הסוד שנשמר: אבי המשוחרר מאיראן - ישראלי

במשך יותר משנתיים הצליחה משפחתו של ג'וש פתאל האמריקאי להסתיר את הפרט החשוב ביותר משוביו: היותו בן למשפחה ישראלית

רותי זוטא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי זוטא

במשך יותר משנתיים הצליחה משפחתו של ג'וש פתאל - אחד משני האזרחים האמריקאים ששוחררו ממאסר באיראן בשבוע שעבר - להסתיר את הפרט החשוב ביותר משוביו: היותו בן למשפחה ישראלית. אביו של פתאל, ג'ייקוב, עלה לישראל מבצרה שבעיראק בשנת 1951. הוא, הוריו ואחיו התגוררו במעברת קרית אונו ומשם עברו לפרדס כץ. לאחר שירותו הצבאי היגר פתאל לארצות הברית, שם למד הנדסה והקים משפחה.

"אנחנו שמחים מאוד, זו המתנה הכי גדולה שיכולנו לתאר לעצמנו שנקבל בראש השנה", אמר אמש ג'ייקוב פתאל ל"הארץ". "הבעיה היתה שהם אמריקאים, לא שהם יהודים. האיראנים השתמשו בהם כנשק פוליטי במשך שנתיים", הוא הוסיף.

שתי אחיותיו ואחיו של ג'ייקוב, המתגוררים במרכז הארץ, ידעו על המעצר כבר מהיום הראשון. כדי שלא למשוך תשומת לב לרקע המשפחה, הציבה משפחת פתאל בחזית המאבק לשחרור הבן את אחיו ואמו של ג'וש, בעוד האב ג'ייקוב נמנע מראיונות בכלי התקשורת.

ג'וש פתאל עם אביו, אמו ואחיוצילום: רויטרס

עכשיו, כשבנו שב לביתם באחד מפרברי פילדלפיה, יכול פתאל ליצור קשר עם משפחת שבוי ישראלי אחר. "מאוד רציתי להתקשר לאביבה שליט ולחזק אותה, ולומר לה שהלב שלי איתה ועם נועם, אבל עצרתי את עצמי, כי עשינו מאמץ מיוחד כדי לא לעשות מזה רעש בישראל", אמר.

ג'וש פתאל, שיין באואר וחברתו שרה שורד נעצרו על ידי חיילים אירניים בשנת 2009, בשעה שטיילו באזור הגבול הלא מסומן שבין איראן לעיראק. שורד שוחררה לפני כשנה בעקבות לחץ בינלאומי כבד, ואילו פתאל ובאואר שוחררו בשבוע שעבר בערבות של מיליון דולר ובתיווך נסיכות עומאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ