פוטין יתמודד לנשיאות, והליברלים מאבדים תקווה לשינוי אמיתי

הודעתו של ולדימיר פוטין על כוונתו להתמודד לנשיאות בשנה הבאה נתפשת על ידי האופוזיציה כ"התחלה של הסוף"

אלן בארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן בארי

מוסקווה. בראשון בבוקר נדרשו לליובוב וולקובה, בת 63, דקות אחדות כדי להתעורר ולהיזכר במה שקרה. היא העבירה את הקיץ בבחינת פניו של הנשיא דמיטרי מדוודב, וחיפשה סימנים לכך שיצליח להיבחר שוב. כפעילה מאז ההתקוממות האנטי-סובייטית בסוף שנות ה-80, חשה וולקובה תקווה כשמדוודב הציב את השחיתות ומערכת המשפט במרכז.

אולם כאמור, ביום ראשון התעוררה וולקובה למציאות שבה ולדימיר פוטין מינה למעשה את עצמו, פעם נוספת, למועמד (שייבחר) בבחירות הבאות לנשיאות, והבינה שהתקווה להתחדשות עידן גורבצ'וב נגוזה.

הליברלים הרוסים, פלח קטן אך משפיע של האוכלוסייה, נתקלו החודש באמיתות כואבות. המצב, לדעת וולקובה, מזכיר סיפור מדע בדיוני, שבו מות פרפר גורר אירועים ששינו את פני ההיסטוריה. "לפני 17 שנה בערך, הפרפר מת, והמודעות של אזרחי רוסיה שינתה כיוון. בנקודה כלשהי, התחילו לגדול כאן אנשים אחרים. שמוכנים לקבל הכל", אמרה.

פוטין, הזוכה לתמיכה בין אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ברוסיה, שרמת חייהם עלתה בעשור האחרון, סיפק במה פוליטית לאליטות המשכילות גם כשלא הסכימו לתפישתו. מדוודב היה אחת הדוגמאות המובהקות ביותר לכך, בעיקר כאשר התמודד לנשיאות והבטיח להילחם בשחיתות.

אולם כיום הכל נראה חסר ערך. בשבת הודיע פוטין כי הוא ומדוודב החליטו "לפני שנים אחרות" שהצעיר מביניהם יוותר על כס הנשיא ב-2012, ורמז לכך שמדוודב שימש בעצם רק ממלא מקום. נוסף על כך, לפני כשבועיים פרש מנהיג מפלגת הצדק ברעש גדול והתלונן על פיקוח ודיכוי מצד הקרמלין. הערפל הפוליטי שהתפוגג לאחר פרישתו חשף כי פוטין לא התכוון מעולם לוותר על השלטון, ודאג לתמרן את האירועים כדי שיוכל לכהן כנשיא עד לשנת 2024.

הליברלים במוסקווה פנו ביום ראשון נואשים, לאינטרנט, והציגו את פניו של פוטין על אלה של ליאוניד ברז'נייב, ש-18 שנות שלטונו נודעו כ"עידן הקיפאון".

"זו התחלת הסוף", כתב בדף הפייסבוק שלו המומחה למדעי המדינה סרגיי מרקדונוב, שהמשיך: "לא מעניין אותי מי מהם למעלה ומי למטה, אולם מיסודו של פוטין כנשיא פירושו קיפאון מוחלט. זהו ניצחון האוליגרכיה המושחתת, וכישלון המודרניזציה".

אחרים הפנו את זעמם לעבר מדוודב, שבשלוש שנותיו וחצי בקרמלין ניסה לקדם סדר יום שאפתני של מודרניזציה, ומתח ביקורת על חלק מתפישותיו המדיניות של קודמו בתפקיד.

"האם הוא אינו רוצה להסביר לאזרחים, לאלו שהאמינו בו וראו אותו כמגן זכויותיהם לחירות, מדוע החליט לפתע לוותר על תפקידו?", תהה עיתונאי מתחנת הרדיו אקו במוסקווה.

וולקובה היתה משוכנעת בעבר שמדוודב פעל מאחורי הקלעים להחלת רפורמות, ועקבה אחר השינויים בפניו, שגילו לה במהלך הקיץ האחרון על כוונתו לפרוש. איש לא דן בעניין בשבת, לאחר פרסום ההודעה, והגברת וולקובה לא שוחחה על כך עם איש. "אולי נתרגל לרעיון בעוד כמה ימים, אבל כרגע אנחנו מרגישים שפסק הדין שהיה תלוי באוויר מעלינו, קיבל תוקף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ