הכוכב הרפובליקאי הבא: מושל ניו ג'רזי

כריסט כריסטי נחשב לאהוד על מסיבת התה וגם על האגף המתון במפלגה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

אמש, לאחר ירידת העיתונים בארץ לדפוס, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, הגיבור החדש של המחנה הרפובליקאי, היה צפוי לשאת נאום באחד המקומות הסמליים עבור תומכי המפלגה השמרנית: הספריה על שם רונלד רייגן בקליפורניה. השאלה המרכזית לקראת הופעתו היתה האם יכריז על הצטרפותו למרוץ הפריימריז, עם עיניים נשואות לבית הלבן בנובמבר 2012.

מקורביו ומכריו של כריסטי לא טרחו להפריך את השמועות, ולאחרונה אף חיזקו אותן. אחד מקודמיו של קריסטי בתפקיד המושל, תום קין, אמר שכריסטי "מקדיש לזה הרבה מחשבה, והסיכוי היום שיתמודד גבוה יותר משהיה לפני כמה שבועות". קין גם החמיא לכריסטי, כשכינה אותו "הדובר הטוב ביותר שקיים במחנה הרפובליקאי היום".

עד לפני כשבועיים, המרוץ הרפובליקאי נראה כמעט נעול בין שני יריבים: מושל טקסס ריק פרי, שהוביל בסקרים, ומושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני. אך בעקבות הופעות חלשות בעימותים הטלוויזיוניים, פרי החל לאבד את היתרון שלו בסקרים. במשאל הרפובליקאים בפלורידה הוא אף נחל הפסד לאיש העסקים האפרו-אמריקאי הרמן קיין - שנחשב למתמודד מעניין וססגוני, אך עם סיכויים קלושים לזכות בפריימריז. קיין זכה ב-37% מתוך יותר מ-2,600 קולות, בעוד פרי נתמך על ידי 15.4% בלבד.

הפופולריות של כריסטי בתור מושל עלתה לאחרונה מ-44% ל-54%, לאחר שהוא חתם בקיץ על חוק הרפורמה של הפנסיה והטבות הבריאות של עובדי המדינה. יש לו סיכוי טוב בפריימריז, בהם נוטים להצביע הרפובליקאים השמרנים יותר. זאת מכיוון שהצלפותיו במדיניות הדמוקרטים רכשו את אהבתה של תנועת המחאה "מסיבת התה". מצד שני, אם אכן ייכנס למרוץ, יריביו יתקפו אותו מימין, כשיזכירו כי הודה בעבר בכך ששינויי האקלים הוא מעשה ידי אדם, ואף שיבח בעבר את רפורמת החינוך של הנשיא אובמה.

כעת תוהים הפרשנים אם כריסטי אכן יצטרף למרוץ ומי מבין המועמדים הרפובליקאים צריך לפחד ממנו יותר - פרי הקשוח מטקסס, או רומני המתון יותר ממסצ'וסטס.

השבוע, למרות שהמושל יצא למסע במדינה, הכולל עצירה בשבעה אירועים לגיוס תרומות בשלוש מדינות, דובר המפלגה הרפובליקאית בניו ג'רזי, ריק גורקה, הכחיש את השמועות: "המושל כריסטי בהחלט מוחמא מכך שהישגיו בניו ג'רזי זכו לתמיכה כה רחבה בארה"ב, אך שום דבר לא השתנה לגבי החלטתו שלא להתמודד לנשיאות ב-2012".

כריס כריסטיצילום: תצלום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ