תומכי אסד תקפו את מכוניתו של שגריר ארה"ב וצרו על הבניין שבו שהה

המפגינים יידו אבנים וזרקו עגבניות על שגריר ארה"ב רוברט פורד ודיפלומטים נוספים, שנפגשו עם פוליטיקאי מהאופוזיציה

נטשה מוזגוביה
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
רויטרס

מפגינים תומכי אסד שוב התנפלו היום (חמישי) על שגריר ארה"ב בדמשק. הם יידו אבנים והשליכו עגבניות על השגריר רוברט פורד, וצרו את הבניין שאליו הגיע כדי לפגוש פוליטיקאי מהאופוזיציה - כך על פי עדי ראייה ומקורות דיפלומטיים. השגריר פורד לא היסס להתעמת בחודשים האחרונים עם הממשל הסורי, ביקר בעיר חומס ובמעוזי אופוזיציה נוספים, ערך ביקורי אבלים במשפחות הרוגים ונפגש עם אנשי אופוזיציה.

המפגינים ניסו לפגוע גם בדיפלומטים נוספים, שיחד עם השגריר פורד נפגשו היום עם איש האופוזיציה חסאן עבדל-עזים, פוליטיקאי ממרכז הקשת הפוליטית הסורית, שדורש את הפסקת הדיכוי כתנאי להידברות עם הנשיא בשאר אסד. על פי עד ראייה,"שתי מכוניות של השגרירות ניזוקו. המשלחת האמריקאית נמצאת עדיין בבניין, והמפגינים צרים עליו".

אין מדובר בהתקפה הראשונה על שגרירות מערבית בדמשק. באמצע יולי פרץ המון סורי לשגרירויות של שתי המדינות בבירה הסורית: ארה"ב וצרפת. העימותים האלימים בשגרירות הצרפתית נמשכו שעות, ובסיומם נמסר כי לפחות שלושה עובדי השגרירות נפצעו. בשגרירות האמריקאית לא היו נפגעים. ההמון תקף גם את מעונו של השגריר האמריקאי, שאינו חלק ממתחם השגרירות. גם שם לא היו נפגעים, אבל לבניין נגרם נזק.

שגרירות ארה"ב בדמשק לאחר הפגנות מולה בראשית יוליצילום: אי-פי

המתקפה היום מתרחשת כמה שבועות לאחר שהשגריר פורד ערך ביקור מפתיע בעיר ג'אסם שבמחוז דרעא, אזור שהיה מוקד לחימה בין מתנגדי המשטר לתומכיו. "הוא הגיע במכונית הבוקר, למרות שהעיר מלאה בשוטרים חשאיים", סיפר אחד התושבים. "הוא הסתובב באזור די הרבה זמן ונזהר לא להראות כשהוא מדבר עם אזרחים, ככל הנראה כדי לא לגרום להם נזק".

בתוך כך, האשימה היום סוריה את ארצות הברית בהסתה נגד כוחות הביטחון שלה. "הודעות אחרונות של בכירים בממשל האמריקאי...מצביעות במפורש על כך שארצות הברית מעורבת בעידוד קבוצות חמושות לפעול נגד צבא סוריה", נכתב בהודעה שפרסם משרד החוץ הסורי.

בנוסף, היום דיווחו כלי תקשורת ערבים כי מורדים שערקו מצבא סוריה הרגו 80 חיילים ושכירי חרב של המשטר. על פי אחד הדיווחים, העריקים, המכנים עצמם "הצבא הסורי החופשי", אורבים לשיירות של הצבא הסורי ושל שכירי החרב ויורים בהם בנשק קל. בין היתר דווח על 17 הרוגים באיזור רסטן שליד חומס במרכז המדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ