המחלוקות הישנות בלוב מונעות הקמת ממשלה חדשה

כוחות המורדים נכנסו אתמול לסירת, עיר הולדתו של קדאפי ואחד המעוזים האחרונים של נאמניו. לצד הלחימה, נמשכים מאבקי הכוח בתוך קבוצות המורדים השונות

דיוויד קירפטריק וכארים פאחים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירפטריק וכארים פאחים

ניו יורק טיימס

סירת וטריפולי. כוחות המורדים הלובים נכנסו אתמול תוך כדי לחימה לפרוורי סירת, עיר הולדתו של מועמר קדאפי. במקביל, הם מנסים לחבור למתנגדי קדאפי הצרים על העיר ממערב, כך מסרו מפקדי הכוחות. בתחנת הטלוויזיה אראי שודרו אתמול תמונות בהן נראה בנו של השליט המודח קדאפי, סיף אל-איסלאם, כשהוא מנופף ברובה וקורא לעם הלובי להילחם על טריפולי. זו הפעם הראשונה מאז נפילת הבירה לידי המורדים באוגוסט, שבנו של קדאפי נראה בטלוויזיה.

יותר מחודש לאחר שנכנסו לטריפולי ושמו קץ לשלטונו בן 42 השנים של קדאפי, כוחות המורדים עדיין נתקלים בהתנגדות עזה של תומכי המנהיג הנמלט, המתרכזת בשלוש חזיתות: בסירת, בעיירה בני ואליד, שמדרום-מזרח לבירה, ובכיסי התנגדות במדבר העצום שבדרום המדינה.

הקרבות הקשים ביותר התחוללו בסירת. הכוחות המתנגדים לקדאפי תקפו את העיר כבר לפני שבועיים, אולם נאלצו לסגת מאז בשל ההתנגדות העזה שהציבו נאמני קדאפי בעיר. "אנחנו כמעט שם, אבל השלב הקשה של ההשתלטות רק התחיל", הדגיש עבד אל-בסיט הרון, מפקד מכוחות המורדים. הוא סיפר כי כוחותיו הציבו מחסומים סביב סירת כדי לעצור את אנשיו של קדאפי, שינסו לחמוק אל מחוץ לעיר יחד עם המוני האזרחים הנמלטים.

מפקד בריגדה של כוחות המהפכה, אל-טוחאמי אבו-זאיאן, טען כי הכוחות המתנגדים לקדאפי מסוגלים לכבוש את סירת "בכל רגע שנרצה", אולם העיכוב נועד להגן על האזרחים בעיר. על רקע הלחימה, נמשכים בלוב מאבקי הכוח בין מנהיגי המחוזות השונים על חלוקת השלטון במדינה.

כשלוחמים בלוב מוצאים מאגרי נשק, שהיו בעבר חלק מהארסנל של קדאפי, הם אינם מעבירים אותם לממשלה הזמנית החדשה, אלא לוקחים את הנשק לערי הולדתם, כמו מיסרתה, זינטאן או יאפרן. וכשהם תופסים חברים בממשלתו לשעבר של קדאפי, הם לוקחים גם אותם לערים האלה. "למה לא?" שאל מוחמד בנרסאלי, חבר במועצת המעבר הלאומית (הממשלה הזמנית). "אנחנו מכנים אותם 'שלל מלחמה'".

אף על פי שהמורדים לשעבר לחמו למען מטרה משותפת וכעת מנסים להקים ממשלה במקום ממשלת קדאפי, צבירת הנשק ולקיחת השבויים נמשכים, ומשקפים בקיעים במדינה, הנובעים מיריבות בין המחוזות ומחוסר אמון הדדי.

כחודשיים לאחר שראשי מועצת המעבר הלאומית הבטיחו להקים ממשלה חדשה, הבטחה עליה חזרו לאחר ההשתלטות על טריפולי לפני כחודש הם עדיין לא הצליחו להתגבר על הסכסוכים המחוזיים בעניין הרכב הקבינט.

החלל הריק בצמרת פוגע במאמצים לאחד את המדינה ולהשליט שלטון אזרחי על המיליציות הרבות. המשא ומתן נקלע למבוי סתום בשאלה כיצד לחלק את השלטון בין נציגי המחוזות השונים. מנהיגים מבנגאזי, ממיסרתה, מזינטאן וערים נוספות טוענים כי הם ראויים לחלק גדול יותר בשלטון, לפי מידת הסבל שחוותה העיר או תרומתה ללחימה בתקופת המרד. אחדים מהנציגים אף מתנגדים למנהיגותו של מחמוד ג'יבריל, ראש הממשלה ושר החוץ במועצת המעבר. "מיסרתה לא תסכים לעולם למחמוד ג'יבריל", אמר בנרסאלי, דובר לוחמי מיסרתה, שהסתמנה בתום תקופת הלחימה ככוח המורדים החזק ביותר. בנרסאלי מתח ביקורת על ג'יבריל, על ששהה מחוץ למדינה ברוב שנות שלטון קדאפי וכמעט בכל תקופת המרד. לדבריו, יש במיסרתה כאלה שאף רוצים להעמיד את ג'יבריל למשפט באשמת בגידה, ובמקומו למנות את אחד מבני העיר לתפקיד ראש הממשלה. "ראש הממשלה הבא צריך להיות לובי, שאין לו שני דרכונים, שחי בלוב ב-42 השנים האחרונות", הדגיש בנרסאלי. במסיבת עיתונאים שנערכה השבוע בבנגאזי דחה מוסטפא מוחמד עבד אל-ג'ליל, נשיא מועצת המעבר, את הדרישה להקצות סמכויות פוליטיות לפי מידת ההשתתפות בקרבות. "החברות במועצת המעבר ובממשלה החדשה היא זכות שמוענקת לכולנו", אמר עבד אל-ג'ליל. לדבריו, "המועצה החליטה זה מכבר לשמור נציגות זהה לתושבי מעוזיו לשעבר של קדאפי כמו לתושבי הערים המורדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ