קטלוניה נפרדה ממלחמות הפרים

הפרלמנט בקטלוניה אסר אמנם על הקרבות, אך הקרב על המורשת הלאומית בספרד עדיין בעיצומו

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

קטלוניה נפרדה השבוע ממלחמות הפרים, בקרב שהתקיים בזירה המונומנטלית בברצלונה, בכיכובו של חוסה תומאס - המטאדור הפופולרי ביותר במדינה. למרות שהפרלמנט של קטלוניה החליט בשנה שעברה לאסור את קיומן של מלחמות פרים, כל הכרטיסים לאירוע ביום ראשון אזלו, והזירה ההיסטורית התמלאה ב-20 אלף צופים נלהבים.

ואולם, ביקוש נלהב כזה למלחמות פרים הוא כיום תופעה חריגה בספרד. לא רק שפעילים למען זכויות בעלי חיים הגבירו את הלחץ להוציא את מלחמות הפרים אל מחוץ לחוק - כפי שאמנם קרה בקטלוניה - אלא הענף מתמודד עם משבר כלכלי, המוביל לצמצום הסובסידיות הציבוריות הניתנות לאתרים שבהם מתקיימות הקרבות.

מספר מלחמות הפרים בספרד צנח ביותר משליש מאז פרץ המשבר הכלכלי - 1,724 בשנה שעברה לעומת 2,622 ב-2007, כך לפי נתוני הרשויות הספרדיות. בחודש אוגוסט בלבד, חלה ירידה של 50% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, הממחישה את הנטישה הנרחבת של הענף בערים קטנות; אלה, הכורעות תחת נטל החובות הלאומיות, אינן יכולות לממן עוד את מלחמות הפרים, ששנים רבות נחשבו לגולת הכותרת בחגיגות הקיץ שלהן.

הצרות של הענף מורגשות באופן חמור באזורים כפריים, שם מגדלי פרים מתמודדים עם קריסת הענף. "מספר החוות גדל ללא כל בקרה", אומר קרלוס נונייס, נשיא איגוד המייצג 367 מגדלי פרים למלחמות פרים מרחבי ספרד. ההיצע העודף שנוצר הוביל לכך שרבים מהעסקים מוצעים כיום למכירה, אם הם אינם על סף פשיטת רגל. לאופולדו דה לה מאסה, בעל חווה ליד מורון דה לה פרונטרה באנדלוסיה, צופה ש"השנה הבאה תהיה קשה כמו הנוכחית, אם לא גרועה יותר", עקב היצע יתר של פרים. מגדל פרים מקבל על פר בן ארבע הנשלח לבית מטבחיים בין 450 אירו ל-605 אירו, לעומת 6,000 אירו לפחות שהיה עשוי לקבל תמורת פר המוצא את מותו בזירה.

מגדל פרים בולט אחר מאנדלוסיה, שביקש שלא להזדהות בשמו, הציע שספרד תאמץ את המודל של פורטוגל, כדי להפיג את חששות הציבור מאכזריות כלפי פרים. בפורטוגל לא נלחמים בפר עד למותו בזירה, אלא הורגים אותו לאחר מלחמת הפרים - לא לנגד עיני הצופים.

"עלינו להנהיג שינוי לפני שהמשבר הזה ימחוק אותנו, והחברה המודרנית תכפה עלינו שינוי", אמר. לדבריו, עם כל החשיבות של המסורת, בעבר כבר הונהגו רפורמות בענף, במיוחד בשנות ה-20 של המאה שעברה, אז הוכנס שימוש בציוד כדי להגן על סוסים מנגיחות. החלטת המחוקקים בקטלוניה לאסור מלחמות פרים היא חלק מפעילות לאומנית הנעשית בשאיפה להביא להיפרדות האזור מספרד. ואולם ההחלטה סייעה לפעילים להחריף את מאבקם. מאבקים נגד מלחמות פרים מתנהלים גם מחוץ לספרד. במשאל עם שנערך באקוודור במאי, הוחלט לאסור הרג פרים בזירה, כחלק מיוזמה נרחבת של הנשיא רפאל קוראה נגד פעילויות הכרוכות באכזריות כלפי בעלי חיים.

עם זאת, לוחמי פרים רבים מגנים התערבויות פוליטיות בענף, שאותו הם תופשים כחלק מהותי מהמורשת התרבותית. "עלינו להפוך את מלחמת הפרים למושכת ככל האפשר, אולי להגביר את הקצב שלה, אבל לא לוותר על הכבוד כלפי המסורות והשורשים שלנו", אומר קאייטנו ריברה אורדונייס, דור רביעי למשפחת לוחמי פרים, שבאחרונה סירב להזמנה להילחם בקיטו, עקב תוצאות משאל העם.

במקביל, מחוקקים בפרלמנט האירופי, מתנגדים להמשך העברת סובסידיות לחקלאות של האיחוד האירופי לטובת שימור ענף שנאסר בכמה ממדינות האיחוד. "קשה מאוד להצדיק הטלת מסים שמטרתם לסבסד גידול פרים למלחמות פרים, במדינה המתנגדת למלחמות אלה, כמו בריטניה; וזה המצב כיום באיחוד האירופי, שקרוב לוודאי יש להפסיק אותו - ואני אומר את זה כלוחם פרים", אומר אלכסנדר פיסק-האריסון, שהוכשר כלוחם פרים וכתב ספר בנושא.

עם זאת, הרוחות העזות שנגדן נאבקו באחרונה מלחמות הפרים בספרד, עשויות להיחלש אחרי הבחירות הכלליות שייערכו ב-20 בנובמבר. סקרים מגלים כי המפלגה העממית מהימין-מרכז תשוב לשלטון, אחרי שמונה שנים שבהן החזיקה בשלטון המפלגה הסוציאליסטית. המפלגה העממית עתרה לבית משפט בעניין החלטת קטלוניה לאסור מלחמות פרים, ועומדת בראש המאמצים להפוך את מלחמות הפרים לחלק ממורשת התרבות הלאומית, בדומה למעמדן בצרפת. נוסף על כך, החלפת השלטון עשויה לסלול את הדרך להחזרת מלחמות הפרים ללוח המשדרים של ערוץ הטלוויזיה הציבורי, כך לדברי רובן אמון, סופר ודובר ארגון של לוחמי פרים. הערוץ הציבורי הפסיק לסקר מלחמות פרים ב-2006, בתקופת הכהונה הראשונה של ראש הממשלה חוסה לואיס רודריגס ספאטרו, בעיקר בשל שיקולים מסחריים והחלטה להתמקד בסיקור אירועים פופולריים יותר, כמו משחקי כדורגל. "לא הייתי רוצה שתהיה זיקה הדוקה בין מלחמות פרים לפוליטיקה, אבל אין ספק שחזרת המפלגה העממית לשלטון תהיה התפתחות נפלאה", אומר אמון. "זה ישיב איזון מסוים לחברה שכיום נחרדת ממוות של בעל חיים יותר מאשר ממוות של אשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ