שטראוס-קאהן המציא שפה חדשה בצרפת

בדיחות משרדיות, ביטויים חדשים, ומחשבות על קוד התנהגות: כך השפיע מעצרו של הסוציאליסט הבכיר על העובדים הצרפתים

קלייר גטינואה ומריון ואן רנטרגם, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלייר גטינואה ומריון ואן רנטרגם, לה מונד

מחברי המילון "פטי רובר" יידרשו להתייחס לכך במוקדם או במאוחר. ראשי התיבות דש"ק הפכו לשם עצם כללי ו"לעשות את הדש"ק שלי" הפך לביטוי נפוץ. ההתבטאות "אני לא רוצה לעשות דש"ק" נשמעת יותר ויותר מפיותיהם של גברים המורגלים בנימוסים והליכות. נכון להיום, "דש"ק" פירושו גבר שמתנפל על אשה מבלי לשאול לדעתה.

מעצרו של יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר דומיניק שטראוס-קאהן - הוא דש"ק - בניו יורק בחודש מאי, בחשד שניסה לאנוס חדרנית במלון, הכה בתדהמה את מולדתו צרפת. אף על פי שהשערורייה הסתיימה בביטול האישומים, דש"ק היה מוקד השיחות בכל מקום. מי לא דן בתקיפה המינית לכאורה? מי לא התעמק בפרטים?

הפרשה שהפכה על פיה את הזירה הפוליטית בצרפת שינתה גם את היחסים שהיו קיימים בין גברים לנשים, במיוחד במקומות העבודה, שם פעמים רבות מחזיקים הגברים בעמדות המפתח. זה המקום שבו נוצר הבלבול בין סמכות היררכית לפתיינות. ניצול סמכויות גברי מחד וניצול קסם נשי מאידך.

"גם אם ההלם הראשוני חלף, במקומות העבודה נמתח קו בין לפני דש"ק לאחרי דש"ק", אמרה אן פרנסואז שאפרון, יועצת בתחום הסכנות הפסיכו-חברתיות במקומות עבודה. לדבריה, השינוי החל ברוח ליצנית. בדיחות על שטראוס-קאהן הופרחו בכל מקום, בדומה לבדיחות על יהודים ובלונדיניות. גברים חששו לכאורה לעבור במסדרונות צרים. "אל תזוזי, אני מאחורייך", החלו גברים לומר לנשים שעסקו בצילום מסמכים או עמדו במעבר.

מנהלת חברת ההפקות ALJ משועשעת. "מאז פרשת דש"ק, כשאני נוגעת בישבנו של שותפי לעבודה, אני שואלת אם בכוונתו להגיש נגדי תלונה", היא אומרת. עבור שאפרון, כל הבדיחות מצביעות על חרדות שעד כה איש לא הזכיר מפני ניצול סמכויות והטרדה. נשים שעובדות בענפי הפיננסים והתעשייה החלו לשטוח את סיפוריהן. מה שקרה להן במעלית או במשרדו של הממונה. "פרשת דש"ק שחררה בורג אחד שפרץ דרך לדיבור הנשי", אמרה פטריסיה בארביזה, מנכ"לית חברת האחזקות ארטמיס.

נשיאת מדף (ארגון המעסיקים) לוראנס פאריזו הופתעה מעצם הדיבורים עם חברות לעבודה על "זה", על חיזור מצד ממונה שעשוי להשפיע על הקריירה, על חששותיהן מפני תגובה להטרדות שתהיה בטון לא הולם, על העלבונות שהן סופגות מהגברים, שנמצאים למעשה בטריטוריה שלהן - מקום העבודה.

פאריזו סיפרה על התנסותה הראשונה בשוק העבודה. "מזכירת המנהל אמרה לי שראיון העבודה שלי יתקיים לא במשרד אלא בארוחת ערב במסעדה. התוצאה היתה התמודדות עם חיזור גס ובוטה. מבחינתי זה לא היה בסדר". נשיאת הארגון הביעה אהדה לפירושקה נאג'י (הכלכלנית ההונגרייה הנשואה, בכירה בקרן המטבע העולמית שניהלה רומן עם דומיניק שטראוס-קאהן), שאמרה, לאחר התפוצצות הפרשה ופרישתה מהקרן, כי "הייתי נדפקת בכל מקרה. אם הייתי מסכימה או אם לא הייתי מסכימה".

50 שנה לאחר שהוקמה התנועה לשחרור האשה, "החברה נותרה ארכאית בכל הקשור ליחסים בין גברים לנשים", אמרה דומיניק סנקייה, מנכ"לית קרן ההשקעות האירופית Axa PE המטפלת בהשקעות ששוויין יותר מ-20 מיליארד אירו. לדבריה, הצורך הגברי להשפיל את האשה נותר כפי שהיה מאז ומעולם.

כמי שצמחה והתקדמה בעולם של גברים אנגלו-סקסים, סנקייה מתייחסת בגיחוך ל"חיסרון הכפול" שלה - היותה אשה וצרפתייה. מלים שנאמרו מאחורי גבה לאחר שניהלה ישיבה עדיין מהדהדות באוזניה. "לא רע בשביל אשה", אמר מנהל חברה צרפתי, שנענה מיד בדבריו של עמית אנגלו-סקסי שאמר: "התכוונת לומר שהיא לא רעה בשביל צרפתייה".

בשביל פאריזו, התבטאויות מיזוגיניות אלה גובלות בגזענות. "נכון להיום, אין אשה שמנהלת חברה שמדורגת במדד קאק 40. אבל כמה נשים נמצאות בראש רשימת המצטיינים באוניברסיטאות המובילות?". כבר ב-2005 ביקשה פאריזו לקבוע מכסה נשית בעזרת חוק שיתקבל על המעסיקים לפני שיועבר כחוק מדינה. "מנהלי חברות רבים, לא כולם, אמרו בפירוש לא. למה? לדבריהם אין נשים רבות שיש להן היכולות הנדרשות", היא מספרת.

פרשת דש"ק הובילה להתעוררות פמיניסטית, אולם במקביל גרמה מבוכה ותסכול גבריים. "פתאום תהיתי", אמר איש עסקים, "אם אני פותח את דלת המכונית לאשה, האם היא לא תוכל לטעון שאני מתנשא עליה?".

לאחר 14 במאי, היום שבו נעצרה אישיות במעמדם - גבר בשנות ה-60 לחייו, עשיר ובעל סמכויות - הבינו לפתע אחדים מה"זאבים" הקשישים כי "מלים ויחס שעד כה נראה היה שאין להם השלכות, לא מתקבלים כהולמים", אמרה מנכ"לית ארטמיס, בארביזה. היא הוסיפה כי "לפתע שורטט מעין גבול טבעי בין אנשים בשנות ה-40 או ה-30 שגדלו מאז הפעוטון בעולם מעורב", לבין המבוגרים, "שעד כה לא התמודדו עם הסוגיה".

המגמה הכללית בצרפת היתה להציג את השיטה האמריקאית כנוקשה. פרשת שטראוס-קאהן הפכה את הקערה על פיה. האם תרחיק לכת ותקבע בנוסף גם קוד יחסים בין גברים לנשים?

במוסדות הבינלאומיים, כמו ברוב החברות האמריקאיות הגדולות, קיים "קוד התנהגות עסקית", שעליו חתומים עובדים בכל הדרגות. מאות הדפים של הקוד מעודכנים לעתים קרובות, ובין השאר כוללים איסור לחלק מחמאות לנשים (מצד גברים) או לסגור את דלת המשרד בעת שיחה עם עמיתה לעבודה. סרטים שמופצים בין העובדים מראים כיצד התנהלות יומיומית, כגון נשיקה על הלחי, עשויה להתקבל כהטרדה. פוריטניות מוגזמת? צניעות מגוחכת? לדעת פאריזו, "יש לנו מה ללמוד מהאמריקאים. גישתם מוצלחת יותר משלנו".

לה מונד

תרגום: יעל גרינפטר, עריכה: מאיה לקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ