בוש דיבר ודיבר, אובמה יורה

חבוט בנושאי כלכלה ושלום במזה"ת, יכול הנשיא לזקוף לזכותו הצלחה אחת - המלחמה בטרור. גישתו התקיפה עשויה לבוא לידי ביטוי גם בנושא האיראני

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מיד לאחר אירועי ה-11 בספטמבר הכריז נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש "מלחמה גלובלית בטרור". מי שזוכה במלחמה הזו להישגים מרשימים הוא דווקא יורשו, הנשיא ברק אובמה. ביום שישי, במבצע מתוכנן היטב שנסמך על מודיעין מדויק ועדכני, חיסל הסי.אי.איי בדרום תימן, באמצעות ירי טילים ממטוס ללא טייס, את השיח' האמריקאי-תימני אנוואר אל-עאוולקי, שנחשב למנהיג הרוחני ולאיש המבצעים של אל-קאעדה בחצי האי ערב.

החיסול נעשה בעת שאל-עאוולקי וכמה מחסידיו, ובהם אמריקאי-תימני נוסף, נסעו במכוניתם לאחר שהשתתפו בהלוויה. אל-עאוולקי בן ה-40 נולד בארצות הברית בעת שאביו למד באוניברסיטאות אמריקאיות. לאחר מכן חזרה המשפחה לתימן והאב הפך לשר החקלאות, לנשיא אוניברסיטת צנעא ולמקורב לנשיא עלי עבדאללה סלאח. בהיותו בן עשרים חזר אל-עאוולקי לארצות הברית שם למד הנדסה. הוא תיכנן לכתוב דוקטורט אך במקום זאת פיתח שנאה תהומית לארצות הברית והחל תהליך של רדיקליזציה אסלאמית.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

אנואר אל-עאוולקי היה אחראי על מספר פיגועי טרור וניסיונות לפעולות טרור על אדמת ארצות הברית וכנגד יעדים אמריקאיים. בין השאר רצח 13 חיילים אמריקאיים בבסיס בטקסס על ידי קצין אמריקאי ממוצא ירדני שהושפע מדרשותיו; שיגור חבילות נפץ מוסוות במדפסות וניסיון של סטודנט ניגרי לפוצץ מטוס בטיסה מאמסטרדם לדטרויט.

הסיכולים האחרונים. לחצו להגדלה

חיסולו התאפשר בזכות שיתוף פעולה הדוק בין הסי.אי.איי. לחיל האוויר והכוחות המיוחדים. אנשי המודיעין - שאספו כל שבריר מידע, ולא נרתעו מכישלונות קודמים עד שהצליחו בסבלנות אין קץ להשיג את יעדם - הם הגיבורים האלמונים של המבצע ששם הצופן שלו היה OBJECTIVE TROY.

מי שזוקף לזכותו את מירב ההצלחה הוא כמובן הנשיא, שגם החיסול הזה מתרחש במשמרת שלו. אובמה וממשלו זוקפים לזכותם עוד כמה הישגים מרשימים במאבק נגד הטרור מבית המדרש של האסלאם הקיצוני. גולת הכותרת שלהם הייתה בחודש מאי האחרון. במבצע מודיעיני-צבאי נועז, שהוצא אל הפועל בידי הקומנדו הימי –"אריות הים", חוסל בפקיסטאן אוסמה בן לאדן, הטרוריסט המבוקש והנודע ביותר בעולם, שהיה נערץ על עאוולקי ועל אלפים של חסידים ששתו בצמא את האידיאולוגיה הג'יהאדיסטית שלו ופעלו על פי דרשותיו.

השימוש במל"טים גדל בתקופתו של אובמהצילום: אי-פי

מפקד בכיר אחר בתנועה הוירטואלית המכונה אל קעאידה שנהרג גם הוא בידי "אריות הים", היה סאלח על סאלח נבחאן הקנייתי. הוא נורה בספטמבר 2009 באש ממסוקי קרב אמריקאיים בסומליה. נבחאן היה מעורב בשני הפיגועים הקטלניים בשגרירויות ארצות הברית בניירובי ובדאר א-סאלם בטנזניה ב-1998 ואחר כך בפיגוע נגד מלון פרדייס במומבסה ב-2002, בו נהרגו שלושה ישראלים, והניסיון שנכשל להפיל מטוס ארקיע בירי מטילי כתף, בעת שהמריא ממומבסה.

כמעט לא עובר שבוע בלי שהמל"טים האמריקאיים והכוחות המיוחדים לא יהרגו פעיל טרור כזה או אחר של אל-קאעדה או הטאליבן באפגניסטאן ובפקיסטאן. כפרפראזה על סצנת הפתיחה של הסרט "הטוב הרע והמכוער" אפשר לומר שבוש דיבר ודיבר על המלחמה בטרור ואילו אובמה יורה. ההישגים של הנשיא וממשלו ממתיקים את מרירות מערכת הבחירות שהוא מצוי בעיצומה ומאזנים במעט את הכישלונות במדיניות החוץ (מבוי סתום בסכסוך הישראלי-פלסטיני לדוגמא) ובמדיניות הפנים (הכלכלה).

ההצלחות מקורן בשינוי מבני שעובר זה כעשור ובמיוחד בשנים האחרונות על מערכת הביטחון – הידוק שיתוף הפעולה בין הסוכנויות השונות והגברת המעורבות של היחידות המיוחדות במלחמה בטרור. אך כל אלה לא היו מתאפשרים אלמלא הנכונות של הנשיא אובמה להיות קשוב לבקשות של הצבא והמודיעין. ממשל אובמה נוקט בגישה שבמלחמה בטרור אין לבטוח באיש – גם לא בידידות מסורתיות - והוא יכול לסמוך רק על עצמו. לפיכך מעניק הנשיא מטרייה דיפלומטית רחבה למבצעים חשאיים תוך הפרת ריבונותן של מדינות ידידותיות וזאת לאור היום. כך בתימן ובמיוחד בולט הדבר בפקיסטאן. על רקע זה מתדרדרים היחסים בין וושינגטון לאיסלאמבד עד כדי איום בניתוק הקשר המודיעיני והצבאי.

אובמה וראשי הממשל צופים בחיסול בן לאדןצילום: פיט סוזה, הבית הלבן

בנוסף לכך אובמה מעניק למערכות המודיעין והצבא יד כמעט חופשית לפעולה. בתקופתו זינק השימוש במל"טים לחיסול מטרות טרור, ביחס לתקופת בוש, בשיעור חד וחסר תקדים. לאחרונה נחשף כי ארצות הברית מקימה מערך שלם של בסיסי מל"טים סודיים בקרן אפריקה וחצי האי ערב, שמאפשר לה לפעול ללא מגבלה בזירה החמה סביב הים הערבי.

ביטוי עליון לגישתו של אובמה אפשר לראות בנכונות חסרת התקדים של הנשיא להוציא "הוראה נשיאותית" לחסל את עאוולקי. אובמה, שנחשב לליברל ובעיני השמרנים הרפובליקנים נתפס כסוציאליסט ואף קומוניסט, לא נרתע מביקורת שתוטח בו מצד חוגי השמאל - ואכן זו הגיעה מיד - ואישר מבצע שאף נשיא קודם לא העז לאשרו. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה של ארצות הברית, שנשיא מאשר להרוג ללא משפט אזרח אמריקאי. בהקשר זה אובמה יכול להזכיר לישראלים את יצחק רבין, שהכריז כי יחתור לשלום כאילו אין טרור וילחם בטרור כאילו אין תהליך שלום.

ספק רב אם ההצלחות במלחמה בטרור ישפרו את מעמדו של אובמה בסקרי דעת הקהל. חלפו רק חמישה חודשים וחיסולו של בן לאדן בעיני אמריקאים רבים הוא היסטוריה רחוקה. מה שמעניין אותם בסופו של דבר "זו הכלכלה –טיפש". אך בכל זאת, אפשר אולי להסיק עוד מסקנה אחת לגבי אובמה. טועה מי שסבור כי מדובר בנשיא חלש ורכרוכי שנרתע מליטול סיכונים. וזה יכול להיות תקף אף לגבי איראן. לא צריך לשלול לחלוטין את האפשרות גם הקלושה ביותר, שאם אובמה יגיע למסקנה כי אין מנוס מלעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני אלא באמצעות מהלומה צבאית - הוא יעשה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ