אובמה: מותו של אל-עאוולקי הוא עוד אבן דרך בתבוסת אל-קאעדה

בניגוד לנשיא ארה"ב שבירך על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה בחצי האי ערב, ארגונים ליברליים גינו את הריגתו של אזרח אמריקאי ללא משפט

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה התייחס הערב (שישי) לראשונה לחיסולו של  אנוואר אל-עאוולקי, מנהיג אל-קאעדה בחצי האי ערב. "מותו של אל-עאוולקי מהווה מכה רצינית לשותפה המבצעית המרכזית של אל-קאעדה. הוא הוביל תכנון והנחה מאמצים לתקוף אמריקאים. מותו מסמן עוד אבן דרך חשובה בתבוסת אל-קאעדה ושותפותיה", אמר אובמה.

הנשיא האמריקאי שנאם בטקס חילופי ראש המטות המשולבים בפורט מאייר בווירג'יניה הוסיף כי "האידאולוגיה שלו נדחתה על ידי רוב המוסלמים ורוב העולם". אובמה הודה לקהיליית המודיעין האמריקית ואמר שהמבצע התאפשר בין השאר בזכות הסיוע של "ממשלת תימן והעם התימני" שדחו את האידאולוגיה של אל-עאוולקי, אזרח אמריקאי שהפך למטיף מוסלמי קיצוני.

אובמה הבהיר כי "ארגונו של אל-עאוולקי נחלש אמנם אך הוא עודנו מסוכן" והוסיף כי "בשום מקום בעולם לא יהיה מקלט בטוח לאל-קאעדה".

אובמה היום. החיסול מעורר ויכוח משפטי בארה"בצילום: אי–פי

בכיר אל-קאעדה נהרג עם אזרח אמריקאי נוסף שנסע עמו בשיירה שהותקפה על ידי מטוס ללא טייס של ה-CIA.

ההצלחה האמריקאית היום היא הגדולה ביותר מאז חיסולו של מנהיג הארגון, אוסמה בן לאדן, בפשיטה של צבא ארה"ב על מתחם מגוריו בפקיסטאן במאי השנה. לפני שלושה חודשים אמר שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, כי אל-עאוולקי הוא מטרה בכירה של ארצות הברית, ביחד עם איימן א-זוואהירי, שירש את מקומו של בן לאדן בראשות רשת הטרור.

סוגיית חיסולו של אנואר אל-עאוולקי מעוררת הדים רבים בארה"ב גם מהבחינה המשפטית שכן הוא חוסל על אף אזרחותו וללא משפט. האישור לחיסולו ניתן על ידי אובמה כבר באפריל 2010. בכך הפך אל-עאוולקי לאמריקאי הראשון שצו נשיאותי הורה לחסלו ללא משפט בעשורים האחרונים. לפחות פעמיים בעבר הוזנקו כלי טייס אמריקאים למקום בו היה אמור להימצא, אולם בשני המקרים הוא הצליח להימלט.

כאמור, לא כולם צהלו לשמוע את החדשות על חיסולו של אל-עאוולקי. האגודה לזכויות האזרח בארה"ב גינתה את הפעולה בתוקף."היום בתימן, בתקיפה אמריקאית מן האוויר נהרג אזרח אמריקאי", נאמר בהודעת הארגון. "מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. בשנה שעברה, ייצגנו את אביו בתביעה המאתגרת את הסמכות של הממשלה לערוך 'חיסולים ממוקדים' נגד אזרחים אמריקאים באזורי הקונפליקט. לטענתנו, מדובר בהפרת החוקה והחוק הבינלאומי, אך התביעה נדחתה בבית המשפט הפדרלי בדצמבר שעבר".

ג'מיל ג'פר, סגן מנהל הארגון לעניינים המשפטיים, אמר כי "זו טעות לספק לנשיא - כל נשיא - סמכות להרוג כל אמריקאי שלהערכתו מהווה איום כלפי ארצו. סמכות הממשלה להשתמש בכוח קטלני נגד אזרחיה צריכה להיות מוגבלת לנסיבות שבהן האיום על החיים ספציפי ומיידי".

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, הפנתה בתגובה את הסוגיה המשפטית למשרד המשפטים, אך הוסיפה שאל-עאוולקי היה "איש מאוד מסוכן שהיה מעורב ומחויב להרג של אמריקאים. כרגע אין חוק המאפשר לשלול את אזרחותו של אמריקאי בגין מעורבותו בארגון טרור זר. ניתן לשלול את אזרחותו בגין ביצוע מעשה בגידה במדינה והרשעתו בבית המשפט בעקבות כך, אך זה לא המקרה".

היא הדגישה כי "חשוב לזכור מי היה אל-עאוולקי. הוא היה ראש מבצעי החוץ של אל-קאעדה בחצי האי ערב, וחי ופעל תחת אזרחות תימנית במשך שנים רבות, מתוך כוונה להרוג אמריקאים, וגם המשיך לגייס תומכים מסביב לעולם להרוג אמריקאים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ