פוקס ניוז מנסה להתרחק מהימין הקיצוני

מנהל פוקס ניוז רוג'ר איילס, 71, הודיע רשמית בראיון למגזין "ניוזוויק" שהוא עומד להרגיע מעט את הלוחמנות השמרנית בערוץ

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בסתיו 2009, יועצו הבכיר של הנשיא ברק אובמה אמר שמבחינתו, ערוץ "פוקס ניוז" השמרני "אינו רשת חדשות, אלא במה לקידום אג'נדה, וככה אנחנו גם נתייחס אליהם". הוא הבהיר כי הנשיא וצוותו יסכימו להתארח בתוכניות הערוץ, אבל "מתוך הבנה שהמגישים מייצגים תפיסה מסוימת". בשנים האחרונות, הערוץ אכן הפך למעוז השמרנים, ערוץ הבית של אנשי "מסיבת התה" הרפובליקאים. הרשת גם נחשבת לתומכת גדולה של ישראל, עד כדי כך שבכנס תמיכה של הימין האמריקאי בישראל, קפץ אחד המשתתפים ושאל: "האם מישהו יכול להמליץ על ערוץ תומך ישראל כמו פוקס, או שהוא היחיד שעומד כנגד כל הזבל הליברלי?".

אבל בתקופה האחרונה, כאשר הבחירות לנשיאות ב 2012 כבר באוויר, מנהל פוקס ניוז רוג'ר איילס, 71, הודיע רשמית בראיון למגזין "ניוזוויק" שהוא עומד להרגיע מעט את הלוחמנות השמרנית בערוץ. איילס קרא לזה "תיקון מסלול", והודה שהמגיש השנוי במחלוקת גלן בק, לפני שעזב את הערוץ ביולי, "הפך לבעיית מיתוג בשבילנו". הערוץ, שאחרי זכייתו של ברק אובמה בבחירות 2008, שבר עוד יותר ימינה, ומאוחר יותר גם גייס את מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין בתור פרשנית, מנסה לגשש את דרכו בחזרה אל המיינסטרים, מחשש שהתנופה שצברה תנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה" נחלשת.

הפקודה להוריד את הטון ניתנה למגישי התוכניות בינואר, בעקבות ניסיון ההתנקשות בחייה של חברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס. איילס הזכיר שפוקס הוא קודם כל ערוץ טלוויזיה מסחרי, שמעוניין למשוך כמה שיותר צופים, וקהל הזרם המרכזי הוא יעד חשוב.

מעבר לדיבור הישיר על מדיניות הערוץ, איילס גם סיפר בגלוי על העצות שהוא מחלק למתמודדים לנשיאות. מושל טקסס ריק פרי, לדוגמה, קפץ למשרדו של איילס במנהטן לפני מספר חודשים, כשעוד לא החליט אם לרוץ לנשיאות, מחשש שלא יצליח לגייס מספיק כסף לקמפיין. "אם האנשים יאמינו במסר שלך, הכסף ימצא אותך", אמר לו איילס.

מנהל פוקס רוג'ר איילסצילום: אי–פי

מתמודד אחר, מושל מינסוטה לשעבר טים פולנטי, שפרש בינתיים מהמרוץ, קיבל מאיילס כתף קרה, כשבקשתו להתקבל בתור פרשן בערוץ נדחתה. "אני לא בטוח שאני רוצה להחתים אותך בתור דובר בתשלום של רומני", איילס אמר לו, לאחר שפולנטי הביע תמיכה במועמדותו של מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני. וזה לא שאיילס לא מחבב את רומני ¬ הוא סיפר גם על ארוחת ערב אתו, בה התרשם מחוש ההומור החבוי שלו ¬ שלאחריה ייעץ לו להיות יותר משוחרר בהופעות הטלוויזיוניות.

כתב "ניוזוויק" הווארד קורץ מתאר בראיון עם איילס ישיבה של בכירי הערוץ. קורץ מספר שאיילס, כשהוא שומע על הראיון שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתכוון להעניק ל"פוקס", מזכיר שהוא בדיוק שוחח עם ראש הממשלה נתניהו, ושיש לשאול את אבו-מאזן לגבי היקף התמיכה של ארה"ב בישראל. בדיון בסוגייה אחרת, פיגוע טרור במסגד סוני בבגדאד, שבו נהרגו 29 מתפללים, איילס תקף את סוכנות הידיעות אי-פי עם הטענה: "איך יודעים שהם היו מתפללים? אי-פי הפכו למחנה שמאל, אנטי-מלחמתיים. צריך להיזהר עם הדיווחים שלהם".

לאיילס היו גם טענות כלפי סיקור המתמודדים הרפובליקאים בכלי התקשורת האחרים. פרי, לדבריו, צודק בכך שהוא חושש להתראיין. "הם יטמינו לו מלכודת וישאלו אותו מי זה מנהיג אוזבקיסטאן, ויריצו את זה במשך שבוע", הוא אומר. את מישל בקמן, רטן איילס, "הפכו לפריקית של ישו, זה מעציב אותי, ארצות הברית הייתה מסוגלת להפיק עיתונות הוגנת". למי שהאמירה הזו נשמעת צבועה מעט כשהיא באה מפיו של מנהל פוקס ניוז, מסביר איילס כי יתר הערוצים נותנים במה רק לליברלים, ו"פוקס מספקת את האיזון". בסופו של דבר, אמירות מעין אלה מבהירות שגם לניסיון הנוכחי "לתקן את המסלול" יש גבול, ולנשיא ¬ בקרוב שוב מועמד ¬ אובמה, אין הרבה סיכוי להתקבל בערוץ בתשואות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ