נמצאה ספינת אוצר בריטית שטיבעו הנאצים ב-1941

על שרידי האונייה, שנמצאת במעמקי האוקיינוס האטלנטי, נמצאים כ-240 טונות של מטילי כסף בשווי מאות מיליוני דולרים. האוצר יימשה באביב

ויליאם ברוד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויליאם ברוד, ניו יורק טיימס

ב-1941 שיגרה צוללת נאצית טורפדו לעבר אניית משא בריטית, שהובילה מטען עצום של כסף מהודו לבריטניה. האנייה היתה חלק משיירת ספינות שהפליגה לכיוון ליוורפול. היא שקעה כ-450 קילומטרים מצפון לאירלנד ונעלמה במי קרח בעומק של כמעט 500 מטרים, עמוק יותר מהטיטאניק.

בימים אלה טוענת קבוצת צוללנים כי מצאה את האנייה הטבועה בשלמותה. היא מכילה, להערכת הצוללנים, כ 240 טונות מטבעות ומטילי כסף בשווי של יותר מ 200 מיליון דולרים. בכוונת חברי הקבוצה למשות את האוצר מהים באביב הקרוב.

אם יצליחו, יהיה זה המבצע הגדול בהיסטוריה, שבו נמשה מטען יקר ערך ממצולות הים ומהעומק הרב ביותר. לדברי "אודיסי מרין אקסלוריישן", החברה שלזכותה נזקפת מציאת האונייה, המבצע התאפשר הודות לטכנולוגיות ימיות חדשניות.

המטמון הבריטי בספינה הטבועה, היוםצילום: אי-אף-פי

"למזלנו, הספינה ניצבת זקופה והגישה פנימה היתה נוחה", אמר גרג סטם, מנהל החברה. לדבריו, "נוכל לפרוק את המטען דרך פתחי האנייה, כפי שפורקים מטען אל רציף בנמל". סטם הוסיף שמדינות רבות בעלות צי ימי, בעבר ובהווה, רואות במציאת מטענים שטבעו מקור הכנסה. חברות מסחריות מסכנות את הונן במימון מסעות חיפושים יקרים, והרווחים מתחלקים ביניהן ובין הממשלות. האודיסי למשל תזכה ב 80% מערך האוצר בספינה וממשלת בריטניה ב 20% הנותרים.

ה"גאירסופה" (Gairsoppa), אוניית קיטור של צי הסחר הבריטי שאורכה 125 מטרים, הפליגה מכולכתה שבהודו בדצמבר 1940 ועליה מטען של תה, ברזל וכסף, 85 אנשי צוות ושני תותחים. בפברואר 1941 שיגרה צוללת גרמנית טורפדו לעבר האנייה ופתחה באש לעברה בעת ששקעה במצולות. כל אנשי הצוות טבעו, פרט לאחד ששרד 13 יום בסירת הצלה.

מיקום טביעת הגאירסופה

בשנים האחרונות, על רקע חידושים טכנולוגיים ופיתוח דורות חדשים של רובוטים, אמצעי תאורה, מצלמות וציוד מכני שיכולים לעמוד בלחצים תת-ימיים גבוהים, החל אוצר הכסף האבוד לקרוץ למחפשים. כמה חברות מלבד אודיסי ניסו למצוא אותו אך נכשלו.

החודש שלחה החברה, שזכתה בחוזה לחיפוש האנייה מטעם ממשלת בריטניה, את אחת מאניותיה לחקור את השטח. הרובוט שנשלח אל קרקעית הים עשה את דרכו לעומק של כמעט 500 מטרים, ואיתר את החור בגוף הספינה שנפער כתוצאה משיגור הטורפדו הגרמני 70 שנים קודם לכן איש אינו יודע לבטח כמה כסף טמון בבטן האנייה. בניסיון להסתיר מהאויב מידע על מטרות לתקיפה, לא חשפה ממשלת בריטניה פרטים על אודות משלוחים ימיים. ואולם, להערכת אודיסי, מדובר בכ-240 טונות של מטבעות ומטילי כסף.

פיטר קופ, צוללן בריטי שמתמחה בחקר אניות טבועות, אומר כי האוקיינוסים גדושים בשרידי אניות שטבעו. לדבריו, "חידושי הטכנולוגיה פותחים בפנינו אפשרויות רבות. קחו בחשבון כמה אניות הוטבעו בשתי מלחמות העולם. מיליוני אונקיות של כסף ואלפי טונות של בדיל ונחושת טמונים במעמקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ