חדשה, אמר הגנרל שהצהרותיו מתבססות על עובדות הידועות לו, והנוגעות לגורלם של קורבנות רבים של הדיכוי.

כריסטופורוב הכחיש שסוכנות הביטחון הפדרלית  אשר ירשה את מקום הק-ג-ב  מסתירה מידע הקשור לאזרח השוודי, ואמר שיש להניח שכל הראיות הנוגעות לוולנברג הושמדו בשיטתיות בשנות החמישים, במטרה להעלים את שעלה בגורלו.

הוא שלל עדויות של אסירים לשעבר שטענו כי ראו את ולנברג או שהכירו מישהו שראה אותו בכלא או במחנה עבודה אחרי המועד שצוין כמועד מותו. עד שנות השמונים הזכירו חוקרים מסוימים דיווחים שונים על "היתקלויות" בוולנברג.

"אני מחשיב את כל המידע הזה כפרי הדמיון של אותם אנשים", אמר הגנרל שהדגיש גם כי הוא "בטוח במאה אחוז כי ולנברג מעולם לא היה בכלא אחר, לא תחת שמו ולא תחת שם אחר".

כריסטופורוב אמר את הדברים בתגובה להאשמות של שני חוקרים בחודש שעבר, לפיהן הארכיונים הרוסיים עדיין מסתירים מידע על ולנברג או על אנשים שהיו עמו בקשר. היה זה לאחר שמוסקווה פירסמה מידע חדש על הקצין הגרמני וילי רודל, שחלק תא עם ולנברג. לטענת כריסטופורוב, "יהיה זה נאיבי להאשים אותנו בהסתרת פרוטוקלים של חקירה. אין שום אזכור של ולנברג, אפילו לא רמז, בחומרים של רודל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ