הכוכב הגדול ביותר של הוליווד

תושבי השכונה השקטה שנמצאת סמוך לשלט סובלים מהצפה של תיירים הנוסעים דרך השכונה בחיפוש אחר האתר המפורסם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חבר מועצת העיר לוס אנג'לס טום לבונג', איש עליז ונמרץ, ניווט את מכוניתו לאורך הכבישים הצרים המתפתלים בשכונת "הוליווד הילז", פנה בחדות ובלם לפתע. זוג תיירים עמד באמצע הכביש וכיוון מצלמות אל עבר השלט "הוליווד", המתנוסס מעליהם במלוא הדרו הקולנועי.
"מאיפה אתם?", קרא לבונג'. "מאינדיאנה", ענו. "תהנו!", צעק, והמשיך לנסוע. אחרי שלושים מטר עצר בצד כדי לאפשר לשתי מכוניות עמוסות תיירים להידחק ולעבור. בהמשך הדרך, חסמה לימוזינה לבנה את הכביש כולו כדי לאפשר לששת נוסעיה לצאת. "סידני, אוסטרליה", אמר אחד מהם ללבונג'.

מבוך סבוך ומבודד זה של כבישים ודרכי עפר בגבעות שמעל הוליווד הפך למעין זירת קרב, שבה התושבים, אשר חיפשו שכונה מבודדת, נופי פרא הרריים, חיות בר ומעל לכל, פרטיות, נתקלים בתיירים שמציפים את מקום בחיפושיהם אחר "השלט". מדובר בפלישה של ממש: מכוניות, אוטובוסים, אופניים ואופנועים ואפילו טיילים עם ציוד טיפוס ­ כולם מבקשים להגיע לאתר שמושך תיירים לא פחות מה"גרנד קניון".

את האשם יש לתלות במושג שמעלה לתושבים את הדם לראש: מכשיר הג'י-פי-אס.הגאדג'ט מוביל את המבקרים בדרכים הפתלתלות אל השלט, במסלול שבימים עברו רק תושבי המקום ומורי דרך מקצועיים התמצאו בו.

כעת ניטשת מלחמה בין השכנים ובין עצמם, בין בעלי הבתים והתיירים ובין ציבור הבוחרים לפרנסי העיר, שדואגים לקידום התיירות. על רקע הסכסוכים ועוגמת הנפש,עדיין מהווה השלט, אשר הוצב במקום בשנת 1923 כמקדם מכירות של השכונה החדשה "הוליוודלנד", מוקד משיכה מרכזי למבקרים בעיר.

אין פלא, היות שהוא אחד הסמלים המוחשיים האחרונים של עיר הזוהר שנותרו על כנם, לאחר שמרביתם נהרסו או הוחלפו באחרים. העיר כבר אינה זוהרת כשהייתה. "לוס אנג'לס לא הקפידה על שימור מבנים היסטוריים, וכך הפך השלט לסמל האולטימטיבי של העיר", אמר גרגורי פול ויליאמס, חוקר תולדות הוליווד שגר בשכונת ביצ'ווד קניון שמתחת לשלט. "זה אתר מושלם לצילום, כמו מתחת למגדל אייפל, אתה יודע בדיוק איפה אתה נמצא בעולם".

השלט מושך מבקרים בכל שעות היממה. הלן הילט ומייקל קארי הגרמנים סיפרו שהם החליטו להגיע למקום אחרי שג'סטין טימברלייק הצטלם על השלט בסרט "ידידים פלוס". "הג'י‑פי‑אס הוביל אותנו לכאן", אמר קארי. מאחוריו גבו קארי התנוסס שלט אחר: "הסגת גבול אסורה".

בינתיים נמשך הסכסוך. בישיבת חירום שהתקיימה באחרונה בעירייה התלוננו מאות מתושבי האזור על הכבישים הפקוקים, האשפה שגודשת את הרחובות ויותר מכל, על השריפות שעלולות להיגרם בעונה שחונה זו מבדלי סיגריות של תיירים מעשנים.

המשטרה יכולה לקנוס מעשנים ומזהמים, אך אין דרך לגבות קנסות מתיירים העומדים לעזוב את המדינה, ולפיכך הם מתעלמים מהדו"חות. זאת ועוד, היות שאין זה אתר שמבקרים בו יותר מפעם אחת, לאזהרות המשטרה יש חיי מדף באורך יום אחד.

"אני לא צופה שמספר המבקרים יירד", אמר דיוויד שייפר, תושב המקום, "הוא רק יעלה. מה עוד יעשה מי שמגיע להוליווד? זה הסמל הכי גדול באל. איי".


שלט הוליווד מעל הממוקם מעל "הוליווד הילס" צילום: בלומברג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ