זוכה פרס ה"איג נובל" לשלום: ראש עיר שריסק מכונית עם נגמ"ש

הפרסים הוענקו, זה השנה ה-21, על ידי זוכי נובל אמיתיים למחקרים הביזאריים, האידיוטיים, היצירתיים והמיותרים ביותר של השנה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

פרסי ה"איג נובל", המוענקים בכל שנה במשך 21 השנים האחרונות למחקרים הביזאריים, האידיוטיים, היצירתיים והמיותרים ביותר של השנה, חולקו אמש (חמישי) באוניברסיטת הארוורד. בין הזוכים השנה היו חוקרים יפנים שהמציאו אזעקת שריפה המפיצה ריח של ווסאבי, ראש עיר אירופאי שפתר את בעית החנייה בעירו באמצעות ציוד צבאי כבד, חוקר נורווגי שחקר את הלוגיקה המדעית מאחורי גניחות ואנחות וכן מספר אנשים שכשלו בניבוי מתמטי של קץ העולם.

את פרסי ה"איג נובל" מעניקים זוכי נובל אמיתיים. הטקס עצמו מורכב ממנות גדושות של השתטות וכלל מיני אופרה על כימיה בבית קפה וגם טקס של העפת מטוסי נייר.

בפרס ה"איג נובל" בתחום הרפואה זכה צוות חוקרים שבדק ומצא כי נהיגה בעת שאנו זקוקים נואשות להשתין משולה לנהיגה בשכרות או לנהיגה לאחר 24 שעות ללא שינה. "כאשר אנשים מגיעים לנקודה בה כואב להם והם לא יכולים לסבול יותר, זה כמו להיות שיכור", אמר ראש הצוות הזוכה פיטר סניידר, פרופסור לנוירולוגיה מאוניברסיטת בראון, "היכולת להכיל מידע במצב כזה היא מאוד נמוכה", אמר.

מטרת המחקר של סניידר היתה לבדוק את השפעתו של כאב על תהליך קבלת החלטות. עבודה עם שלפוחית מלאה היא מצב של כאב "במחיר נמוך ובסיכון נמוך", מצב שניתן לפתור בקלות פשוט באמצעות הליכה לשירותים.

ראש העיר וילנה שבליטא, ארטורוס זוקוס, זכה בפרס בשל האופן בו בחר לטפל בבעיות של חניה בניגוד לחוק בעירו – הוא ריסק מכוניות באמצעות נגמ"ש. "פשוט הגעתי למסקנה שהגיע הזמן ללמד לקח שלא ישכח את הבריונים שאין להם כל כבוד כלפי הזולת", כתב ראש העיר בדואר אלקטרוני ששלח.

זוכי הפרס בתחום הכימיה הם חוקרים יפנים שפיתחו אזעקת שריפה המפיצה ריח חריף של ווסאבי – המשחה הירוקה ופותחת תעלות הנשימה המוגשת עם סושי. "ריח הווסאבי הוא מאוד יעיל כאזעקת שריפה לאנשים חרשים שלא יבחינו באזעקה במידה והם ישנים", אמר מאקאטו ימאי, פרופסור לפסיכיאטריה מאוניברסיטת שיגה לרפואה.

אולם המחקר שכנראה מגלם בתוכו את הרוח האמיתית של הפרס, הוא מחקרו זוכה הפרס בתחום הפסיכולוגיה של קארל טייגנס, שבדק מדוע אנשים נאנחים וגונחים. למחקר אין כל השלכות יישומיות למיטב ידיעתו והסיבה שהוא וצוות החוקרים שלו בחרו בנושא היא מכיוון שאיש לא עשה זאת לפניהם.

מרבית הזוכים היו מאושרים לזכות בפרס המיוחד. "זה בהחלט הפתיע אותי", אמר פרופסור סניידר מאוניברסיטת בראון, "אך אני מורה בנפשי, ואני חושב שהמעמד של המדע נמצא בנסיגה בארצות הברית. ה'איג נובל' מראה שמדע הוא לא תמיד יבש ומשעמם ושהוא יכול להיות משעשע וכיף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ