הסוציאליסטים בצרפת: "שלטונו של הנשיא סרקוזי מתפורר"

סטיבן ארלנגר
סטיבן ארלנגר

ניו יורק טיימס

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נכנס למגננה שלשום, למחרת זכיית השמאל ברוב מוחלט בסנאט הצרפתי, בפעם הראשונה מאז ייסוד הרפובליקה החמישית בשנת 1958.

תוצאות ההצבעה, אשר התקבלו בצהלה בקרב הסוציאליסטים באופוזיציה ובזעזוע בקרב הימין, מעידות על האתגר העומד בפני סרקוזי, השואף להישאר בתפקידו אחרי הבחירות לנשיאות שיתקיימו בעוד שבעה חודשים.

הנשיא לא הגיב מיידית, אך לשכתו הודיעה על שינויים קלים בהרכב הקבינט. דוויד דויה, אלוף ג'ודו לשעבר, מונה לתפקיד השר לענייני ספורט במקומה של שנטאל ז'ואנו, אלופת קראטה לשעבר.

מפלגות השמאל זכו ב-177 מתוך 348 המושבים בבית העליון של הפרלמנט; מפלגות הימין זכו ב-171 מושבים; מפלגת השלטון זכתה ב-124 מושבים. ב-2007, שנת עלייתו של סרקוזי לשלטון, היו לימין 203 מושבים.

המתמודד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, אשר ייתכן כי יתמודד נגד סרקוזי בבחירות, הגדיר את התוצאות "התפוררות שלטון סרקוזי". יריבתו הסוציאליסטית, מנהיגת המפלגה מרטין אוברי, אמרה: "הגיע זמן לפתוח דף חדש ובמקום רפובליקה שאינה מתפקדת לכונן את הרפובליקה האמיתית שניקולא סרקוזי הבטיח לנו, ובהמשך בגד בה".

ידידיו ובעלי בריתו של סרקוזי הסתבכו בסדרה של שערוריות, אשר חלקן החל עוד לפני כהונתו כנשיא. באחרונה היו כמה מידידיו הקרובים מעורבים בחקירה שהתנהלה בעניין תשלומי שוחד, הקשור למכירת נשק לפקיסטאן לפני 17 שנה. שר הפנים לשעבר, אשר ישמש כנראה מנהל מסע הבחירות של סרקוזי, נחקר כעת בחשד שהדליף מידע משפטי חסוי.

למרות כל אלה, מסתמן שהמרוץ לא יהיה קל עבור השמאל, אשר מנסה להוכיח שמועמדיו אמינים ושיוכלו להנהיג את המדינה בעת משבר. נוסף לכך, סרקוזי ידוע כמדינאי שמיטיב לנהל מערכות בחירות, למרות ששיעור התמיכה בו בסקרים האחרונים לא היה גבוה.

הבחירות לסנאט אינן אמת מידה מוצלחת לתמיכה הציבורית. הסנאט נבחר על ידי גוף מצביעים המורכב מכ-72,000 ראשי ערים, חברי מועצה מקומיים ואזוריים ונציגים שהם ממנים, המצביעים על בסיס רשימות מפלגה אזוריות.

בהצבעה שהתקיימה בתחילת השבוע, היו פחות ממחצית מ-348 המושבים לא מובטחים, והשמאל - הסוציאליסטים, הירוקים והקומוניסטים - היו זקוקים ל-23 מושבים כדי לזכות ברוב. הם זכו ב-25.

ברונו ז'אנבאר, מנהל מכון סקרים בפאריס, אמר כי הגורם העיקרי למהפך היה האויבים שסרקוזי קנה לעצמו, בהנהיגו רפורמות שמשמעותן הייתה צמצום מספר המשרות בממשל המקומי. אך גם ריבוי השערוריות שאפיינו את ממשל סרקוזי תרם לעניין, אמר ז'אנבאר. "פרשות אלה מזיקות מאוד לתדמית הפוליטיקה בצרפת. נראה שהן הסיבה להצבעה נגד הרוב ונגד סרקוזי".

נשיא הסנאט, ז'ראר לארשה, חברו למפלגה של סרקוזי, עלול לאבד את תפקידו בבחירות לראשות הסנאט בשבת. ייתכן שלארשה מקווה לנצל את העובדה שהשמאל מחזיק ברוב זעום, ולנסות לפתות כמה מאנשיו לחצות את הקווים בהצבעה החשאית.

במערכת השלטון בצרפת, נשיא הפרלמנט הוא הראשון שיתפוס את מקום הנשיא במקרה שלא יוכל למלא את תפקידיו. עם זאת, הסנאט מחזיק בפחות כוח מהאסיפה הכללית - הנמצאת בשליטת סרקוזי - היות שבמקרים שבהם הפרלמנט אינו מצליח להחליט בנוגע להצעת חוק מסוימת, יכולה הממשלה להעביר את החוק בבית התחתון.

באופן מעשי, השינוי במאזן הכוחות בסנאט עשוי לשים קץ לסיכוייו של סרקוזי לבצע שינויים בחוקה. זאת ועוד, כפי שנכתב בפיגארו שלשום, כעת יוכל השמאל - באמצעות ועדות חקירה ושליטה בשיח הציבורי - "להביך באופן יומיומי" את סרקוזי ואת שריו עד למועד הבחירות לנשיאות.

כדבריו של ראש הממשלה פרנסואה פיון, "רגע האמת יגיע באביב הבא. עכשיו מתחיל הקרב".

תגובות