חזרתו הצפויה של פוטין מבריחה את המוחות מרוסיה

רבים מבני המעמד הבינוני-גבוה חשים תסכול עקב הקיפאון והשחיתות הגואה במדינה. "אני רוצה לחיות במדינה בלי לעבור על החוק כדי לחיות טוב"

סת מיידנס, ניו יורק טיימס
מוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הידיעה על כך שולדימיר פוטין צפוי לשוב למשרת נשיא רוסיה, ועשוי להישאר בכיסאו עד שנת 2024, מובילה רוסים רבים, רובם משכילים בני המעמד הבינוני-גבוה, לייאוש ולהתפתחות גל הגירה ובריחת מוחות מהמדינה.

"הגיע הזמן להסתלק" הוא שמו של אתר אינטרנט המיועד לאנשים שנמאס להם לחיות ברוסיה. "לפני שנה אמרתי לחברים שעזבו את רוסיה כי לעולם לא אעשה זאת, אבל זה נגמר", כתבה עורכת כתב עת בשם יבגנייה לובצ'בה. "חיים רק פעם אחת. 12 שנה[כהונתו המתוכננת של פוטין]! אהיה אז בת 43".

פוטין נמצא בשלטון כבר 12 שנה, שמונה מהן כנשיא וארבע נוספות כראש ממשלה המחזיק למעשה בכל הסמכויות. כעת עומדים הרוסים מול מה שנקרא בפיהם "עידן הקיפאון", מצב שעורר גל חדש של הצהרות אי אמון מצד אומה שבה השחיתות והמערכת הנוקשה מונעות כל סיכוי לשינוי ולקידום אישי.

"אני רוצה לחיות במדינה שבה איני חייב לעבור על החוק כדי לחיות טוב", אמר סטפן צ'יז'וב בן 29, שמשווק משחקי לוח, ומתכוון להגר בשנה הבאה לקנדה עם אשתו. "אני לא רוצה להילחם במערכת. אני רוצה מערכת שתתמוך בי. אני רוצה לחיות טוב, וב 20 השנים הבאות אין סיכוי לחיות כך ברוסיה וגם לציית לחוק".

ולדימיר פוטיןצילום: אי–פי

לדברי לב גודקוב, מנהל חברת הסקרים "לבאדה", כ 50 אלף איש עוזבים את רוסיה בכל שנה. לדבריו, מספרם יגדל ב-10 עד 15 אלף בשנים הקרובות. "האווירה תהיה קשה ומדכאת. המצב לא ברור ורמת החרדה עולה. יש תחושה של קיפאון והידרדרות", אמר.

אנליסטים מגדירים את המצב כגל ההגירה הרוסי השישי. הראשון החל ב-1917, לאחר המהפכה הבולשביקית, והאחרון לאחר קריסת הקומוניזם בתחילת שנות ה-90. המומחה למדעי המדינה דמיטרי אורשקין ניסה להגדיר את המהגרים של הגל הנוכחי ואמר כי "בעיקרון מדובר במי שבשנות ה-90, בגלל האופטימיות המולדת שלהם וגילם הצעיר, האמינו שהחירות אכן תגיע, ושרוסיה תהפוך למדינה ככל המדינות. העשור של פוטין פקח את עיניהם".

אורשקין מוסיף כי יזמים מקומיים צפויים גם הם לברוח ברצונם לפעול בסביבה כלכלית שקופה ואמינה כפי שמציע המערב. גל ההגירה השישי עשוי להיות קשה יותר לכימות מבעבר מכיוון שהגבולות הפתוחים של רוסיה, בניגוד למה שהיה בעבר, מאפשרים לאנשים לעזוב את המדינה מבלי להגר באופן רשמי.

גם הנשיא הנוכחי, ומי שעתיד לרשת את פוטין בראשות הממשלה, דמיטרי מדוודב, התלונן מספר פעמים על בריחת המוחות מרוסיה ואמר כי עח הממשלה הרוסית להציע "תנאים מועדפים" בכדי לפתות מדענים ובעלי הון להישאר במדינה.

20 שנה לאחר קריסת ברית המועצות, חשים רבים מהמשכילים בני המעמד הבינוני, שקיוו להפוך לחלק מחברה בוגרת ומודרנית, כאילו הם נגררים לאחור. "הפחד רודף אותנו. מה יהיה אם הם יסגרו את הגבולות? זה אחד מהפחדים שמרחפים מעלינו", אמר אנדריי זולוטוב, סמנכ"ל סוכנות הידיעות ריאה נובוסטי.

ייתכן שהיסטוריית ההגירה של רוסיה היא שהובילה לקריאת המצוקה, "הגיע הזמן להסתלק". "רוב האנשים שאומרים את זה לא מתכוונים לכך ברצינות", אמר בלוגר בן 24, שכתב שהוא עצמו לא מתכוון לעזוב. "כיצד אוכל להפקיר את ארצי בידי אנשים מתועבים, ולחזות במותה ממרחק בטוח?"

לדעת מומחים, ההגירה מביאה נזק כיוון שהיא מרוקנת את המאגרים הרוסיים מבעלי הכישורים הטובים ביותר. "מי שעוזבים הם בדרך כלל המשכילים יותר. מי שנשארים הם בעלי ההשכלה הנמוכה", אמר אורשקין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ