פרשת השחיתות שמסעירה את צרפת מתחילה להתקרב לסרקוזי

שניים ממקורביו של נשיא צרפת נעצרו בחשד שקיבלו שוחד על מכירת צוללת לפקיסטאן. בפיגוע שהתרחש כנקמה על הפסקת תשלום השוחד נהרגו 11 צרפתים

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מצא את שמו קשור לפרשת שחיתות מהעבר שרק הולכת ומסתעפת. חקירת פרשת "קראצ'י" מתקיימת כבר שנים ומעורבים בה פוליטיקאים, אנשי עסקים, העברה מיד ליד של מזוודות מלאות בכסף ורצח של מהנדסים צרפתים בפקיסטאן.

בחודשים האחרונים החקירה מתקרבת למעגל מקורביו של הנשיא. השבוע התמקדה בשניים ממקורביו, ניקולא באזיר, שושבינו של סרקוזי מנישואיו לקרלה ברוני, ותיירי גובר. באזיר, עוזרו לשעבר של סרקוזי ולאחרונה מנהל חברת מותגים, נעצר בשבוע שעבר בחשד שקיבל שוחד על מכירת צוללת לפקיסטאן בשנות ה-90. גובר, יועצו וחברו של סרקוזי, נחשד כי לקח עמו במזוודות את כספי השוחד לצרפת.

שערוריות שוחד אינן נדירות בצרפת, אולם זו האחרונה היתה יוצאת דופן במיוחד, חצתה גבולות וגבתה חיי אדם. בפיגוע שהתרחש ב-2002 בעיר קראצ'י שבפקיסטאן, נהרגו 15 בני אדם, בהם 11 מהנדסים צרפתים, שהיו בדרכם לעבודה בהרכבת צוללות שמכרה צרפת לפקיסטאן בהסכם שנחתם בשנות ה-90. בצרפת חושדים כי הסיבה לפיגוע היתה נקמה של סוכנים פקיסטאנים שלא קיבלו את כספי השוחד שהובטחו להם מממשלת צרפת. הכספים שהובטחו להם בתמורה לתיווכם בהסכם הצוללות לא הועברו לאחר החלטה של נשיא צרפת דאז, ז'אק שיראק.

כיוון חקירה נוסף הוא החשד שלפיו הכסף שהתקבל מעסקאות המכירה נוצל למימון לא חוקי של מסע הבחירות הכושל של ראש ממשלת הימין לשעבר, אדואר באלאדור, ב-1995. סרקוזי שימש דובר מסע הבחירות של באלאדור, שנוהל בידי באזיר.

עורכי דינם של באזיר וגובר הכחישו מעורבות בפרשה. לשכתו של סרקוזי פרסמה הצהרה לפיה הנשיא "מעולם לא ניצל את סמכותו למימון הקמפיין". לפי הערכות, באלאדור יוזמן לתשאול השבוע.

לאחרונה העידו במשטרה שתי נשים לשעבר של חשודים בפרשה. אחד החשודים הוא זייד תקידין, סוחר נשק לבנוני-צרפתי ואיש עסקים רב השפעה שהואשם בשבוע שעבר בעקבות עדות אשתו לשעבר, במעילה בחוזי מכירת נשק עם פקיסטאן וסעודיה, שבהם שימש לכאורה מתווך. אשתו בנפרד של גובר העידה אף היא נגד בעלה לשעבר וסיפרה לשופטים על נסיעות לשווייץ ב-1994 וב-1995, מהן חזר גובר עם "מזוודות מלאות שטרות כסף".

התפנית האחרונה בעלילה מערבת את בריס אורטפה, שר הפנים לשעבר בממשלת סרקוזי ומי שעשוי לנהל את הקמפיין שלו לנשיאות. אורטפה עשוי לעבור תשאול במשטרה בנוגע לשיחת טלפון שקיים עם גובר בשבוע שעבר, כדי להזהירו שאשתו בנפרד משוחחת עם החוקרים. השיחה הוקלטה בידי המשטרה והודלפה לתקשורת.

פרשת קראצ'י

ב-2002 נהרגו בפיגוע בעיר קראצ'י שבפקסיטאן 11 מהנדסים וטכנאים צרפתים שעסקו בבניית צוללות שמכרה צרפת לפקיסטאן בשנות ה-90. לפי החשד, בוצע הפיגוע כנקמה בצרפת בעקבות החלטת הנשיא דאז, ז'אק שיראק, להפסיק לשלם בחשאי שוחד למתווכים שסייעו להשגת החוזה בין המדינות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ