צרות בצמרת? הנשיא מדוודב פיטר את שר האוצר, מקורבו של פוטין

אלכסיי קודרין, שר האוצר מזה למעלה מעשור, פוטר לאחר שפיקפק בפומבי בכישורי הנשיא. במוקסבה חוששים כעת ליציבות הכלכלה

מייקל שווירץ, ניו יורק טיימס
מוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שווירץ, ניו יורק טיימס
מוסקווה

נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, פיטר אתמול (שני) את שר האוצר הוותיק אלכסיי ל' קודרין באמתלה של אי ציות, לאחר שבין השניים התחולל עימות חריף בטלוויזיה שחשף את קווי השבר בממשלה, שבה מחלוקות מוסתרות בדרך כלל מעין הציבור.

ביום ראשון אמר קודרין בגלוי כי הוא מפקפק בכישוריו של הנשיא בתחום הכלכלי והכריז שהוא מעדיף להתפטר מאשר לעבוד עם מדוודב שיהיה החל מהשנה הבאה, ראש ממשלה בהתאם להסכם חילופי התפקידים עם ולדימיר פוטין.

קודרין היה במשך יותר מעשור חלק חשוב בצוות שהרכיב פוטין בתקופת נשיאותו, וסילוקו מעורר ספקות באשר לתקפות הסכם המנהיגות החדש. כמו כן, עלולים פיטוריו להחמיר את בעיותיה הכלכליות של רוסיה, מכיוון שמשקיעים זרים מאמינים שמנהיגותו של קודרין שמרה על היציבות הכלכלית.

ברוסיה חוששים מהשלכות הפיטורים על הכלכלהצילום: אי-אף-פי

פיטורי קודרין נראים כמאמץ של מדוודב לבצר את מעמדו, מאחר שההודעה על חילופי התפקידים הציגה אותו כלא יותר משומר מקומו של פוטין, שלא יכול היה לרוץ לנשיאות ב-2008 בשל סעיף חוקתי שאסר ריצה לקדנציה שלישית.

"אף אחד לא ביטל את חובת הציות והמשמעת", אמר מדוודב לקודרין בישיבת בכירים בדימיטרובגראד שהועברה בטלוויזיה. "אם אתה חושב שיש לך דעות שונות מאלה של הנשיא לגבי סדר היום הכלכלי, אתה יכול לכתוב לי מכתב התפטרות. אתה חייב לענות כאן ועכשיו. האם תכתוב את המכתב הזה?"

קודרין, שנראה נעלב ענה כי יבקש את עצתו של ראש הממשלה פוטין לפני שיענה. "אתה רשאי לבקש עצה ממי שאתה רוצה, כולל מראש הממשלה, אבל כל עוד אני הנשיא, אני אחליט החלטות כאלה", ענה מדוודב. "אתה צריך להחליט ומהר".

מדוודב וקודרין. שר האוצר נחשב לאחד ממקורביו של פוטיןצילום: אי-אף-פי

שעות אחדות לאחר מכן הודיע דוברו של מדוודב כי קודרין פוטר בהתאם להמלצתו של
פוטין מאחר שבהתאם לחוקה, ראש הממשלה חייב לאשר פיטורים כאלה. הידיעה גרמה להתפשטות גלי הלם בחוגים כלכליים, וכמה אנליסטים אף ניבאו כי עזיבתו של קודרין את תפקידט תפחיד משקיעים ותפגע בצפי הכלכלי של רוסיה.

"ההתפטרות או הפיטורים של שר האוצר קודרין הם זעזוע אמיתי, והשפעתם על השוק תהיה שלילית", אמר צ'רלס רוברטסון, כלכלן בכיר ב"רנסאנס קפיטל", בנק השקעות הפועל במוסקווה. "במקום לסייע להחזרת ההון לרוסיה, כפי שקיווינו שיקרה בעקבות ההחלטה על הנשיאות, זה יוסיף ללחץ השלילי", הוסיף.

לדברי רוברטסון, סביר להניח שהידיעה תגביר את הלחצים הגוברים והולכים על הכלכלה. במדד המניות הראשי של רוסיה נרשמה ירידה של כ 20% מתחילת השנה, ושער הרובל לעומת הדולר צנח לשפל ללא תקדים בשנתיים האחרונות. ירידה חלה גם במחירי הנפט, הקובעים יותר מכל דבר אחר את חוסן הכלכלה הרוסית.

עם זאת, פיטוריו החפוזים של קודרין נראים כמהלך מחושב לשמירה על סמכותו של מדוודב. במארס ייערכו הבחירות לנשיאות, ואין ספק שפוטין ינצח בהן. בשבת הודיע מדוודב שאחרי הבחירות יחזיר את הנשיאות לפוטין, וכמה אנליסטים העלו את ההשערה כי מדוודב יאבד את אמונם של בכירים רמי דרג, שינסו כעת לזכות באמונו של פוטין אחרי שנים של חוסר ודאות בשאלה מי מנהל את המדינה.

בביקורתו על מדוודב ובהבעת נאמנותו לפוטין, קודרין חשף את הקרעים באליטה השלטת, שלדברי פרשנים עלולים לפגוע ב"כיסאות המוזיקליים" בהנהגה, שהוצגה לציבור זמן רב כאחידה ומגובשת.

"זה איננו קרע אלא מבחן לחוסנה של המערכת", אמר אלכסיי מאקארקין, פרשן פוליטי במוסקווה, לסוכנות הידיעות אינטרפקס. "אם הם יריבו בסופו של דבר על הנושא הזה, זה יהיה משבר בעל אופי פוליטי".

הפעם הראשונה בה קודרין מתח ביקורת על מדוודב היתה בהערות שהשמיע באוזני כתבים בכנס של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי בוושינגטון. הוא הדגיש שהכספים שמדוודב הוציא על הצבא היו "חסרי אחריות", וציין שראש הממשלה לא הצליח להקטין את הגרעונות בקרן הפנסיה הממלכתית.

פרשנים אמרו כי יתכן שקודרין קיווה להיות ראש ממשלה, אחרי ששימש שר אוצר יותר מעשר שנים. עם זאת, לא ברור מדוע החליט להשמיע את ביקורתו דווקא עכשיו, בהתחשב במה שמוטל על כף המאזניים.

קודרין היה אחד הבכירים מסנט פטרבורג שהביאו את פוטין למוסקווה בשנות ה 90, והוכיח כישרון ניווט בנוף הפוליטי של רוסיה. למרות לחצי פוליטיקאים לשחרר חלק מהרזרבות המוניטריות האדירות של רוסיה, הוא העדיף להיצמד למדיניות פיסקלית שמרנית נוקשה, שסייעה לרוסיה לצלוח כמעט ללא פגע את המשבר הכלכלי העולמי.

 ב-2007 נעצר סגנו והוחזק בכלא קרוב לשנה, צעד שפורש על ידי רבים כניסיון של שירותי הביטחון להשתלט על המדיניות הכלכלית. הוא בלע את העלבון והצליח להתגבר עליו ומדיניותו כמעט לא נפגעה.


ואולם, העימות שלו עם מדוודב היה בבירור תוצאה של טעות בשיקול דעת. "כל מי שמטיל ספק בדרכם של הנשיא או של הממשלה יכול לפנות אלי ישירות ולהגיש הצעה", אמר מדוודב. "אך אני אשים קץ לכל הפטפוטים חסרי האחריות עד 7 במאי", בהתייחסו ליומו האחרון כנשיא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ